راه‌های مقابله با ویروس کرونا

پرستو قبادی
۱۵ بهمن ۱۳۹۸
راه‌های مقابله با ویروس کرونا
راه‌های مقابله با ویروس کرونا ویروس کرونا در این روزها اهان عموم افراد را درگیر کرده است. ویروس کرونا سالیان قبل هم جان تعداد بسیاری از افراد را گرفته است و ویروسی جدید نیست. موج جدید کرونا جهش یافته است و منشا آن ووهان ششمین شهر بزرگ چین می‌باشد.

راه‌های مقابله با ویروس کرونا

ویروس کرونا در این روزها اهان عموم افراد را درگیر کرده است. ویروس کرونا سالیان قبل هم جان تعداد بسیاری از افراد را گرفته است و ویروسی جدید نیست. موج جدید کرونا جهش یافته است و منشا آن ووهان ششمین شهر بزرگ چین می‌باشد. تا به امروز هزاران نفر در ووهان چین به این ویروس مبتلا شده اند و بالای 200 کشته داشته است. بعد از چین بیشترین مبتلایان در تایلند مشاهده شده است.

 زمان شروع ویروس کرونا

در ابتدا فردی با علائم بیماری ذات‌الریه در ووهان چین، به دلیل عجیب و متفاوت بودن بیماری در قرنطینه نگهداری شد و توسط مقامات چینی به سازمان بهداشت جهانی معرفی شد. تحقیق در مورد بیماری سریع شروع شد و بر اساس بررسی‌ها، این بیماری از یک بازار محلی ماهی فروشان در چین نشات گرفته و بعد از آن، بازار تعطیل شد. 9 روز بعد از اعلان اولیه مشخص شد که نوع جدیدی از ویروس کرونا علت این بیماری است. کرونا نام تعدادی از ویروس‌ها که از بیماری سرما خوردگی عادی تا بیماری سارس را شامل می‌شود. اولین قربانی کورنا در 21 دی ماه بود و در اول منبع ویروس را منبع غیر انسانی تشخیص داد‌ه‌اند، هرچند این نظریه رد نشده است. 

منشاء بیماری کرونا

در ابتدا مضنون منشاء کرونا سوپ و غذاهایی بود که از خفاش و مار تهیه شده اند. سوپ خفاش و مار جزء غذاهای محبوب مردم چین هستند. البته هنوز به صورت دقیق ریشه یابی نشده‌اند. در خانواده ویروس کرونا بیماری سارس و مرس وجود دارد و در زمره ویروس‌های zoonotic قرار می‌گیرند. این نوع ویروس در بدن حیوانات شروع می‌شود و جهش پیدا می‌کند و قادر به بیمار کردن انسان خواهند بود و می‌توانند از انسانی به انسان دیگر منتقل شوند. در حال حاضر سوپ خفاش عامل اصلی این بیماری محسوب می‌شود و خفاش‌ها توسط مارها شکار می‌شوند بدین صورت مار هم منبع بیماری محسوب می‌شود.

 نحوه انتقال ویروس کرونا

ویروس کرونا مانند سایر ویروس ها (مثل سرماخوردگی) وقتی فرد سرفه می کند یا عطسه می کند ، ویروس از طریق قطرات گسترش می یابد. همچنین هنگامی که شخصی یک سطح آلوده مانند دسته درب را لمس کند ، می تواند پخش شود. همانطور که گفته شد در ابتدا این بیماری مانند سرماخوردگی به نظر می‌آید و فرد ویروس را از طریق سرفه و یا عطسه گسترش می‌دهد. اگر همان فرد به سطحی دست بزند، آن را آلوده می‌کند و دیگر افراد را آلوده خواهد کرد. بیمارستان مکان اصلی برای انتشار بیماری به شمار میرود. هنگامی که فردی آلوده است و به بیمارستان مراجعه می‌کند، کارکنان بیمارستان باید احتیاط را رعایت کنند و آن‌ها را با ماسک و دیگر تجهیزات از محل عمومی دور کنند.

راه‌های پیشگیری از کرونا

  • شستن دست‌ها بیش از 20 ثانیه با آب و صابوناز لمس چشم و دهان خود در حد امکان پرهیز کنید
  • از افرادی که مریض هستند و سرما خورده‌اند دوری کنید
  • در زمان سرفه و عطسه جلو دهان خود را بگیرید
  • سطوح را مرتب ضدعفونی کنید
  • اگر به مناطق آلوده سفر کرده‌اید و احساس بیماری دارید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید

بهترین راه پیشگیری

رعایت بهداشت در برابر افرادی که نشانه‌های سرفه، تنگی نفس، آب ریزش بینی دارند و این افراد حتما باید از دستمال کاغذی یک بار استفاده کنند و در صورت نبود دستمال جلوی دهن خود را حداقل با آستین خود بگیرند.پیشگیری بهترین درمان است.