تاریخچه سری بازی های Call Of Duty - قسمت اول

ویدا باقری
۱۳ خرداد ۱۳۹۹
تاریخچه سری بازی های Call Of Duty - قسمت اول
سال هاست که شرکت اکتیویژن با انتشار تقریبا هر ساله سری بازی های ندای وظیفه، این بازی را به یکی از مهم ترین و بزرگترین بازی های شوتر اول شخص در صنعت گیم تبدیل کرده است. به همین دلیل، به بهانه انتشار نسخه جدید این بازی که یک ریمستر عالی در کنسول های نسل جدید حساب میشود، قصد داریم سری به تاریخچه آن بزنیم.
سال هاست که شرکت اکتیویژن با انتشار تقریبا هر ساله سری بازی های ندای وظیفه، این بازی را به یکی از مهم ترین و بزرگترین بازی های شوتر اول شخص در صنعت گیم تبدیل کرده است. به همین دلیل، به بهانه انتشار نسخه جدید این بازی که یک ریمستر عالی در کنسول های نسل جدید حساب میشود، قصد داریم سری به تاریخچه آن بزنیم.


Call of duty 2003

اولین نسخه از این بازی در ۲۹ اکتبر سال ۲۰۰۳ توسط استودیو اینفینیتی و کمپانی اکتیویژن که وظیفه‌ی نشر آن را برای رایانه‌های شخصی برعهده داشت، منتشر شد. سازندگان بازی که همگی از سازندگان قسمت سوم سری مدال افتخار بودند، تمام دانش خود را در این زمینه به کار گرفتند تا با تولید یک بازی دیگر در همان اتمسفر، تبدیل به یک حریف قدر برای سری MOH شوند. این بازی شما را در نقش یک سرباز ارتش امریکا، انگلیس و شوروی طی جنگ جهانی دوم قرار می دهد که به مبارزه با دشمنان خود به ویژه ژرمن ها می پردازید. اولین قسمت سری بازی‌های Call of Duty توانست میانگین امتیاز ۹۱ را در وب‌سایت متاکریتیک به نام خود ثبت کند.


Call of Duty 2

ندای وظیفه 2 اولین قسمت شماره دار از این سری محسوب میشود که در سال 2005 توسط استودیوی اینفینیتی وارد ساخته شد. قسمت دوم ادامه بر داستان های نبرد در جبهه های جنگ جهانی دوم میباشد. Call of Duty 2دارای روایت داستانی از نگاه چهار سرباز بود که یکی در ارتش سرخ شوروی، یکی در آمریکا و دیگری در ارتش بریتانیا بود که جمعا بیست و هفت مرحله را در سه خط داستانی شامل می‌شد. اگر فیلم نجات سرباز رایان و سکانس معروف نبرد نرماندی رو دیده باشید، متوجه عظمت این بازی خواهید شد. گرچه گرافیک این بازی در مقایسه با بازی‌های امروزه، استانداردهای روز را ندارد اما با طراحی صدای عالی و گیم پلی جذاب لحظه به لحظه آن، گیمر را بیشتر از هر عنوان دیگری در فضای جنگ جهانی دوم بازی غرق می‌کند. بخش چند نفره ندای وظیفه دوم بسیار محدود بود، اما ویژگی‌های خاصی را در اختیار داشت که بعدها این ویژگی‌ها در بخش چندنفره سری بازی های ندای وظیفه به کار گرفته شدند.

Call of Duty 3

در تاریخ ۷ نوامبر ۲۰۰۶ نسخه دیگری از این سری محبوب منتشر شد با این تفاوت که در این نسخه دیگر خبری از Infinity Ward نبود و بازی توسط شرکت treyarch ساخته شد. سومین قسمت از سری بازی های ندای وظیفه یک تفاوت اصلی با نسخه های پیشین خود داشت . این قسمت اولین قسمت از این مجموعه بود که فقط برای کنسول ها عرضه میشد در حالیکه تمامی نسخه های اصلی سری ندای وظیفه برای کامپیوتر هم عرضه می شده و می شوند. در مجموع ۱۴ مرحله در بخش داستانی بازی وجود داشت که در چهار جبهه‌ی اصلی جنگ جهانی دوم روایت می‌شد. مراحل داستانی سربازان کانادایی و جبهه‌ی لهستان جزو مواردی بود که کمتر در بازی‌های دیگر شاهدش بودیم. بخش چندنفره‌ی آنلاین در کنسول‌های نسل هفتمی ۲۴ بازیکن و کنسول‌های نسل ششمی به ۱۶ بازیکن محدود می‌شد. این بازی با میانگین نمرات 83 در وب سایت متاکریتیک توانست به فروش بیش از 7 میلیون نسخه برسد.


Call of Duty: Modern Warfare

برای اولین بار از سال ۲۰۰۳ این سری از بازی به سمت جنگ های مدرن کشیده شد و ۶ نوامبر ۲۰۰۷ عنوان Modern Warfare برای کنسول های نسل هفتم و pc منتشر شد. اولین قسمت ازModern warfare که در انتهای نامش شماره چهارم از این مجموعه را یدک میکشد. این قسمت که توسط استودیوی اینفینیتی وارد ساخته و توسط اکتیویژن در بازار عرضه شد ، بدون شک میتوان آن را پرفروش ترین و معروف ترین شماره از این سری به حساب آورد که با گرافیکی خیره کننده و طراحی صحنه های سینمایی و اکشن بی نظیر در بازی به یکی از ماندگار ترین بازی های اکشن اول شخص تبدیل شد.
یکی از خصوصیات منحصر به فرد «جنگاوری مدرن»، تمرکز روی شخصیت‌ها و معرفی بسیار عالی آنها به مخاطبان بود به طوری که نام تک تکِ شخصیت‌های اصلی داستان در ذهن بیشتر مخاطبان بازی ثبت شده و شهرتی جهانی پیدا کردند. در این بین می‌توان از کاپیتان پرایس نام برد که به خاطر شیوه‌ی گفتار، خصوصیات شخصیتی و اهمیت قابل توجهش در روند بازی، نزد مخاطبان بازی‌های تیراندازی بسیار معروف شد. جنگاوری مدرن توانست با فروش بالای 13 میلیون نسخه به ماشین پولسازی اکتیوِیژن تبدیل شود. محصول متفاوت استودیو اینفینیتی وارد نه تنها از سوی مخاطبان مورد استقبال کم‌نظیر قرار گرفت، بلکه منتقدان را هم به تحسین وا داشت و میانگین امتیازات فوق‌العاده ۹۴.۱۶ درصد را کسب کرد که هنوز در میان تمام بازی‌های این مجموعه تا به امروز بی رقیب مانده است.


Call of Duty: World at War

اگر سری بازی های call of duty را به سه بخش call of duty ، Modern Warfare و black ops تقسیم کنیم، World at War اولین نسخه از بخش black ops می باشد. در ۱۱ نوامبر سال ۲۰۰۸ این بازی که مجدد اتفاقات جنگ جهانی دوم را بازگو می کرد برای کنسول های نسل هفتم و pc منتشر شد. در بخش اول بازی بازیکن در نقش یکی از سربازان ارتش آمریکا به نام میلر ایفای نقش می‌کند و باید با ژاپنی‌ها مقابله کند. در بخش دوم بازیکن در نقش یکی از سربازان ارتش سرخ به نام دیمیتری پترنکو است که با سربازان نازی مبارزه میکنند. این بازی توانست نمرات کامل را از بسیاری از سایت های نقد و بررسی کسب کند.


Call of Duty: Modern Warfare 2

این قسمت به ‌طور رسمی در ۱۱ فوریه ۲۰۰۹ معرفی، و در ۱۰ نوامبر ۲۰۰۹ به صورت جهانی منتشر شد. جنگاوری مدرن 2 به عنوان یکی از خوش ساخت ترین زیباترین و در عین حال سینمایی‌ترین بازی‌های تیراندازی است که هزینه‌ی بسیار بالایی نیز برای ساخت آن صرف شد توانست به فروش بالای 1 میلیارد دلار دست پیدا کند. این بازی توانسته متاکریتیک ۹۴ را از سایت های نقد بازی کسب کند و با فروش ۲۳ میلیون نسخه سومین بازی پر فروش تاریخ آمریکا شود. داستان بازی به شیوه‌ای کاملاً سینمایی ساخته شده‌است و دقیقاً بعد از پایان Modern Warfare آغاز می‌شود. این بازی درواقع دنباله ‌رو پایه قدرتمند Call of Duty 4: Modern Warfare و آغازگر استاندارد جدید در خلق یک سه‌گانه جذاب در ژانر شوتر اول‌ شخص بود.


Call of Duty: Black Ops

این بازی در روند انتشار سالانه سری بازی های call of duty در ۹ نوامبر ۲۰۱۰ برای کنسول های نسل هفتم و pc منتشر شد. وقایع بازی در طول جنگ سرد و در مناطق مختلفی از جهان نظیر ویتنام، کوبا و کوهستان‌های برفی روسیه رخ می‌دهد. دورانی که آمریکا و شوروی به شکل‌های گوناگون و در نقاط مختلف دنیا برای یکدیگر خط و نشان می‌کشیدند، اما از ترس استفاده از سلاح‌های هسته‌ای و آغاز جنگ جهانی سوم، جرات رو در رویی مستقیم با یکدیگر را نداشتند. عملیات سیاه در ۵ روز اولیه خود توانست ۶۵۰ میلیون دلار فروش کند که رکورد آخرین این بازی‌ها یعنی ندای وظیفه: جنگاوری نوین ۲، با فروش ۵۵۰ میلیون دلار را بشکند.


Call of Duty: Modern Warfare 3

نسخه هشتم از سری بازی های کال اف دیوتی در ۸ نوامبر سال ۲۰۱۱ توسط استودیو Infinity Ward ساخته و توسط Activision برای کنسول های نسل هفتم و pc منتشر شد. این سری از بازی دوباره در همان مسیر آشنای گذشته قرار می‌گیرد و در ادامه ی نسخه قبلی ساخته شده‌است و در آن روسیه به حملات خودش در آمریکا ادامه داده و همین طور به کشورهایی از قبیل آلمان، فرانسه و انگلستان حمله می‌کند.
این بازی هم با استقبال کم‌نظیر مخاطبان روبه رو شد و در ۱۶ روز توانست به فروشی بیش از ۱ میلیارد دلار دست پیدا کند. این میزان فروش باعث شد تا رکورد فیلم سینمایی آواتار که در ۱۹ روز به این رقم رسیده بود شکسته شود. Call of Duty: Modern Warfare 3 توانست لقب پرفروش‌ترین سرگرمی تاریخ را به نام خود ثبت کند. میانگین امتیاز ۸۸ از بین تمامی نقد‌های منتشر شده، نشانه‌ای دیگر از موفقیت این بازی برای مجموعه‌ی مولتی میلیاردی Call of Duty بود.