بررسی سریال محبوب Money Heist

ویدا باقری
۲۵ مرداد ۱۳۹۹
بررسی سریال محبوب Money Heist
یکی از سریال های محبوب تولید شده در اسپانیا در سال2017 سریال سرقت پول (Money Heist ) است. این سریال بسیار مخاطب جهانی داشت که به همین خاطر نتفلیکس بعد از ساخته شدن ۳ فصل از فیلم، پخش جهانی اش را به عهده گرفت و توانست فصل های بعدی آن را جذاب تر کند. اکنون بخش پنجم این سریال در ۴ قالب تولید و قرار است در ده قسمت پخش شود. نتفلیکس از فصل پنجم این فیلم به عنوان فصل پایانی خبر داد.

سریال Money Heist

یکی از سریال های محبوب تولید شده در اسپانیا در سال2017 سریال سرقت پول (Money Heist ) است. این سریال بسیار مخاطب جهانی داشت که به همین خاطر نتفلیکس بعد از ساخته شدن ۳ فصل از فیلم، پخش جهانی اش را به عهده گرفت و توانست فصل های بعدی آن را جذاب تر کند و این فیلم را به پر طرفدارترین سریال غیر انگلیسی زبان این شبکه تبدیل کرد. سریال Money Heist در حال حاضر یکی از سرگرم کننده ترین سریال های نتفلیکس محسوب می شود. 


این سریال در نسخه ی اصلی خود در زبان اسپانیایی La casa de papelبه معنای خانه ی کاغذی است که در نشر نسخه ی جهانی با نام Money Heist یعنی سرقت پول ، عرضه شده است.سریال سرقت پول توسط الکس پینا به زبان اسپانیولی ساخته شده است اما در بسیاری از کشور های غیر اسپانیولی زبان هم محبوب ترین سریال است. این فیلم در کشور فرانسه، ایتالیا، آرژانتین، برزیل و پرتغال ، بسیار طرفدار دارد و همچنین طرفداران وفاداری در شمال آفریقا، خاورمیانه و ترکیه دارد. 


فیلم Money Heist با اینکه یک سریال با تمرکز برفضای بین المللی بوده اما در فصل اول خود، اسپانیا را ترک نکرده وایفای نقش تمام ساکنان خارجی فیلم که به نمایش درآمده لود توسط تیم تولید سریال و ویژه های کامپیوتری صورت گرفته بود. بعد از پخش فصل اول نتایج خوب و امیدوار کننده بود اما کم کم با جلو رفتن فصل اول ، تعداد بینندگان فیلم کم شده بود و اعضای تیم تولیدMoney Heist نا امید شده بودند و شکست را قبول کرده بودند تا این که نتفلیکس وارد شد و این فیلم را با نام Money Heist به فهرست سریال های خود در ایالت متحده افزود. 


به همین ترتیب مشترکان این سرویس کم کم آن را کشف کردند و داستان فیلم برایشان جذاب شد واین درام غیرقابل پیش بینی به یکی از هوشمندانه ترین فیلم های نتفلیکس تبدیل شد. جالب است که بدانید سناریوهای سریال از قبل آماده شده نیست و همزمان با فیلمبرداری نوشته می شوند.این روند برای این است که نویسندگان بهتر بتوانند مسیر درست و مناسب را انتخاب کنند و خود را با مسیر هماهنگ کنند. به همین خاطر اگر در مسیر سریال ، یک بازیگر یا کارگردان ایده ای به نظرش بیاید سریال می تواند به سرعت تغییرکند. 


داستان Money Heist درباره ی گروهی از افراد است که تحت سرپرستی فردی که او را با نام پروفسور میشناسیم، هستند و قصد دارند یک سرقت بزرگ انجام دهند. اما مشکلاتی به وجود می آید و این قضیه درست پیش نمی رود. داستانی شبیه به سریال های پلیسی است. در فیلمنامه ی La casa de papel بسیار تلاش شده تا شخصیت های این فیلم به چالش کشیده شوند و شخصیت پردازی ها جوری صورت گرفته که مخاطب نمی تواند کسی را به عنوان شخصیت خوب یا بد معرفی کند‌. چون پلیس باشد یا خلافکار هر کدام در موقعیتی قرار گرفته و گاها تصمیمات خاص و عجیبی می گیرند که باعث ایجاد همدردی برای مخاطب درباره ی هر دو شخصیت می شود. 


این فیلم برای خلافکار و پلیس به یک اندازه توجه نشان داده و کمتر از فیلم های دیگر می خواهد خوبی یا بدی گروهی را نمایش دهد. همین ویژگی باعث شد تا در هر اپیزود اتفاقات گوناگونی رقم بخورد و به بیننده کمتر مجالی برای توجه نکردن به قسمت های سریال می دهد. البته باید گفت که این فیلم مانند خیلی از فیلم های دیگر علی رغم نکات مثبت، ایراداتی هم دارد.مثلا سازندگان این فیلم بر برخی از قسمت های داستانشان برای هیجان بیشتر مخاطب، گاهی اضافه گویی کردند و چالشی مصنوعی به فیلم داده اند اما همین کار باعث شده تا صرفا بعضی از قسمت های فیلم از مسیر منطقی خود خارج شود.  اما با این حال می توان گفت که سریال Money Heist بیشتر به عنوان یک سریال جذاب یاد می شود و میزان بالای رضایت مخاطبین را دارد. اکنون بخش پنجم این سریال در ۴ قالب تولید و قرار است در ده قسمت پخش شود . نتفلیکس از فصل پنجم این فیلم به عنوان فصل پایانی خبر داد