حقایق جالب سه گانه ی اسپایدرمن، سمی ریمی

ویدا باقری
۳۱ مرداد ۱۳۹۹
حقایق جالب سه گانه ی اسپایدرمن، سمی ریمی
مرد عنکبوتی یا اسپایدرمن (به انگلیسی: Spider-Man) یک شخصیت خیالی ابرقهرمان در کتاب‌های کامیک منتشر شده توسط مارول کامیکس است. تولید این مجموعه در سال ۲۰۰۰ به نویسندگی دیوید کوئِپ و به کارگردانی سمی ریمی آغاز شد. این فیلم آن قدر قوی بوده که شاید تا سال ها به عنوان بهترین فیلم های ساخته شده در محور شخصیت مرد عنکبوتی باقی بماند.

سه گانه ی اسپایدرمن

مرد عنکبوتی یا اسپایدرمن (به انگلیسی: Spider-Man) یک شخصیت خیالی ابرقهرمان در کتاب‌های کامیک منتشر شده توسط مارول کامیکس است. تولید این مجموعه در سال ۲۰۰۰ به نویسندگی دیوید کوئِپ و به کارگردانی سمی ریمی آغاز شد. این فیلم آن قدر قوی بوده که شاید تا سال ها به عنوان بهترین فیلم های ساخته شده در محور شخصیت مرد عنکبوتی باقی بماند. مسیر برداشتن قدم اول Spider-Man آنچنان که فکر میکنید آسان نبوده در سال ۱۹۸۵ ایده به‌تصویر کشیدن این ابرقهرمان در قالب فیلم‌های سینمایی در ذهن شرکت مارول قرار گرفت اما هیچ استودیو بزرگی حاضر نبود ریسک ساخت یک فیلم ابرقهرمانی جدید را به عهده بگیرد. 


سرانجام شرکت فیلم‌سازی Cannon Films حق امتیاز به‌تصویر کشیدن این ابرقهرمان جدید را خریداری کرد و بعد از نوشتن چندین فیلم‌نامه از ساخت فیلم‌های این ابرقهرمان پشیمان شد و مناهم گولان، تهیه‌کننده آن امتیاز این شخصیت را به استودیوی قرن بیست و یکم واگذار کرد. اما در سال ۱۹۹۱ استودیو قرن بیست و یکم هم از ساخت آن منصرف شد و حق امتیاز این شخصیت به استودیو Carolco Pictures رسید؛ شرکتی که در سال ۱۹۹۵ به‌دلیل ورشکستگی تعطیل شد.
بعد از عبور از چندین استودیو حق امتیاز این ابرقهرمان به Metro-Goldwyn-Mayer یا همان MGM رسید اما استودیو مارول تصمیم گرفت حق امتیاز این ابرقهرمان که متعلق به خودش بود را پس بگیرد. آن‌ها از یک سری دلایل قضایی استفاده کردن و موفق شدند حق امتیاز مرد عنکبوتی را دوباره به دست آورند. مارول پس از این پیروزی با عقد یک قرارداد بزرگ با شرکت سونی نخستین فیلم Spider-Man را تهیه و از طریق Columbia Pictures آن را در سال ۲۰۰۲ اکران کرد.


داستان این سه گانه تقریبا مثل تمام داستان های مربوط به این شخصیت با گاز گرفته شدن شخصیت اصلی داستان یعنی پیتر پارکر توسط یک عنکبوت شروع می شود. آغاز تمام آثاری که درمورد مرد عنکبوتی ساخته شد تقریبا به‌همین شکل است اما عاملی که سه گانه ی سم ریمی را از بقیه ی محصولات تلویزیونی همین ابر قهرمان جدا ساخته، کیفیت ساخت بالای آن، شخصیت‌پردازی و درام قوی در داستان فیلم است. اتفاقات فیلم‌های این سه‌گانه با اینکه تخیلی هستند اما بسیار قابل درک ساخته شده‌اند، به‌طوری که بسیار عامه پسند است و بیننده به‌راحتی می‌تواند اتفاقات و مسیر داستانی آن را درک کند و با فیلم ارتباط برقرار کند.
در ادامه قصد داریم حقایق جالب درباره این سه گانه را بیان کنیم. با ما همراه باشید.


_ یکی از جالب ترین حقایق درباره ی مرد عنکبوتی آزمون بازیگری برای عنکبوت‌های فیلم بود. شاید باور این موضوع برایتان سخت باشد اما سم ریمی به‌دنبال بهترین عنکبوت برای لحظه نیش زدن پیتر پارکر در فیلم اول بود. او قصد داشت تا از خطرناک‌ترین عنکبوت‌های موجود در جهان از گروه عنکبوت‌های بیوه سیاه یا Black Widow با نام علمی (Latrodectus) استفاده کند. تا اینکه استیون کوچر جانورشناس برجسته تعدادی عنکبوت را برای آزمون بازیگری به سم ریمی نشان داد و ریمی بعد از چند ساعت دقت بر تماشای حرکات آن‌ها عنکبوت مورد نظرش را که شبیه گونه بیوه سیاه بود، پیدا کرد. اما مشکلی وجود داشت آن این بود که رنگ عنکبوت دقیقا مانند گونه مورد نظر سم ریمی نبود. سازندگان فیلم تلاش کردند با تکنولوژی CGI رنگ عنکبوت را تغییر دهند اما موفق نشدند. و درنهایت طی فرایند چند ساعته با رنگ های طبیعی و با کمی کمک از سوی تکنولوژی‌های CGI عنکبوت را به‌شکل گونه بیوه سیاه درآوردند.


_ سم ریمی و تیم سازنده فیلم مرد عنکبوتی، علاوه‌بر توبی مگوآیر بازیگران زیادی را برای نقش اصلی این فیلم در نظر داشتند؛ مانند فردی پرینز، کریس کلاین، جیمز فرانکو، وس بنتلی و هیث لجر فقید. هیث لجر پیشنهاد سم ریمی را برای حضور در فیلم مرد عنکبوتی رد کرد و گفت علاقه ای به فیلم‌های ابرقهرمانی ندارد. و درنهایت نقش پیتر پارکر به توبی مگوآیر رسید؛ او در آزمون بازیگری قسمتی از نقش پیتر پارکر را به‌ساده‌ترین حالت ممکن برای سازندگان فیلم اجرا کرد و همین سادگی او باعث شد تا نقش مرد عنکبوتی را به دست آورد.


_ یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های تمام مجموعه را می توان شخصیت گابلین سبز با بازی ویلیام دفونام برد. این شخصیت در فیلم‌نامه ابتدایی حضور نداشت و قرار بود که آنتاگونیست اصلی فیلم شخصیت دکتر اختاپوس باشد. در یکی از نخستین فیلم‌نامه‌های این فیلم که جیمز کامرون نوشته بود.شخصیت شرور قسمت اول در فیلم‌نامه اصلی دکتر اختاپوس بود، او حتی دکتر اختاپوس را هم حذف کرد و شخصیت الکترو را به‌جای آن قرار داد. و زمانی‌که سونی و کلمبیا پیکچرز در حال آماده‌سازی مراحل اولیه ساخت این فیلم بودند، دیوید کوئِپ یکی از نویسندگان فیلم‌نامه شخصیت گابلین سبز را به سم ریمی و سازندگان فیلم معرفی کرد و سم ریمی نیز از پیشنهاد وی استقبال کرد. 
خلق شخصیت شرور به‌عنوان پدر بهترین دوست پیتر پارکریکی از پیچش های جذاب این فیلمنامه است. کلمبیاپیکچرز به سم ریمی پیشنهاد دادکه گابلین سبز و دکتر اختاپوس همزمان باهم در فیلم حضور داشته باشند اما ریمی مخالفت کرد این تصمیم از بهترین تصمیم های ریمی در ساخت این مجموعه بود.اوگفت حضور دو شخصیت شرور قدرتمند و یک ابرقهرمان در یک فیلم باعث می‌شود شخصیت‌پردازی آن‌ها با مشکل روبه‌رو شود. به همین دلیل قرار شد گابلین سبز در فیلم اول و دکتر اختاپوس در قسمت دوم آنتاگونیست‌های اصلی فیلم مرد عنکبوتی باشند. 


¬_ قبل از شروع فیلم‌برداری سم ریمی و تیم طراحی شخصیت‌های فیلم چندین طراحی برای ظاهر گابلین سبز تهیه کردند اما بیشتر آن انتخاب ها با آن چیزی که ما در فیلم دیدیم تفاوت داشت. و درنهایت ماسک مورداستفاده در فیلم را استودیو ADI طراحی کردند اما مشکلاتی در سایز و طراحی آن برای شماتیک صورت شخصیت نورمن آزبون یا همان گابلین سبز داشت که درنهایت بر طرف شدند.
نورمن آزبون که ایفای نقشش برعهده ویلیام دفو قرار گرفته بود تصمیم گرفت تا بیشتر سکانس‌هایش را خودش انجام دهد و از جلوه‌های ویژه یا بدل استفاده نشود. بعد از این تصمیم او ، لباس و ماسک شخصیت گابلین سبزرا طوری طراحی کردند تا برای ایفای نقشش در صحنه‌های اکشن راحت باشد. این لباس بیش از ۵۰۰ قسمت کوچک داشت و حدودا یک ساعت طول می‌کشید تا ویلیام دفو آن را کامل بپوشد.


_ بعد از اینکه سازندگان در قسمت اول این مجموعه سینمایی با موفقیت روبه رو شدند تصمیم گرفتند تا ادامه این مجموعه را در سریع‌ترین زمان ممکن بسازند. آن ها برخلاف خواسته خودشان مجبور شدند قسمت دوم را بدون حضور توبی مگوآیر تولید کنند. چون او در آن سال در یک مسابقه اسب سواری دچار آسیب‌دیدگی شدید شد و پزشکان او گفتند که مگوآیر برای شروع فیلم‌برداری قسمت دوم بهبود نمیابد. به‌همین‌دلیل سم ریمی از جیک جیلنهال خواست تا به‌جای مگوآیر در قسمت دوم مرد عنکبوتی در نقش پیتر پارکر بازی کند اما در شروع مراحل ساخت قسمت دوم، توبی مگوآیر با تمرینات بسیار زیاد موفق شد خودش را در بهترین موقع به محل فیلمبرداری برساند._ در یکی از سکانس های فیلم، مرد عنکبوتی در رستوران دانشگاه بود که تمام محتویات سینی مری جین به هوا پرت می‌شوند و پیتر پارکر باید از قدرت های جدیدش، استفاده میکرد و تمام محتویات را با سینی مهار میکرد. طوری‌که انگار هیچ اتفاقی رخ نداده. تمام صحنه‌های این سکانس بدون هیچ کمکی از تکنولوژی CGI و جلوه‌های ویژه ساخته شده و آن سینی با یک چسب قوی به‌دست توبی مگوآیر چسبیده شده بود و مگوآیر پس از ۱۵۶ برداشت بلاخره موفق شد تک تک محتوی سینی را در هوا مهار کند و همزمان روی سینی قرار دهد انجام آن کار بدون هیچ کمک خارجی، فیلم را طبیعی‌تر نشان می دهد و علاوه برآن ، ارزش زیادی برای توبی مگوآیر داشت.


_ در نگاه اول ، قسمت سوم مرد عنکبوتی پرهزینه‌ترین فیلم ساخته شده در تاریخ سینما تا آن زمان بود ولی یک ماه بعد از آن با انتشار فیلم Pirates of Caribbean: At World's End این لقب به مجموعه سینمایی دزدان دریایی کارائیب رسید بودجه این فیلم حدود ۳۰۰ میلیون دلار اعلام شده است اما در نگاه بعدی قسمت سوم سه‌گانه اسپایدرمن مبلغی حدود ۳۵۰ میلیون دلار اعلام شد که با این توصیف این فیلم را به پرهزینه‌ترین فیلم‌های ساخته شده در تاریخ این صنعت قرار می‌دهد. ابته که این مجموعه با فروش ۹۰۰ میلیون دلاری خود موفق شد سود زیادی برای سونی و سازندگان آن در پی داشته باشد.


_ یکی از نکات بسیار جالب این فیلم در طول مراحل ساخت دزدیده شدن لباس‌‌های شخصیت اصلی فیلم است. ناپدید شدن لباس‌های شخصیت مرد عنکبوتی باعث ایجاد تنش و هرج‌و‌مرج در میان سازندگان فیلم شد، آن‌ها حتی پاداش ۲۵ هزار دلاری برای فردی که آن‌ها را پیدا کند در نظر گرفتند ولی خبری به‌ دست سازندگان فیلم نرسید. بالاخره پس از چندین ماه تحقیق مشخص شد که یکی از افراد شاغل در بخش امنیتی محل فیلم‌برداری با کمک دوستان خود آن‌ها را دزدیده است او قبلا هم این کار را انجام داده بود این فرد پس از دستگیری مستقیما به زندان فرستاده شد.


_ این مجموعه آن قدر موفق بود که همه اهالی سینما متقاعد شده بودند که نسخه چهارم آن در راه است اما ساخت قسمت چهارم این مجموعه در ژانویه ۲۰۱۰ توسط سونی لغو شد و در بیانیه‌ای رسمی این شرکت اعلام کرد که قسمت چهارم این مجموعه پخش نخواهد شد دلیل اصلی این تصمیم هم اعلام نشد اما بعدها مشخص شد که سم ریمی دوست نداشت جزییاتی که خودش دوست ندارد مانند حضور دو شخصیت شرور در یک فیلم (درقسمت سوم این سه‌گانه). توسط افراد دیگر به فیلم او تحمیل شوند؛ به‌همین‌دلیل او قبل از ایجاد تنش بین خودش و مقامات سونی از مجموعه کناره گیری کرد.
بعد از کنار رفتن سم ریمی از مجموعه مرد عنکبوتی اهالی سینما شاهد سقوط این مجموعه بودند،. پس از این که فیلم بازسازی شده در سال ۲۰۱۲ این موضوع را به‌طور واضح نشان می‌دهد. سم ریمی در ادامه ی فیلم‌های این مجموعه کمک‌های کوچکی به تیم سازنده آن فیلم‌ها کرد ولی هیچوقت حتی نقش کوچکی هم در ساخت آن‌ها نداشت.