پیش بینی بیماری کرونا در فیلم شیوع ساخته سال 2011

رشید فتوت خواه
۲۰ بهمن ۱۳۹۸
پیش بینی بیماری کرونا در فیلم شیوع ساخته سال 2011
شباهت های بین فیلم Contagion (شیوع) ساخته استیون سودربرگ که در سال 2011 ساخته شده و شیوع ویروس کرونا ، موضوع داغ روزهای اخیر است. نزدیکی داستان فیلم به واقعه شیوع بیماری کرونا بی شک دستمایه مرور دوباره این فیلم مخصوصا نگاه کردن مجدد این اثر خوش ساخت سالهای پیش در بین مردم در سال جاری میباشد. به طوری که فیلم Contagion (شیوع) رتبه دهم را در لیست پر بازدیدترین فیلم های Itunes درست پشت سر دو فیلم پرمخاطب امسال یعنی Joker (جوکر) و Parasite (انگل) کسب کرده است.
شباهت های بین فیلم Contagion (شیوع) ساخته استیون سودربرگ که در سال 2011 ساخته شده و شیوع ویروس کرونا ، موضوع داغ روزهای اخیر است. نزدیکی داستان فیلم به واقعه شیوع بیماری کرونا بی شک دستمایه مرور دوباره این فیلم مخصوصا نگاه کردن مجدد این اثر خوش ساخت سالهای پیش در بین مردم در سال جاری میباشد. به طوری که فیلم Contagion (شیوع) رتبه دهم را در لیست پر بازدیدترین فیلم های Itunes  درست پشت سر دو فیلم پرمخاطب امسال یعنی Joker  (جوکر) و Parasite  (انگل) کسب کرده است.
هم در فیلم و هم در واقعیت شیوع این بیماری در چین آغاز شد و درهر دو عامل اصلی ویروس مرگبار خفاش بود اما ما در فیلم (شیوع) میبینیم که ویروس به سرعت در سرتاسر جهان گسترش می یابد و قربانیان را با علائمی مانند آنفولانزا مبتلا میکند.

خلاصه فیلم شیوع

دراین فیلم داستان از طریق زندگی چندین شخصیت اصلی و تعامل های گاه به گاه بسیاری دیگر نشان داده میشود. این امر روشن می کند که افراد به یکدیگر ویروس نمی دهند بلکه ویروس نوعی زندگی است که به دنبال یافتن میزبان جدید است زیرا باید زنده بماند ، زیرا ناقلین آن می میرند و هیچ راه درمانی نیز ندارد یا هنوز کشف نشده یا نیاز به زمان و هزینه زیادی دارد. به معنای واقعی این یک فاجعه غیر قابل پیشگیری است.
در این فیلم ما با گروه بازیگران بسیار معروفی آشنا میشویم که اکثر آنها سوپر استارهای روز هالییود هستند.ستارگانی مثل مت دیمون ، گوینت پالترو ، لورنس فیسبورن ، کیت وینسلت ، ماریون کوتیلارد ، جود لاو و ... که در این فیلم گرد هم آمدند.


فیلم ابتدا و بدون مقدمه از روز دوم شیوع بیماری شروع میشود و روز اول را تا اخر فیلم به ما نشان نمیدهد. بت امهوف ( گوینت پالترو) در ابتدای فیلم به این ویروس آلوده شده و در کافه تریا فرودگاه منتظر پروازش به سمت خانه است. در همان سکانس اول شدت وخامت و آلودگی او را به ویروس کشنده میبینیم و مکالمه تلفنی با دوستی که ملاقات کرده و آن فرد هم به احتمال زیاد آلوده شده. سپس (بت) کارت بانک را از جیبش درمی آورد و دوربین به سمت متصدی کافه میرود او کارت بانکی را میگیرد صورت حساب را از طریق دستگاه کارت خوان پرداخت میکند و ما پی میبریم که متصدی بیچاره هم دیگر در امان نخواهد بود.
در ادامه چند مبتلا به بیماری دیگر را میبینیم که در نقاط مختلف جهان از شدت این بیماری میمیرند و (بت) که به خانه برگشته است در کنار همسر(مت دیمون) و فرزندش. فرزندش را بغل میکند و میبوسد و سپس روز بعد بیماری از طریق تماس های مختلف شخصیت ها با هم گسترش پیدا میکند و قربانی بیشتر میگیرد. بعد از چند روز شهروندان بیشتری مبتلا میشوند ، هرج و مرج کشورهای مختلف را در بر میگیرد و شهرها به آشوب کشیده میشود. حال دولت ، ارتش و تمامی قدرت ها جهان گرد هم می آیند تا جلو این فاجعه را بگیرند.


فیلم بازی های خوب داستان خوب و کارگردانی عالی دارد. سودربرگ هیچ وقت کارگردانی نبوده که برای ساخت فیلم هایش به استدیوهای فیلم سازی باج بدهد و همیشه کار خودش را میکند ، چه استدیوها دوست داشته باشند چه نداشته باشند. همچنین پیام خوبی هم در فیلم جا داده است. پیامی که در سال 2011 برای ما آیندگان درس بزرگی شود تا از فاجعه های اینگونه جلوگیری کنیم.شاید آداب و رسوم ما انسان ها (مثل دست دادن بی مورد) ، رعایت نکردن بهداشت فردی ، خوردن غذاهای مختلف در فرهنگ های مختلف (مثل سوپ های خفاش یا مار) باید تغییر کند. این نکته ای است که این فیلم ساز 10 سال پیش در تلاش بود به ما انتقال دهد و ما آن را جدی نگرفتیم. حداقل تا به امروز که این فیلم را دوباره میبینیم.


لینک های دانلود با دوبله فارسی

 کیفیت 720   دانلود
کیفیت 1080 دانلود

لینک های دانلود با زیرنویس فارسی

کیفیت720 دانلود
کیفیت 1080 دانلود

امتیاز من از 10 به این فیلم 7