نگاهی به بازی Borderlands 3

رادین شکوریان
۲۳ آبان ۱۳۹۸
نگاهی به بازی Borderlands 3
زمان زیادی از شروع به کار این بازی نمی‌گذرد، این بازی نه استودیوی سازنده‌ی چندان معروف و بزرگی دارد و نه در طول این سال‌های اخیر، چیز تازه‌ای از مجموعه بازی‌های Borderlands دیده‌ایم که بگوییم با قسمت‌ها و شماره‌های جدید، توانسته خودش را زنده نگه دارد. تکامل Borderlands و اساسا آنچه از این بازی می‌شناسیم، با قسمت دوم آن شکل گرفت. بازیBorderlands 2 از همه نظر قسمت اول را گسترش داد، مشکلات آن را برطرف کرد و شاید مهم‌تر از همه، شخصیتی به خود گرفت.زمانی که قسمت اول مجموعه بازی‌های Borderlands حدود یک دهه‌ی پیش عرضه شد، بازی نه تنها خوب نبود، بلکه هنوز دقیقا فاز خود را هم کشف نکرده بود؛ یعنی احتمالا سازندگان بازی هم به هنگام ساخت قسمت اول Borderlands چندان نمی‌دانستند می‌خواهند چه چیزی تولید کنند. با این حال، بازی Borderlands ایده‌ی نو و تازه‌ای داشت: این که یک دیابلو را در سبک اکشن اول شخص بازی کنیم.

دورنگری

به راحتی می‌توانیم بگوییم که Borderlands 3 شباهت زیادی با قسمت قبلی این مجموعه بازی‌ها دارد؛ طوری که اگر کمی با این بازی‌ها برخورد داشته باشید، همه چیز Borderlands 3 برای‌تان آشنا به نظر می‌رسد. از نظر ساختاری چیزی تغییر نکرده است. هنوز هم با یک نقشه‌ی بزرگ و دنیای باز روبرو هستیم؛ در این نقشه مراحل اصلی و فرعی مختلفی دریافت و برای تمام کردن آن‌ها تلاش می‌کنیم، با خودروهای مختلف از سمتی به سمت دیگر می‌رویم و در خودروها مبارزه می‌کنیم و تمام مدت هم به دنبال پیدا کردن آیتم‌های بهتر هستیم. بازی Borderlands 3 همه‌ی این‌ها را هنوز در خود دارد، ولی از همه چیز به شما بیشتر و بهترش را می‌دهد.

 

در واقع این که قسمت جدید یک بازی، آن هم پس از این همه سال، شباهت زیادی به شماره‌ی قبلی خود داشته باشد، موضوع خوبی نیست. معمولا انتظار داریم قسمت جدید یک بازی ایده‌های نو و تازه‌ای را در خود جای داده باشد. همین موضوع هم مانع می‌شود تا بخواهیم اسم یک شاهکار را به Borderlands 3 بدهیم و چپ و راست از آن تعریف کنیم. از آن طرف هم هرگز نمی‌توانیم شگفت‌انگیز و سرگرم‌کننده بودن بازی را انکار کنیم. سازندگان Borderlands 3 آن‌قدر محتوای جدید برای بازی‌شان ساخته‌اند که بازی حتی برای کسی که قسمت‌های قبلی را بارها و با هر کلاس تمام کرده باشد، ذره‌ای تکراری نباشد.
حجم زیاد محتوای جدید در Borderlands 3 و وسعت بازی از همه نظر، به راحتی نبود ایده‌های بنیادی جدید را در بازی جبران می‌کند. مخصوصا اگر این موضوع را در نظر بگیریم که هدف سازندگان Borderlands 3 ارایه‌ی یک تجربه‌ی جدید و متفاوت نبوده، بلکه واضح است که آن‌ها برنامه داشته‌اند تا بهترین Borderlands ممکن را بسازند.

 

جنون مکس

شاید یکی از تغییرات مهم بازی که به القای حس مدرن بودن آن کمک بسیاری کرده، پیشرفت سیستم‌های حرکت در بازی است. این بار کاملا متفاوت از بازی‌های قبلی حرکت می‌کنیم؛ طوری که کنترل بسیار بیشتری روی شخصیت خود داریم و مجموعه‌ای از حرکات بیشتر را می‌توانیم اجرا کنیم. می‌توانیم به سمت نقاط مختلف نقشه جهش کنیم و لبه‌ها را گرفته و از آن‌ها بالا برویم. یک مکانیک جدید لیز خوردن روی زمین هم کاملا روی مبارزات تاثیر گذاشته است.

 

 

 

سرعت انجام هر حرکت هم در بازی بالا رفته است و به طور کلی، با مبارزاتی بسیار سریعتر در مقایسه با بازی‌های قبلی طرف هستیم. به طور کلی، سیستم حرکت جدید بازی، که مشخصا به همین دو سه نمونه پیشرفتی که گفتیم محدود نمی‌شود و روی گوشه و کنار آن کار شده است، دیدمان را نسبت به هر مبارزه تغییر داده؛ یعنی وقتی در Borderlands 3 وارد یک مبارزه می‌شویم، تمام محیط را نگاه می‌کنیم و هرگز یک جا نمی‌ایستیم و مدام در حرکت هستیم.

 

سفر به کهکشان های دیگر

پاندورا، سیاره‌ای که تا به امروز وقایع بازی‌های Borderlands در آن رخ داده بودند، دیگر تنها مکان بازی نیست. در Borderlands 3 به سیاره‌های مختلفی سفر می‌کنید. البته تصور نکنید یک کهکشان پر از سیاره مقابل شماست؛ در واقع بازی تعدادی سیاره دارد که هر کدام چند نقشه‌ی مختلف دارند. ولی هر نقشه نسبتا بزرگ طراحی شده و هر کدام هم پر از مراحل فرعی مختلف هستند. بازی فقط هم بزرگ و زیاد نیست و حجم تنوع در تمام بخش‌های بازی سرسام‌آور است.

 

 سطح توجه به جزییات در تمام بخش‌های بازی، چه طراحی دنیای آن و محیط‌های مختلف بازی و چه طراحی سلاح‌ها و شخصیت‌ها، آن‌قدر بالاست که پس از بازی کردن Borderlands 3 دیگر بازی‌ها به نظرتان ساده می‌آیند.
صحبت از شخصیت‌ها به میان آمد، بد نیست بگوییم که Borderlands 3 برای تمام طرفداران این مجموعه بازی‌ها، فرقی نمی‌کند قسمت اول باشد یا قسمت دوم یا حتی بازی سریالی متفاوتی که در این مجموعه عرضه شد، چیزی برای رو کردن و غافلگیری دارد.

 

لذت از بازی

نهایتا، این موضوع را مطرح می‌کنیم که شاید Borderlands 3 با در نظر گرفتن انتظارات طرفداران این مجموعه بازی‌ها و مشخصا برای آن‌ها ساخته شده باشد، ولی قرار نیست این موضوع مانع لذت بردن دیگر افراد از بازی باشد. کاملا واضح است که Borderlands 3  را جماعتی ساخته‌اند که همه چیز این مجموعه برای‌شان بسیار مهم بوده است؛ طوری که میزان علاقه‌ای که در ساخت هر بخش بازی صرف شده را به خوبی به هنگام بازی کردن Borderlands 3 حس می‌کنید.

 

 بازی آن‌قدر خوب است که بازی‌کننده‌های جدید این مجموعه مطمئنا بدشان نخواهد آمد سراغ قسمت‌های پیشین بروند و نگاهی هم به آن‌ها بیاندازند.هیجان پیدا کردن یک تفنگ جدید و یک آیتم جدید و اشتیاق برای استفاده از آن، حتی پس از ده‌ها ساعت هرگز تکراری نمی‌شود و از بین نمی‌رود.
 Borderlands 3 بازی عجیبی است؛ اگر بازی‌های نقش‌آفرینی را دوست دارید، یا اگر اکشن‌های اول شخص را می‌پسندید، یا حتی اگر از آن دسته گیمرهایی هستید که دوره‌ای دیابلو زندگی‌تان را ربوده بود، از Borderlands 3 لذت خواهید بود. بازی همه چیز برای‌تان دارد، فقط کافی است کمی به بازی کردن آن دل بدهید.