تاریخچه سری بازی های Call Of Duty - قسمت دوم

ویدا باقری
۱۵ خرداد ۱۳۹۹
تاریخچه سری بازی های Call Of Duty - قسمت دوم
سال هاست که شرکت اکتیویژن با انتشار تقریبا هر ساله سری بازی های ندای وظیفه، این بازی را به یکی از مهم ترین و بزرگترین بازی های شوتر اول شخص در صنعت گیم تبدیل کرده است. به همین دلیل، به بهانه انتشار نسخه جدید این بازی که یک ریمستر عالی در کنسول های نسل جدید حساب میشود، قصد داریم سری به تاریخچه آن بزنیم. با قسمت دوم این مقاله با rvcmag همراه باشید.
سال هاست که شرکت اکتیویژن با انتشار تقریبا هر ساله سری بازی های ندای وظیفه، این بازی را به یکی از مهم ترین و بزرگترین بازی های شوتر اول شخص در صنعت گیم تبدیل کرده است. به همین دلیل، به بهانه انتشار نسخه جدید این بازی که یک ریمستر عالی در کنسول های نسل جدید حساب میشود، قصد داریم سری به تاریخچه آن بزنیم. با قسمت دوم این مقاله با rvcmag همراه باشید.


Call of Duty: Black Ops 2

تری آرک، که با ساخت Call of Duty: Black Ops توانسته بود به اعتباری خوبی دست پیدا کند و تا حدی راه را از اینفینیتی وارد جدا کند اقدام به ساخت قسمت دوم این مجموعه کرد. Call of duty black ops 2 ادامه گسترش خلاقیت ها و ایده های جاه طلبانه، تری آرک در سال ۲۰۱۲ توسط اکتیویژن روانه بازار بازی های ویدیویی شد.
مبارزه ی تک نفره دارای دو داستان بهم مرتبط است: اولین داستان در سال‌های دهه ی ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ رخ می‌دهد و داستان دیگر در سال ۲۰۲۵. قهرمان بازی‌های عملیات سیاه، الکس میسون به عنوان قهرمان داستان در بخش جنگ سرد مجدداً نقش آفرینی خواهد کرد، و در آنجا در جنگ‌های واسطه‌ای برای ایالات متحده آمریکا در جنگ سرد می‌جنگد. در قسمت ۲۰۲۵ بازی، پسر الکس میسون با نام دیوید در نقش اول بازی می‌کند. هنگامی که بورس سهام چین توسط یک حمله ی سایبری فلج می‌شود، چین صادرات عناصر زمینی کمیاب را تحریم می‌کند که اینکار منجر به یک جنگ سرد جدید بین چین و آمریکا می‌شود. بلک آپس ۲ تا نوامبر سال ۲۰۱۳ توانست بیش از ۲۴.۲ میلیون نسخه فروش داشته باشد. این اولین بازی غیر خطی مجموعه بود که چند پایان بسته در طول روند بازی، به همراه داشت.


Call of Duty: Ghosts

یک دهه از تولد سری بازی های ندای وظیفه گذشته و با توجه به ورود کنسول ها به نسل هشتم در این سال ، انتظارات نیز بیشتر شده است. در ۵ نوامبر ۲۰۱۳ اولین بازی سری ندای وظیفه در نسل هشتم کنسول ها با نام Ghosts منتشر شد. ندای وظیفه: اشباح در یک چارچوب زمانی متناوب پس از تخریب هسته‌ای خاورمیانه رخ می‌دهد. کشورهای تولیدکننده نفت از آمریکای جنوبی، در پاسخ به بحران اقتصادی جهانی به وجود آمده، "فدراسیون" را تشکیل می‌دهند و بسرعت تبدیل به یک ابرقدرت جهانی شده و یورش سریعی را به حوزهی آمریکای مرکزی و کارائیب انجام داده و آنجا را به تسخیر خود در می‌آورند.
بر اساس جمع‌بندی نقدها توسط وب سایت متاکریتیک، این بازی نقدهای منفی و مثبتی را دریافت کرده و بیشترین ستایش از آن به دلیل سبک چندنفرهی آن و ارائهی سبک جدید بازی Extinction بوده‌است، اما بخش یک نفرهی بازی مورد نقد منفی بخاطر تکراری بودن و فقدان نوآوری قرار گرفته‌است.


Call of Duty: Advanced Warfare

جنگاوری پیشرفته که برای اولین بار بود که از این نام در پسوند بازی های ندای وظیفه استفاده میشد در سال ۲۰۱۴ برای کنسول های نسل هفتم و هشتم همزمان انتشار یافت. این قسمت توسط اسلج‌همر گیمز توسعه یافته و بوسیلهی اکتیویژن برای مایکروسافت ویندوز، پلی‌استیشن ۴ و اکس‌باکس وان انتشار یافت، در حالی که ساخت نسخه کنسول‌های پلی‌استیشن ۳ و اکس‌باکس ۳۶۰ بر عهده استودیو های مون بود. Advanced Warfare با هدف پیش بینی جنگ های آینده که در آن هر دو فاکتور فناوری و تاکتیک های نظامی اهمیت دارد، ساخته شد و سبک جدیدی از مبارزات در بازی های شوتر را ایجاد کرد.
این قسمت ندای وظیفه را به یک آینده تقریباً نه چندان دور با یک داستان سینمایی و بلاک باستری می‌برد که بر روی شرکت‌های فناوری پیشرفته نظامی تمرکز داشت که سربازان را از نظر تجهیزاتی مثل Exo Suits ارتقا می‌داد. گرچه وجود این المان‌های پیشرفته در لباس‌ها، توانست تغییر چشم‌گیری در بخش داستانی بازی ایجاد کند، اما المان‌های Exo به‌طور شگفت‌انگیزی فرمول بخش چندنفره بازی را هم تغییر داد. این تغییر و تحول شدید در این نسخه، با واکنش‌های متفاوتی روبرو شد، به‌گونه‌ای که المان‌های پیشرفته در لباس‌های شخصیت‌های بازی در نسخه‌های بعدی این سری به طور کامل حذف شدند.


Call of Duty: Black Ops 3

تری آرک موفقیت های خود را با انتشار قسمت سوم از مجموعه black ops در سال ۲۰۱۵ ادامه داد. این قسمت فقط برای کنسول های نسل هشتم و رایانه های خانگی روانه بازار شد. بلک آپس ۳ دومین بازی در مجموعه ندای وظیفه و اولین بازی تولید شده توسط تری‌آرک است که در یک روند سه ساله‌ی تولید قرار گرفته است. این حرکت اکتیویژن تا حد زیادی فشار روی مجموعه‌ی ندای وظیفه را کم کرد و انتقاداتی که مبنی بر تکراری بودن مجموعه وارد می‌شد را تا حد زیادی دفع کرد. بازی روی ابرسربازان جنگی، روبات‌های هوشمند و همچنین تغییرات ژنتیکی در دهه‌ی ۲۰۵۰ میلادی تمرکز دارد. در نگاه اول، شاید بازی شباهت بسیار زیادی به Advanced Warfare داشته باشد، اما ریزه‌کاری‌های صورت گرفته توسط تری‌آرک توانسته راه بلک‌آپس را از این بازی جدا کند.


Call of duty : infinite warfar

از مجموعه بازی‌های ندای وظیفه که توسط استودیوی اینفینیتی وارد ساخته شده‌است؛ و بوسیلهی شرکت اکتیویژن در تاریخ ۴ نوامبر ۲۰۱۶ برای مایکروسافت ویندوز، پلی‌استیشن ۴، و اکس‌باکس وان منتشر شد. داستان بازی در آینده رخ می‌دهد. زمانی که در اثر افزایش جمعیت زمین از منابع طبیعی تخلیه می‌شود و انسان‌ها در قالب کلونی‌های متعددی تمام منظومه شمسی را در اختیار می‌گیرند. پس از سال‌ها انسان‌ها همچنان در کلونی‌ها در فضا زندگی می‌کنند. اما گروه تروریستی The Settlement Defense Front که به اختصار SDF نامیده می‌شوند به سیارات و اقمار تحت حاکمیت «اتحادیه ملل فضایی» یاthe United Nations Space Alince، (به اختصار: UNSA) هجوم می‌برند و بسیاری از مردم را از بین می‌برند. بازیکن در نقش سروان نیک ریس (Captain Nick Reyes) یکی از سربازان SATO ایفای نقش می‌کند. SATO مخفف the Solar Associated Treaty Organization یکی از گروه‌های نظامی در دنیای بازی است که وظیفه حفاظت از مرزهای انسانی در منظومه شمسی را بر عهده دارد.


Call Of Duty: WW2

این قسمت دوباره توسط اسلاج همر ساخته و در سال ۲۰۱۷ توسط اکتیویژن برای کنسول های نسل هشتم و رایانه های شخصی وارد بازار شد. این قسمت ندای وظیفه دوباره به سمت جنگ های جهانی باز میگردد و قسمت داستانی درباره جبهه‌های غربی و افراد یکی از جوخه‌های لشکر اول پیاده‌نظام ایالات متحده و دیگر متفقین از جمله مقاومت فرانسه روایت می‌شود. در حالی که Call Of Duty: WW2 تجربه شگفت‌انگیز، سریع و سرگرم‌کننده از دوران جنگ جهانی دوم را ارائه داد، اما در خلق محیط و فضای جنگی، آن طوری که انتظار بود عمیق و جذاب نبود. البته استفاده از حالت چندنفره با مادهای War و Prop Hunt و حالت زامبی که به ریشه‌های وحشت گذشته خود بازگشته بود، جنگ جهانی دوم را به یک عنوان قوی و شگفت‌انگیز برای گیمر تبدیل می‌کرد، هرچند کم و کاستی در بخش‌هایی از این بازی احساس می‌شد.


Call of Duty: Black Ops 4

کمپانی اکتیویژن و استودیوی بازی‌سازی تری‌آرک 28 اردیبهشت 98 از قسمت جدید بازی هیجان‌انگیز ندای وظیفه: عملیات سری ۴یا Call of Duty: Black Ops 4 بطور رسمی رونمایی کردند و توضیحاتی درباره زمینه کلی بازی و تغییرات صورت گرفته در این بازی را نیز برای کاربران و طرفداران این بازی ارائه دادند.
بنابر توضیحات سازندگان این بازی٬ بلک آپس 4 اولین بازی این مجموعه محسوب می‌شود که بخش داستانی ندارد و بیشتر بر روی بخش‌های آنلاین و چند نفره تمرکز دارد. با تمرکز بیشتر شرکت و استودیوی سازنده این بازی حالا Call of Duty: Black Ops 4 دارای نبردهای عمیق و با طراحی دقیق است که جذابیت بازی را برای کاربران بیشتر می‌کند. روند بازی به طور کلی به سه بخش "بلک‌اوت"، "چند نفره" و "زامبی" تقسیم می‌شود. هر بخش از هم مجزا هستند و علاوه بر پیش‌زمینه داستانی، در شخصیت‌ها و روند بازی نیز تفاوت وجود دارد.