راهنمای خرید چاپگر

آرمین حسن زاده
۲۴ آبان ۱۳۹۸
راهنمای خرید چاپگر
مهم ترین سوالی که هنگام خرید یک چاپگر جدید باید در نظر بگیرید این است که جوهر افشان باشد یا لیزری؟
مهم ترین سوالی که هنگام خرید یک چاپگر جدید باید در نظر بگیرید این است که جوهر افشان باشد یا لیزری؟
سوال های کلیدی دیگر اینکه آیا شما می خواهید علاوه بر چاپ کردن اسناد خود، آن ها را اسکن کنید؟ چاپ سیاه وسفید برای استفاده شما کافی است یا به چاپ رنگی هم نیاز دارید؟
چه نوع چاپگری را باید انتخاب کنید؟
برای جواب دادن به این سوال باید یک سری عوامل را بررسی کنیم. اینکه آیا به چاپ سریع نیاز دارید یا کیفیت خروجی کار برای شما اهمیت بیشتری دارد؟ برای چاپ و اسکن کردن اسناد خود از یک دستگاه یا چندین دستگاه استفاده می کنید؟ و هزینه ی چاپ برای شما چه میزان اهمیت دارد؟
چاپگرها معمولا بر اساس فناوری جوهر افشانی خود به دو دسته تقسیم می شوند: جوهر افشان یا لیزری
چقدر هزینه کنید؟
برای خرید یک چاپگر نیازی نیست هزینه زیادی شود. شما می توانید با حداقل 400 هزار تومن یک چاپگر جوهرافشان معقول را خریداری کنید و اگر چاپگر لیزری را مد نظر دارید میتوانید با حداقل 1 میلیون چاپگر مورد نظر را خریداری کنید.
هر چه ویژگی های چاپگر بیشتر باشد، قیمت آن هم افزایش می یابد.چاپگر های جوهرافشان چگونه هستند؟
چاپگرهای جوهرافشان از سری چاپگرهای همه جانبه هستند که می توانند اسناد های سنگین متنی دوران دانشجویی یا جلسات کاری را به راحتی چاپ کنند و حتی عملکرد بهتری نسبت به چاپگرهای لیزری داشته باشند. این چاپگر ها بسیار بی صدا هستند و فضای کمتری را نسبت به چاپگرهای لیزری اشغال می کنند.
با این حال، هزینه نگهداری جوهرافشان نسبت به لیزری بالاتر است به این صورت که هزینه بیشتری برای جوهر در هر صفحه چاپی نسبت به هزینه ای که برای تونرهای لیزری پرداخت می کنید، دارد.
نکات مثبت 
- ارزان تر است.
- فضای کمتری را اشغال می کند.
- توانایی چاپ عکس های رنگی باکیفیت
نکات منفی 
- هزینه نگهداری بالا
- در چاپ متن های مشکی تاخیر دارد ( نسبت به لیزری)
چاپگرهای لیزری چگونه هستند؟
چاپگرهای لیزری در چاپ متن های سیاه بسیار عالی عمل می کنند. جوهرهای رنگی لیزری گران تر از جوهرافشان هستند، اما گرافیک آن ها بسیار حرفه ای و طبیعی به نظر می رسند.
چاپگرهای لیزری نسبت به جوهرافشان ها بسیار سریع تر هستند و اگر نوع کار شما به گونه ای است که باید صفحات زیادی را در طی ماه چاپ کنید، این نوع چاپگرها می تواند حجم کار سنگین را به راحتی تحمل کند.
کارتریج های لیزری نسبت به جوهرافشان گران تر هستند و همچنین صفحات بیشتری را نسبت به کارتریج جوهرافشان چاپ می کنند بنابریان هزینه هر صفحه رنگی یا سیاه سفید نسبت به جوهرافشان کمتر است. چاپگرهای لیزری معمولاً نسبت به پرینترهای جوهر افشان حجیم تر و پر سروصدا هستند و فضای بیشتری را روی میز شما می گیرند. چاپگرهای لیزری رنگی برای چاپ عکس چندان مناسب نیستند.
نکات مثبت
- چاپ سریع
- کیفیت بالا در چاپ سیاه و سفید
نکات منفی
- گران
- حجیم و پر سر و صدا هستند


سیاه و سفید یا رنگی: کدام را انتخاب کنیم؟
جوهر افشان های سیاه و سفید دیگر منقرض شده اند و رواج ندارند. اگر قصد خرید چاپگر با قابلیت چاپ فقط سیاه و سفید را دارید ما پیشنهاد میکنیم که نوع لیزری آن را خریداری کنید که از مدل های رنگی هم ارزان تر است و در صورت عدم نیاز به چاپ عکس رنگی یا اسناد رنگی، به سراغ چاپگرهای رنگی نروید.