قیمت و تاریخ انتشار کنسول های جدید ایکس باکس

ویدا باقری
۲۰ شهریور ۱۳۹۹
قیمت و تاریخ انتشار کنسول های جدید ایکس باکس
مدتی پیش شایعاتی درباره ی قیمت کنسول های نسل جدید مایکروسافت، ایکس باکس سری ایکس( Xbox Series X )و ایکس باکس سری اس (Xbox Series S)، پخش شده بود و در رسانه ها بازتاب زیادی داشت. اما مایکروسافت بعد از گذشت چند ماه در خصوص این شایعات که مبنی بر عرضه و قیمت ایکس باکس سری ایکس بود، سر باز زد. اکنون مایکروسافت رسما اعلام کرده است که ایکس باکس سری ایکس با قیمت ۴۹۹ دلار و ایکس باکس سری اس با قیمت ۲۹۹ دلار در تاریخ ۱۰ نوامبر۲۰۲۰ (مصادف با ۲۰ آبان ۱۳۹۹) منتشر می شود. همچنین پیش فروش این دو کنسول ، از تاریخ ۲۲ سپتامبر (مصادف با ۱ مهر سال جاری) آغاز می شود.

ایکس باکس سری ایکس( Xbox Series X )و ایکس باکس سری اس (Xbox Series S)

مدت زیادی است که دنیای بازی های رایانه ای منتظر خبرهای تازه ای درباره ی کنسول های جدید و جذاب نسل نهمی بودند. وقتی ، رییس پلتفرم ایکس‌ باکس (فیل اسپنسر) اعلام کرد که کنسول نسل بعدی مایکروسافت چهار برابر قوی‌تر از Xbox One X خواهد بود، همه منتظر بودند تا این کنسول رونمایی شود و از ویژگی ها و قیمت آن با خبر شوند.مدتی پیش شایعاتی درباره ی قیمت کنسول های نسل جدید مایکروسافت، ایکس باکس سری ایکس( Xbox Series X )و ایکس باکس سری اس (Xbox Series S)، پخش شده بود و در رسانه ها بازتاب زیادی داشت. اما مایکروسافت بعد از گذشت چند ماه در خصوص این شایعات که مبنی بر عرضه و قیمت ایکس باکس سری ایکس بود، سر باز زد.حال در جدیدترین اخبار بازی ، گفته شد در این هفته مایکروسافت تصمیم گرفته است که از قیمت و تاریخ عرضه ی ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس رونمایی کند. سال گذشته در مراسم گیم اواردز ، مایکروسافت از کنسول نسل نهمی خود رونمایی کرد. اما حدس زده می‌شد که تاریخ عرضه Xbox Series X در کریسمس جاری باشد. اما اکنون مایکروسافت رسما اعلام کرده است که ایکس باکس سری ایکس با قیمت ۴۹۹ دلار و ایکس باکس سری اس با قیمت ۲۹۹ دلار در تاریخ ۱۰ نوامبر۲۰۲۰ (مصادف با ۲۰ آبان ۱۳۹۹) منتشر می شود. همچنین پیش فروش این دو کنسول ، از تاریخ ۲۲ سپتامبر (مصادف با ۱ مهر سال جاری) آغاز می شود.


البته باید گفت که فعلا مدل سفید ایکس باکس سری اس معرفی شده است، که یک فن سیاه رنگ روی آن دیده می شود. این کنسول باریک‌تر از ایکس باکس سری ایکس است. و کوچک ترین ایکس باکس تاریخ تا به امروز شناخته شده است. نسخه ی ایکس باکس سری اس نسخه ی ضعیف شده ی ایکس باکس سری ایکس است. این کنسول فقط برای کاربرانی منتشر می شود که بازی هایشان را به صورت دیجیتالی خریداری می کنند. این کنسول فاقد درایو نوری خواهد بود. در صورتی که ایکس باکس سری ایکس دارای درایو نوری است و از بازی های فیزیکی هم پشتیبانی می کند.


مایکروسافت برای پردازنده مرکزی (CPU) این کنسول، از پردازنده‌ای هشت هسته‌ای با فرکانس ۳.۸ گیگاهرتز استفاده کرده که مدلی شخصی‌سازی‌شده از خانواده Zen 2 شرکت AMD است. همچنین پردازنده گرافیکی این کنسول هم یک مدل شخصی‌سازی‌شده RDNA 2 با قدرت ۱۲ ترافلاپس است. ایکس‌باکس سری ایکس، ۱۶ گیگابایت حافظه از نوع GDDR6 دارد که ۱۰ گیگابایت آن پهنای حافظه 560 GB/s و ۶ گیگابایت آن هم پهنای 336 GB/s دارد.


انتظار می‌رود «ایکس باکس سری اس» با حدود یک‌سوم توان پردازنده گرافیکی «ایکس‌باکس سری ایکس»، یعنی ۴ ترافلاپس منتشر شود. البته برحسب پیش‌بینی‌هایی، این کنسول بعضی از مشخصات و ویژگی‌های کنسول‌های نسل بعد، مانند نسل جدیدِ پردازنده‌های AMD و حافظه SSD را دارا خواهد بود.
ایکس باکس سری ایکس با پشتیبانی از فناوری SSD امکان اجرای بازی ایکس باکس های قبلی را نیز دارد مانند بازی Hellblade 2 و Halo Infinite . اما خبر خوب و جالب این است که اگر در نسل هشتم از کاربران کنسول‌های ایکس‌باکس بوده باشید، می توانید از لوازم جانبی خودتان روی کنسول نسل نهمی هم استفاده کنید. مثلا اگر دسته ایکس باکس وان داشته باشید، نیازی به خرید دسته ی دوم برای کنسول جدید خود ندارید.