کنسول بازی PS5 | زمان عرضه پلی استیشن 5

ویدا باقری
۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹
کنسول بازی PS5 | زمان عرضه پلی استیشن 5
با توجه به اینکه کنسول های بازی در چند دهه اخیر به یکی از لوازم مورد توجه افراد خانواده تبدیل شده است و افراد وقت زیادی را صرف بازی با انواع پلی استیشن ها می کنند از این رو در این مقاله از RVC MAG قصد داریم به اخبار پلی استیشن 5 که شایعات زیادی حول محور زمان عرضه، قیمت، مشخصات فنی و ... آن وجود داشت، بپردازیم.

کنسول بازی PS5

با توجه به اینکه کنسول های بازی در چند دهه اخیر به یکی از لوازم مورد توجه افراد خانواده تبدیل شده است و افراد وقت زیادی را صرف بازی با انواع پلی استیشن ها می کنند از این رو در این مقاله از RVC MAG قصد داریم به اخبار پلی استیشن 5 که شایعات زیادی حول محور زمان عرضه، قیمت، مشخصات فنی و ... آن وجود داشت، بپردازیم.


شرکت های مایکروسافت و سونی در چند دهه اخیر بازار کنسول و بازی های رایانه ای را به خود اختصاص داده اند. با توجه به اینکه در نسل قبلی پلی استیشن ها( Xbox 360 و PS3) شرکت مایکروسافت موفق تر عمل کرد اما در شرایط فعلی سونی سهم عمده بازار از فروش کنسول و بازی های رایانه ای را در برگرفت.


درحالیکه هفت سال از عرضه کنسول های نسل فعلی( PS4 و Xbox One ) میگذرد، با بالا رفتن نیاز کاربران اکنون زمان بازنشستگی این کنسول ها و روی کار آمدن پلی استیشن های نسل جدید است. 


بر همین اساس شرکت مایکروسافت تقریبا تمامی اطلاعات مربوط به کنسول بعدی این شرکت که Xbox Series X نام دارد و در روز شکرگزاری (برابر با ۶ آذر ۱۳۹۹ (۲۶ نوامبر ۲۰۲۰)) عرضه خواهد شد را منتشر کرده است؛ RVC MAG در ادامه این مقاله قصد دارد اطلاعاتی که از کنسول PS5 به طور پراکنده منتشر شده بود را بررسی کند.


خبرهای جدید PS5 از زبان مدیر عامل شرکت سونی

مدیرعامل بخش سرگرمی شرکت سونی از ویژگی‌های جدید PS5 خبر داد. به گزارش خبرنگار نشریه ژاپنی Business Insider با جیم رایان، مدیرعامل بخش سرگرمی‌های تعاملی شرکت سونی مصاحبه‌ای داشته است و جیم رایان در این مصاحبه اعلام کرده است که علاوه بر حافظه داخلی پرسرعت SSD در کنسول و دسته کنترلر بهتر، برای PS5 سخت‌افزار بهتری هم در نظر گرفته شده است. وی تأکید کرد که با رونمایی از کنسول جدید باید مشخصات خاصی به ویژه برای جلب مشتری برای بروزرسانی وجود داشته باشد؛ ویژگی‌های جدیدی از جمله زمان بالا آوردن سریع بازی‌ها، صدای سه بعدی و صفحه لمسی روی کنترلر این دستگاه خوب هستند، اما به اندازه کافی خاص نیستند.


قیمت کنسول PS5 چه قدر خواهد بود؟

با توجه به زمزمه هایی که در شبکه های اجتماعی از اطلاعات PS5 به گوش میرسد، اینطور برآورد میشود که این کنسول سونی قیمت بسیار بالایی خواهد داشت. عواملی چون افزایش تقاضا و کمبود قطعات، در قیمت ساخت سخت‌افزار کنسول نسل سونی دخالت داشته است، ‌از این رو به گزارش تعدادی از خبرگزاری ها، که هزینه‌ی ساخت سخت‌افزار پلی‌استیشن ۵ را ۴۵۰ دلار دانسته اند عنوان کردن که این رقمی است که سونی انتظار آن را نداشته و به همین دلیل، هنوز نتوانسته است قیمت نهایی PS5 را مشخص کند.


کنسول PS5 چه زمانی عرضه خواهد شد؟

مدت زیادی می‌شود که شایعات مختلفی در مورد پلی استیشن 5 جریان دارند. این شایعات اطلاعات مختلفی در مورد سخت افزار این کنسول به ما داده‌اند اما تاریخ عرضه این کنسول یکی از گنگ‌ترین جزییات مربوط به پلی استیشن 5 محسوب می‌شد که سونی اعلام کرده است که در تعطیلات سال نو سال ۲۰۲۰(دی ۱۳۹۹) باید منتظر این کنسول باشیم.این درحالی است که قبل تر تاریخ عرضه این کنسول را نوامبر گذشته اعلام کرده بود بوده و آن را به تاخیر انداخت.


آیا کنسول PS5 قابلیت اجرای بازی های PS4 را خواهد داشت؟

یکی از دغدغه کاربران و علاقه مندان به کنسول های بازی قابلیت سازگاری با بازی های کنسول نسل قبل است. از این رو شرکت سونی هم در تلاش است تا با قرار دادن این امکان برای کاربران در رقابت با مایکروسافت عقب نماند. با توجه به صحبت های مارک سرنی، معمار ارشد کنسول PS5، قابلیت Backward Compatible در کنسول آینده سونی وجود خواهد داشت. البته باتوجه به صحبت‌های سرنی، به‌نظر می‌رسد این قابلیت در ابتدا به‌صورت کامل برای همه بازی‌های PS4 قابل اجرا نباشد و تاکید کرد که تک‌تک بازی‌ها باید آزمایش شوند و فعلا تمام بازی‌های نسل پیش از این ویژگی پشتیبانی نمی‌کنند. و صرفا صد عنوانی که سونی آن ها را آزمایش کرده است روی کنسول PS5 اجرا خواهند شد. 


کنترلر کنسول PS5

با اینکه مدتی است کنسول PlayStation 5 به صورت رسمی توسط کمپانی سونی معرفی شده‌ اما اطلاعات کمی از کنترلر این کنسول در دسترس عموم قرار گرفته بود تا سرانجام ،سونی از کنترلر جدید کنسول PlayStation 5 با نام DualSense رونمایی کرد که تغییرات نسبتا زیادی با کنترلر نسل فعلی کنسول شرکت سونی داشت. طراحی کنترلر DualSense به طور کلی شبیه به کنترلر کنسول DualShock است، اما تغییرات ظاهری زیاد این کنترلر آن را بسیار جذاب کرده است.


آیا کنسول PS5 از PSVR پشتیبانی می کند؟

دارندگان هدست واقعیت مجازی PSVR برای‌شان سوال بود که آیا این هدست از کنسول نسل آینده سونی پشتیبانی می‌کند یا خیر. رئیس کل بخش تحقیق و توسعه سونی، در این خصوص گفته است: PSVR به‌خوبی از نسل آینده پشتیبانی خواهد کرد. دلیلی وجود ندارد که به‌هنگام عرضه PS5، هدست واقعیت مجازی جدیدی را عرضه کنیم. از دید مخاطب، همانند این است که موارد بسیاری را برای خرید قرار می‌دهیم که آن‌ها مدام در حال خرید کالاهای مختلفی باشند که ما نمی‌خواهیم چنین اتفاقی رخ بدهد. وی در ادامه اشاره کرد که در آینده این هدست واقعیت مجازی را ارتقا خواهند داد. آن‌ها قصد دارند از نظر وزن، نحوه استفاده، تعداد کابل و سیم‌های استفاده شده و موارد دیگری، هدست پلی‌استیشن VR را ارتقا دهند.