علت قحطی کارت گرافیک در ایران

ویدا باقری
۱۴ اسفند ۱۳۹۹
علت قحطی کارت گرافیک در ایران
بالا رفتن قیمت قطعات کامپیوتری و سخت افزارها و عدم کنترل صحیح دست اندر کاران در بازار در این زمینه فشار مالی را بر افرادی که قصد خرید و تهیه قطعات سخت افزاری را دارند بیشتر کرده و به خصوص افزایش قیمت شدید کارت گرافیک در بازار داخلی ایران افرادی را که خواستار تهیه این سخت افزار کاربردی هستند.

بالا رفتن قیمت قطعات کامپیوتری و سخت افزارها و عدم کنترل صحیح دست اندر کاران در بازار در این زمینه فشار مالی را بر افرادی که قصد خرید و تهیه قطعات سخت افزاری را دارند بیشتر کرده و به خصوص افزایش قیمت شدید کارت گرافیک در بازار داخلی ایران افرادی را که خواستار تهیه این سخت افزار کاربردی هستند را با بحرانی مواجه کرده است. در این شرایط بعضی از افراد کارت گرافیک های قدیمی خودشان را برای فروش گذاشته اند قیمت هایی که برای فروشان در نظر گرفتند که بیشتر از رقم خرید اولیه آنهاست.


ارتباط بیت کوین و قحطی کارت گرافیک

هزینه بالا از محدودیت‌های استخراج بیت‌کوین (حل معادلات ریاضی پیچیده) است. برای حل این معادلات ریاضی نیاز به یک سیستم فوق قدرتمند احساس میشود. .سیستم‌های حل معادلات بیت کوین از GPU یا همان کارت گرافیک استفاده می‌کنند. از این رو برای ساخت یک دستگاه متوسط استخراج بیت کوین نیاز به بیش از شش کارت گرافیک فوق قدرتمند است. همین موضوع باعث شده تا کارت گرافیک‌های قدرتمند بازار بسیار مورد استفاده قرار گرفته و کمیاب شود. به نظر می‌رسد یکی از علت‌های کمبود کارت گرافیک قدرتمند در بازار ایران و همچنین قیمت های کذایی آن استخراج ارزهای دیجیتالی می باشد این وضعیت پیش آمده در سایر نقاط جهان هم وجود دارد قیمت‌ها در سایت‌های معتبر آمازون هم همین است و لحظه‌ای عوض می‌شود.


شرکت ای ام دی ، یک شرکت آمریکایی سازنده انواع کارت گرافیک است که در سال ۱۹۶۹ توسط جری ساندز تاسیس شد ای ام دی ، رقیب اصلی شرکت اینتر محسوب می شود ، لیساسو مدیرعامل ای ام دی و مارک پیر مستر مدیر ارشد فناوری ای ام دی است. همچنین نیز این شرکت در اواخر سال ۲۰۱۷ با مشکل تامین کالا روبرو شد و قیمت کارت های گرافیک سری Radeon این شرکت که ارزان قیمت هم بودند در حال حاضر سر به فلک کشیده و حتی در بازار پیدا نمیشود مردم برای خرید این کارها هزینه ۳ برابری باید پرداخت کنند.


انویدیا یک شرکت آمریکایی و پیشگام در امر تکنولوژی‌های کارت‌های ویدیویی، گرافیکی ،ایستگاههای کاری ، رایانه های شخصی در سرتاسر جهان است .انویدیا یک فروشنده اصلی مدارهای مجتمع آی سی ، متناسب برای مادربرد کامپیوتر شخصی ،پردازنده های گرافیکی ،کارتهای گرافیکی و رسانه و وسایل ارتباطی برای کامپیوترهای شخصی و کنسول‌های بازی از قبل ایکس باکس پلی استیشن ۳ میباشد. به نظر میرسد قیمت بالای کارت گرافیک و موجود نبودن کارت گرافیک در بازار علاوه بر ایران موضوعی جهانی نیز میباشد ،این امر باعث شد که شرکت انویدیا نمایندگی‌ها و فروشندگان خود دستور دهد تا کارت گرافیک را با قیمت مصوب به فروش برسانند از کمبود کارت گرافیک در بازار سوء استفاده نکنند. افزایش قیمت ارزهای دیجیتال آثار سویی ازجمله : قحطی کارت گرافیک در بازار کامپیوتر، مشکلات کمبود برق، افزایش مصرف انرژی را ایجاد کرده است.


بر اساس اعلام خوان خوزه گوئرِروی سوم مدیر بازاریابی ایسوس قیمت کارت های گرافیک و مادربرد های ایسوس در سال ۲۰۲۱ بالا خواهد رفت او همچنین می‌گوید لوازم جانبی آن نیز ممکن است افزایش قیمت پیدا کند. ایسوس می گوید افزایش قیمت محصولاتش به دلیل افزایش قیمت اجزای سازنده آن است.