بررسی فیلم جدید Extraction با بازی گلشیفته فراهانی

ویدا باقری
۲۷ مرداد ۱۳۹۹
بررسی فیلم جدید Extraction با بازی گلشیفته فراهانی
در جهان امروز با شیوع کووید۱۹، بسیاری از افراد در سراسر دنیا مجبور به خانه نشینی هستند و با تعطیل شدن سینماها ، فرصتی برای عرصه ها ایجاد شده است. شرکت نتفلیکس هم با استفاده از این فرصت فیلم دیگری را ارائه داده است. فیلم جدید Extraction با کارگردانی سم هارگریو و با حضور بازیگران حرفه ای همچون کریس همسورث نقش تایلر و گلشیفته فراهانی در نقش نیک منتشر شد. این فیلم در ۲۴ آوریل یعنی ۵ اردیبهشت 99 در نتفلیکس انتشار یافت.
در جهان امروز با شیوع کووید۱۹، بسیاری از افراد در سراسر دنیا مجبور به خانه نشینی هستند و با تعطیل شدن سینماها ، فرصتی برای عرصه ها ایجاد شده است. شرکت نتفلیکس هم با استفاده از این فرصت فیلم دیگری را ارائه داده است. فیلم جدید Extraction که قبلا نامش داکا بوده، با کارگردانی سم هارگریو، از مورد انتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۰ است که بازخورد های خوبی از سمت مخاطبان به دست آورده است. Extraction نخستین فیلم در کارنامه ی کارگردانی سم هارگیو لقب میگیرد. اما با این حال او در گذشته به عنوان دستیار کارگردان در فیلم هایی چون Avengers: End Game و Captain America: Civil War حضور داشته است.


این فیلم با حضور بازیگران حرفه ای همچون گلشیفته فراهانی و کریس همسورث باعث شد تا انگیزه و اشتیاق تماشاچیان برای تماشا بیشتر شود. دو نقش مهم تایلر و نیک را این دو به عهده گرفتند. کریس همسورث نقش تایلر و گلشیفته فراهانی در نقش نیک در این فیلم ایفای نقش داشتند. بازیگران دیگر این فیلم دیوید هارپر، ثور و بازیگرانی با نگه داشتن اصالت هندی خود همچون پانکاج تریپاتی و ردنیپ هوندا هستند.داستان فیلم Extraction چندان پیچیده نیست اما وجود صحنه های اکشن و جلوه های ویژه در فیلم باعث جذابیت بالاتری می شود. تصویر برداری های خیره کننده به همراه نماهایی زیبا با جلوه های ویژه میدانی و تعقیب و گریز هایی در داخل شهر داکا انجام شده که از لحاظ جذابیت بصری کمک زیادی به این فیلم کرده است. موضوع فیلم Extraction که در ۲۴ آوریل یعنی ۵ اردیبهشت در نتفلیکس انتشار یافته، درباره ی شخصی به نام تایلر ریک است. تایلر ریک فردی مزدور و خلافکار است که ماموریتی بسیار هیجانی را برای نجات پسری به نام اوی به عهده می گیرد. نیک هم در این عملیات خطرناک با تایلر همدست است و آن ها انجام این عملیات خطرناک را که بازی با جانشان است، در ازای پول انجام می دهند. کریس همسورث با خلافکاران بنگلادش و قاچاقچیان اسلحه و مواد مخدر روبه رو می شود و این درگیری فیلم را هیجان انگیزتر می کند و باعث ایجاد کشش در تماشاچیان می شود. این عملیات پر دردسر در شهر شلوغ داکا اتفاق می افتد.


فیلمنامه ی فیلم Extraction به نقل از روی کتابی به نام Ciudad ساخته شده است. کتاب Ciudad اثر برادران روسو است و وظیفه ی نوشتن فیلمنامه ی این فیلم هم به عهده ی جوروسو بوده. پس می توان انتظار داشت که داستان فیلم تا حدودی به داستان اصلی کتاب شبیه باشد. کتاب Ciudad در سایت آمازون نمره ۴ از ۵ را از خوانندگان دریافت کرده است پس حتما این فیلم هم می تواند واکنش های خوبی به همراه داشته باشد.نقدهای منتقدین درباره ی فیلم Extraction 2020

• فیلم Extraction 2020 نقدهای متوسطی را از جانب منتقدان معتبر دنیا دریافت کرد. در ادامه نگاهی به معتبرترین نقدهای فیلم Extraction 2020 می‌اندازیم.
• سایت Chicago Sun Times: امتیاز 88 از 100 : افسوس که نمی‌توان این فیلم را در سینماها دید، اما همچنان این فیلم برای تماشای دورهمی در اتاق نشیمن انتخاب خوبی است.
• سایت The Telegraph: امتیاز 80 از 100: فیلم Extraction 2020 همچون قهرمان خود، ماموریتی جدی و در عین حال احمقانه را به زیبایی به پایان می‌رساند.
• سایت Reelviews: امتیاز 75 از 100: این فیلم بهترین اثر اکشن‌محور یک‌سوم ابتدایی سال جاری است. جمله پیشین را می‌توان تحسینی نصفه و نیمه برای این اثر دانست.
• سایت Entertainment Weekly: امتیاز 75 از 100: فیلم Extraction 2020 هر چیزی که از آن انتظار داریم را ارائه می‌دهد. این عنوان پر از لوکیشن‌های مختلف شخصیت‌های شرور قهرمانی غول‌پیکر در سرتاسر دنیا دارد، و پایانش نسبتا شاد است.
• سایت IGN: امتیاز 70 از 100: این فیلم به دلیل داستان ساده و در عین حال مناسبش فیلم موفقی است. این داستان فضای کافی را برای سکانس‌های اکشن فیلم فراهم می‌کند. در حقیقت اگر بدل کاری های این اثر متوسط بودند. وقتمان را تلف میکردیم اما خوشبختانه فیلم Extraction 2020 شامل مجموعه‌ای هیجان‌انگیز از سکانس‌های اکشن است . سکانس هایی که به طرز استادانه ای طراحی شده اند.
• سایت Roger Ebert: امتیاز 63 از 100: کلیشه‌ای‌ترین قهرمان اکشن تاریخ را در این فیلم می‌توان شخصیت کریس همسورث دانست.
• سایت Empire: امتیاز 60 از 100: این فیلم اکشن و خشن با تکیه بر جذابیت و هیبت ستاره اصلی خود، استعداد غیر قابل انکار همسورث در ژانر اکشن را به تصویر می‌کشد.
• سایت Variety: امتیاز 60 از 100: فیلم Extraction 2020 اثری هوشمندانه نبوده و صرفا فیلمی سرگرم‌کننده و مملو از انفجارهای پر زرق و برق است.