حقایق جالب سریال پیکی بلایندرز (Peaky Blinders)

ویدا باقری
۱۶ تیر ۱۳۹۹
حقایق جالب سریال پیکی بلایندرز (Peaky Blinders)
حضور کیلین مورفی و تام هاردی در یک سریال به‌‌تنهایی می‌تواند باعث موفقیت آن شود؛ زمانی‌که یک داستان جذاب در قالب اتفاقات و شخصیت‌های جذاب‌تر به آن‌ها اضافه شود، به‌راحتی می‌توانیم توقع یک سریال بسیار قوی و دیدنی را داشته باشیم.
حضور کیلین مورفی و تام هاردی در یک سریال به‌‌تنهایی می‌تواند باعث موفقیت آن شود؛ زمانی‌که یک داستان جذاب در قالب اتفاقات و شخصیت‌های جذاب‌تر به آن‌ها اضافه شود، به‌راحتی می‌توانیم توقع یک سریال بسیار قوی و دیدنی را داشته باشیم. در‌کنار این عوامل کارگردانی بسیار قوی کالم مک‌گارتی، تام هارپر و دیوید کافری و فیلم‌نامه‌ی توبی فینلی و استفن راسل درکنار استفن نایت، زیبایی‌های این سریال را دوچندان کرده است. 
سریال درام و جنایی پیکی بلایندرز Peaky Blinders، محصول شبکه بی بی سی و به کارگردانی استیون نایت و با بازی کیلین مورفی، تام هاردی، آدرین برودی، هلن مک کروری، پل اندرسون، سوفی رندل و شارلوت ریلی است. پیکی بلایندرز ماجرای یک گروه گانگستری خانوادگی در سال 1919 در بیرمنگام انگلستان را به تصویر می کشد. گروهی که سردسته آنها «تامی شلبی» نام دارد. این سریال برای اولین بار در سال 2013 پخش شد که تاکنون با استقبال فوق العاده ای مواجه شده و جوایز متعددی را از آن خود کرده است. این سریال تا پایان بخش اول فصل پنجم موفق شده است امتیاز عالی ۸.۸ را در سایت IMDB کسب کند و درصد رضایت منتقدین از آن در سایت راتن تومیتوز ۹۲ درصد باشد؛


نکات جالب درباره سریال پیکی بلایندرز

• داستان فیلم براساس کتاب داستان پدر استفن نایت نوشته شده است. داستان سریال Peaky Blinders براساس داستان کتابی است که پدر استفن نایت در دوران بچگی او برایش می‌خوانده است.


• به‌اعتقاد بسیاری نام مستعار پیکی بلایندرز به‌دلیل وجود یک تیغ در کلاه اعضای این خانواده به‌ آن‌‌ها تعلق گرفته است؛ آن‌ها از این کلاه برای صدمه زدن و حتی کور کردن دشمنان خود استفاده می‌کردند ولی عده ای دیگر معتقدند لقب پیکی بلایندرز تنها به‌دلیل پوشش آن‌ها و شکل کلاهی که بر سر می‌گذراند به آن‌ها تعلق دارد.
• شخصیت توماس شلبی، نقش اصلی سریال پیکی بلایندرز تقریبا در تمام صحنه‌ی آن درحال کشیدن سیگار است. کیلین مورفی به‌هیچ‌وجه یک فرد سیگاری نیست و از کشیدن سیگار به‌شدت متنفر است. سازندگان سریال برای حل این مشکل با تولید سیگارهای گیاهی باعث شدند تا کیلین مورفی به‌راحتی نقش خود را ایفا کند. این سیگار‌های گیاهی که از گیاهانی که برای دستگاه تنفسی انسان مفیدند تولید شده‌اند و نه‌ تنها ضرری برای فرد استفاده کننده ندارند بلکه باعث تازگی دستگاه تنفسی می‌شوند. کیلین مورفی تا پایان فصل چهارم۳۰۰۰ عدد از آن‌ سیگار‌ها را استفاده کرده بود. 


• سکانس های آتش در فصل 2 اشاره به جهنم دارد. اولین باری که ما کافه‌ی گریسون را می‌بینیم، در آن صحنه‌ یک شعله‌ی آتش بسیار عظیم وجود دارد. دفعه‌ی دوم که ما این کافه را می‌بینیم تامی در آن حضور دارد که پشت سر او بازهم یک شعله‌ی آتش نمایان است و در سکانس آخر آن قسمت از زاویه‌ای توماس شلبی را می‌بینیم که در پشت او شعله‌های بزرگ آتش قرار گرفته‌ است. مک‌گارتی با اشاره به این صحنه‌ها تایید کرد که سازندگان سریال به‌صورت کاملا عمدی با طراحی این صحنه‌ها قصد داشتند آن محله‌ی بیرمنگهام مانند یک جهنم در ذهن مخاطب جلوه دهند.
• جو کول (در نقش جان شلبی) و فین کول (در نقش مایکل گری) در واقعیت برادرند. نکته‌ی جالب درباره‌ی این دو نفر این است که فین حضور خود در سریال را مدیون برادرش جو است. زمانی‌که سازندگان سریال برای شخصیت مایکل گری درحال گرفتن تست از بازیگران مختلف بودند، جو برادرش فین را به‌ آن‌ها پیشنهاد کرد. سازندگان سریال پس از تست دادن فین بسیار تحت تاثیر توانایی او قرار گرفتند و سریعا نقش مایکل را به او پیشنهاد دادند.


• بازی حقیقت مجازی از سریال پیکی بلایندرز/Peaky Blinders در حال ساخت است.
• با اینکه داستان سریال و اتفاقات آن در بیرمنگهام جریان دارد ولی محل فیلم‌برداری سریال بیرمنگهام نبوده است. بسیاری از سکانس های سریال پیکی بلایندرز/Peaky Blinders در لیورپول و مرزیساید لندن تصویربرداری شده است.
• شخصیتی که ایفای نقش آن برعهده‌ی تام هاردی است شاید یکی از جالب‌ترین و درعین‌حال یکی از مرموز‌ترین شخصیت‌های این سریال قلمداد شود. تام هاردی تنها بازیگر این سریال به‌شمار می‌رود که مقداری از دیالوگ‌ها و حرف‌های شخصیتی که نقش آن را بازی می‌کند را خودش می‌نویسد. در اوایل حضور او در سریال استفن نایت با این موضموع مشکل داشت ولی با گذشت زمان و شنیدن ایده‌های جالب تام هاردی برای آن شخصیت، با این موضوع کنار آمد.


• سریال پیکی بلایندرز/Peaky Blinders با آغاز جنگ جهانی دوم به پایان خواهد رسید. استفن نایت در مصاحبه‌ای به جزییات پایان سریال اشاره کرد و گفت که در پایان سریال ما آژیر‌های مربوط ‌به شروع جنگ جهانی دوم را خواهیم شنید.
• فصل پنجم سریال Peaky Blinders که آخرین فصل آن خواهد بود به دو قسمت مجزا تقسیم شده است؛ بخش اول که شامل قسمت‌های ابتدایی فصل پنجم است در سال گذشته پخش شد و قسمت‌های انتهایی این سریال محبوب در قالب پخش دوم فصل پنجم به‌زودی پخش خواهند شد.