بررسی نسخه ی بازی Horizon Zero Dawn بر روی PC

ویدا باقری
۱۵ شهریور ۱۳۹۹
بررسی نسخه ی بازی Horizon Zero Dawn بر روی PC
بازی Horizon Zero Dawn یکی از مهم‌ترین عناوین در سال 2017 به طور انحصاری برای شرکت سونی و کنسول PS4 در نسل هشتم بود و با این که استودیوی گوریلا گیمز سابقه‌ای در ساخت بازی جهان باز با این تیم داستانی نداشت، تبدیل به عنوانی موفق شد. کیفیت بازی به حدی بالا بود که طرفداران کامپیوترهای شخصی علاقمند به تجربه آن بر روی PC شدند و اکنون بعد از سه سال شرکت سونی این عنوان زیبا را برای PC هم منتشر کرده است.


موردی که باعث شده تا هورایزن زیرو داون را به یک مورد جذاب و هیجان‌انگیز تبدیل شود گیم‌پلی بازی است. دراینجا خبری از سلاح‌های گرم و اسلحه‌های مختلف جهت نابودی دشمنان نیست، بلکه الوی تنها با یک کمان دشمنان خود را از بین می‌برد. استودیو گوریلا گیمز با ارائه سیستم مبارزاتی درگیر کننده درکنار مکانیسم متفاوت دشمنان، سبب شده تا کاربران ساعت‌ها در جهان هورایزن مشغول کشتن ربات‌ها و انجام فعالیت‌های فرعی شوند. 


این بازی با اینکه هیجان زیادی میان مخاطبان این پلتفرم ایجاد کرده اما با مشکلات فنی مختلفی همراه بود و باعث شد تا بسیاری از گیمر ها از این اختلال ناراحت شوند و نتوانند از این بازی لذت ببرند. زیرا هر چقدر هم بازی زیبا و با کیفیت باشد مشکلات زیادی که در آن به وجود می آید باعث نارضایتی مخاطب می شود. گفته شده که راندمان کلی بازی نیز ضعیف است و با قدرتمندترین کامپیوترهای گیمینگ،هم دستیابی به نرخ 60 فریم بر ثانیه خصوصا در رزولوشن‌های بالاتر از Full HD و تنظیمات گرافیکی بالا بسیار مشکل و سخت می‌شود. و این اینکه چنین بازی سطح بالایی بر روی PC اینقدر مشکل دارد بسیار جالب است و جای فکر دارد.


کاربران از زمان انتشار Horizon Zero Dawn برای کامپیوتر مرتبا مشکلات فنی بازی را به گوش توسعه‌دهندگان زدند و سازندگان این بازی نیز این موارد را دریافت کردند و برطرف کردن مشکلات این بازی را در الویت قرار دادند. کرش کردن‌های متوالی بازی در برخی سیستم‌ها و افت محسوس نرخ فریم بر ثانیه تصاویر از مشکلات بارز این بازی به شمار می آید.


اکنون استودیوی گوریلا گیمز به‌تازگی در صفحه‌ی استیم بازی متنی منتشر کرده که خبر از انتشار یک پچ به‌روزرسانی برای برطرف‌سازی تمامی این مشکلات می دهد اما راجع به زمان دقیق حل مشکلات یا انتشار اطلاعات بیشتر در این خصوص حرفی زده نشده. و فقط تاکید بر آن داشته که در سریع‌ترین زمان ممکن بازیکنان را در جریان پیشرفت کار قرار می دهد. بنابراین می‌توانیم به رفع مشکلات بازی در آینده نزدیک امیدوار باشیم.