نکات جالب سریال جذاب Money Heist

ویدا باقری
۲۹ شهریور ۱۳۹۹
نکات جالب سریال جذاب Money Heist
چندی پیش مقاله ای درباره ی بررسی فیلم پر طرفدار نتفلیکس با نام، (Money Heist خانه ی کاغذی) نوشته بودیم. حال میخواهیم مقاله ای مرتبط با این فیلم اما با جزئیات بیشتر، که باعث شده یکی از سرگرم کننده ترین فیلم های نتفلیکس باشد برای دوستداران این سریال ارائه دهیم.

سریال  Money Heist

چندی پیش مقاله ای درباره ی بررسی فیلم پر طرفدار نتفلیکس با نام Money Heist یا خانه ی کاغذی نوشته بودیم. حال میخواهیم مقاله ای مرتبط با این فیلم اما با جزئیات بیشتر، که باعث شده یکی از سرگرم کننده ترین فیلم های نتفلیکس باشد برای دوستداران این سریال ارائه دهیم.
-فیلم Money Heist به معنای خانه کاغذ یا خانه اسکناس است که توسط الکس پینا به زبان اسپانیولی ساخته شده است. اما در بسیاری از کشور های غیراسپانیولی هم طرفداران زیادی داشته و بسیار محبوب بوده.


-همانطور که در مقاله ی قبل گفتیم، Money Heist اول با نام La Casa de Papel بود و در آستانه ی کنسل شدن قرار داشت اما سرویس نتفلیکس پخش جهانی اش را به عهده گرفت و توانست این سریال را موفق ترین سریال غیر انگلیسی زبان به شمار آورد.
-فصل اول سریال Money Heist هیچ وقت از مادرید ، اسپانیا خارج نشد و ایفای نقش تمام ساکنان خارجی این فیلم از جلوه های ویژه ی کامپیوتری صورت گرفت.


-داستان و سناریو های این فیلم از قبل آماده نشده و همزمان با فیلمبرداری نوشته می شود. این روش شوکه کننده باعث می شود تا نویسندگان بتوانند مسیر درست و مناسب را انتخاب کنند و اگر ایده های جدیدی به ذهنشان رسید، سریال به راحتی بتواند تغییر کند.
این نکات جالبی که به طور خلاصه گفتیم تمام آن چیزی که از فیلم Money Heist میدانستیم نبود این نکات را در مقاله ی قبل ذکر کرده بودیم. حالا می خواهیم شما را با نکته های بیشتر این فیلم آشنا کنیم.


-الکس پینا در ابتدا قصد داشت نام این فیلم را از آن جایی که سارق از سوی جامعه طرد می شود، Los Desahuciados به معنای در به در انتخاب کند. بعد ها تصمیم گرفت بخاطر این که در سکانس اول، بازیگران از ضرابخانه سلطنتی دزدی می کنند و در واقع چیزی جز سرقت از یک خانه کاغذی نیست، نام فیلم را La Casa Papel (به معنای خانه ی کاغذ) انتخاب کند. و در انتها نتفلیکس تصمیم گرفت برای تلفظ راحت غیر اسپانیایی زبان ها ، یک نام انگلیسی برای فیلم جایگزین شود. به همین صورت Money Heist (به معنای سرقت پول) برای این فیلم انتخاب شد. اما نکته ی جالب در این قسمت، این است که هنوز بسیاری از مردم فکر می کنند La Casa Papel و Money Heist دو سریال جداگانه هستند.


-سریال Money Heist از همان ابتدای صحنه، با نورپردازی قرمز سعی می کند بیننده را برای تعریف داستان هیجان انگیز خود آغاز کند. در همان ابتدا شخصیت توکیو معرفی می شود.( توکیو شخصیتی خلافکار است. نامزدش را از دست داده و هیچ ترسی برای از دست دادن چیزی ندارد). همین شخصیت باعث می شود تا مخاطب متقاعد می شود که هر خلاف بزرگی ممکن است از او سربزند. بعد از آن هم شخصیت اصلی ماجرا معرفی می شود. پروفسور شخصیت اصلی این داستان است که از همان اول برای مخاطب جذاب و مرموز به نظر می آید. سازندگان این فیلم از همان ابتدا در ده، پانزده دقیقه ی اول به سراغ اصل ماجرا رفته اند که یکی از نکات مثبت این سریال است.


-سریال Money Heist با استفاده از ماسک دالی دنبال راهی برای جلب توجه مخاطب بود. (سالوادور فلیپه ژاسینتو دالی دومنک ) یک نقاش سورئال مشهور اسپانیایی بود که به نام (سالوادور دالی) معروف است. دالی نقش مهمی در هنر داشت و آثار شگفت انگیزی در اسپانیا و سراسر دنیا خلق می کرد. اما زندگی شخصی اش بسیار پر سر و صدا بود که بسیاری عنوان هنرمند بدنام به او دادند. وقتی یک سازمان غیر دولتی قایق مهاجران را نجات داد اعضای تیم آهنگ بلا چاو را خواندند. این ترانه در کنار لباس های قرمز و ماسک های دالی در اعتراضات مردمی در لبنان، شیلی و عراق دیده شد.


-آهنگ بلا چاو ده ها قبل از سریال Money Hiest توسط معترضان واقعی استفاده شده. و در کل نماد اعتراض است. نماد های سریال Money Heist در جریان اعتراضات سرقت هایی واقعی تقلید شده است. در جریان جنگ جهانی دوم، آهنگ بلا چاو نماد مقاوت ضد فاشیستی در ایتالیا بود.
-با محبوبیت بیش از پیش سریال Money Heist، سلبریتی‌های بیشتری نیز با پوشیدن لباس‌های قرمز رنگ و ماسک‌های سالوادور دالی دیده شده اند، اما دو نفراز افراد بزرگ و نامدار از طرفداران پروپاقرص سریال به شمار می‌آیند، نویسنده مشهور داستان‌های ترسناک استفن کینگ و بازیکن برزیلی مشهور دنیای فوتبال به نام نیمار داسیلوا سانتوس جونیور. جالب تر اینکه نیمار در بخش سوم از فصل دوم سریال نیز حضوری کوتاه در نقش یک را راهب داشت.


-نکته ی جالب دیگر فیلم به روزی برمی گردد که الکس پینا با پیراهن ساده ای که روی آن کلمه ی توکیو نوشته شده بود، سر کار می آید‌. همین یک نوشته در پیراهن ساده ی او باعث نام گذاری شخصیت ها با این سبک می شود. ( مسکو، دنور، برلین و نایروبی اسامی مربوط به همین سبک می باشند.)
-سکانس به سرقت بردن طلاهای موجود بانک مرکزی اسپانیا توسط دنور (خایمه لورنته) در حالی که زیر آب است بسیار سخت بود. برای به تصویر کشیدن محل نگهداری طلاها در زیر آب تیم سازنده مجبور شد لوکیشن مورد نظر را در یک تانکر فیلمبرداری مخصوص در بریتانیا بازسازی کند. اما مشکلی که وجود داشت در مورد شمش های طلا بود که از اسفنج ساخته شده بودند. این شمش ها به سطح آب رفته و باید به درون آب بازگردانده می شدند که در ادامه آن ها بخاطر فشار آب شروع به از بین رفتن ، کردند. گرفتن این صحنه بسیار وقت و تفکر نیاز داشت.


-یکی دیگر از سکانس های سخت نیز مربوط به پرت کردن پول ها به هوا توسط سارقان در یک میدان شلوغ است. اسکناس های یورو آن طور که کارگردان میخواست، ممکن نبود به هوا پرتاب شود و در این بین هم هوا دائما در حال تغییر بود. این سکانس کابوس واقعی این فصل بود. این قسمت از فیلم چندین بار برداشت شد و صدها سیاهی لشکر نیاز داشت اما در آخر یکی از مهم ترین سکانس های کل سریال تبدیل شد.
-تیم پشت دوربین نیز برای واقعی جلوه دادن سرقت، تحقیقات زیادی انجام دادند. آن ها یک مهندس دریایی برای کمک در طراحی اتاق پذیرش بانک و چند متخصص فلزات برای پیدا کردن راهی ساده به منظور ذوب کردن طلا و خارج کردن آن از بانک، استخدام کردند.


-از ابتدا برنامه این بود که بخشی از سکانس‌های فصل یک و دو در ضرابخانه سلطنتی اسپانیا با مدیریت وزارت اقتصاد و تجارت این کشور، فیلم‌برداری شود اما در آخر با تمام تلاش هایی که انجام شد این اجازه صادر نشد. اما خوشبختانه مادرید ساختمان‌های تاریخی زیادی دارد که معماریشان تا حدودی به هم شبیه اند. بنابراین فیلم‌برداری سکانس‌های خارجی در شورای تحقیقات ملی اسپانیا (CSIS) انجام شد و بقیه ی سکانس‌های داخلی هم در یک استودیو فیلم‌برداری شد.