نکات طلایی که قبل از خرید هارد اکسترنال باید بدانید!

ویدا باقری
۱۷ فروردین ۱۴۰۰
نکات طلایی که قبل از خرید هارد اکسترنال باید بدانید!
استفاده از هارد اکسترنال راهکار مناسبی برای حفظ اطلاعات است. مهمترین مشخصه برای خرید هارد اکسترنال، فضای ذخیره سازی آن است، خرید یک دستگاه پر سرعت با قابلیت رمزگذاری و دسترسی از راه دور، اگر به اندازه کافی دارای حافظه ذخیره سازی مناسب نباشد که اطلاعات شما را ذخیره کند فایده ندارد.

راهنمای خرید هارد اکسترنال

استفاده از هارد اکسترنال راهکار مناسبی برای حفظ اطلاعات است. مهمترین مشخصه برای خرید هارد اکسترنال، فضای ذخیره سازی آن است، خرید یک دستگاه پر سرعت با قابلیت رمزگذاری و دسترسی از راه دور، اگر به اندازه کافی دارای حافظه ذخیره سازی مناسب نباشد که اطلاعات شما را ذخیره کند فایده ندارد.

 

 

و همچنین شما نمی خواهید برای درایوی که نزدیک به پر شدن حافظه ذخیره سازی است هزینه زیادی پرداخت کنید. این به خود شما بستگی دارد که چه میزان فضای ذخیره سازی برای هارد خود انتخاب میکنید، اگر می خواهید دستگاهی برای انتقال اسناد، عکسها، یا سایر رسانه ها ازیک دستگاه به دستگاه دیگر استفاده کنید یا اینکه فقط میخواهید فضای ذخیره سازی لپ تاپ یا رایانه خود را گسترش دهید، ممکن است استفاده از یک هارد اکسترنال میان رده برای شما ایده آل باشد.

 

 

چرا باید هارد اکسترنال تهیه کنیم؟

برای اطمینان از اینکه همه اطلاعات حیاتی شما در فضای ایمن ذخیره شده است و دیگر اهمیتی ندارد که چه اتفاقی برای رایانه یا اطلاعات شما می افتد، زیرا همه اطلاعات با اهمیت شما در یک درایو خارجی به عنوان یک منبع ثانویه ذخیره شده است، از هارد اکسترنال استفاده میکنیم.

 

 

انواع هارد

دو نوع درایو ذخیره سازی اطلاعات وجود دارد:

  • Hard Disk Drive یا اصطلاحا HDD1
  • Solid-State Drives یا اصطلاحا SSD2

 

 

در هنگام خرید هارد اکسترنال به چه مواردی توجه کنیم؟

1- وزن سبک هارد اکسترنال

اگر قصد جابه جایی و حمل هارد اکسترنال را دارید هاردی را برای خرید انتخاب کنید که دارای وزن سبکی باشد.

2- مقاومت هارد در برابر ضربه

در هنگام خرید هاردی را انتخاب کنید که نسبت به ضربه مقاومت بیشتری از خود نشان دهد.

 

 

3- توجه به حافظه ذخیره سازی هارد اکسترنال

وقتی به دنبال یک هارد اکسترنال هستید، مقدار و نوع محتوایی را که می خواهید روی آن ذخیره کنید در نظر بگیرید. اگر می خواهید از کل سیستم عامل، موسیقی، فیلم و سایر پرونده های شما پشتیبان تهیه کند، یک درایو با ظرفیت بالا یکی از موارد مورد نیاز است. محدوده اکثر درایوها امروز از ظرفیت 500 گیگابایت تا 8 ترابایت است.

 

 

4- سرعت انتقال اطلاعات

سرعت نکته مهم دیگری است که باید هنگام خرید هارد در نظر بگیرید. یک دیسک سخت از هد شارژ مغناطیسی برای خواندن و نوشتن داده ها روی صفحه با مشخصات مربوط به سیلندر و بخش استفاده می کند. اگرسرعت (چرخش در دقیقه)هارد بیشتر باشد، سرعت انتقال داده به درایو بیشتر است. سرعت اکثر درایوهای هارد دیسک از 5000 دور در دقیقه (چرخش در دقیقه) و برای درایوهای کلاس سازمانی تا 15000 دور در دقیقه است.

 

 

5- ویژگی های اضافی و گارانتی

برخی از تولید کنندگان همچنین نرم افزارهای کمکی را به همراه هارد دیسک های اکسترنال همراه می کنند. این نرم افزار شامل ویژگی های پشتیبان گیری آنلاین است که برخی از آنها فضای آنلاین را نیز در وب ارائه می دهند. از این فضا می توان برای ذخیره پشتیبان گیری از راه دور از اطلاعات حیاتی شما استفاده کرد.

 

 

ضمانت هارد اکسترنال نیز موردی است که در هنگام خرید یک هارد دیسک به دنبال آن هستید. در حالی که برخی از تولیدکنندگان یک سال گارانتی تعویض ارائه می دهند، برخی از آنها ممکن است تا سه سال گارانتی را نیز ارائه دهند.

 

 

6-امنیت

اگر داده های ذخیره شده در درایو خارجی شما از هر لحاظ حساس هستند، رمزگذاری ایده خوبی است. بسیاری از درایوها با راه حل های رمزگذاری نرم افزار سازگار هستند و این موارد برای اکثر افراد مناسب هستند. برخی از تولیدکنندگان نرم افزار محافظت از رمز عبور را نیز ارائه می دهند که با استفاده از آن می توانید دسترسی افراد ناخواسته به داده های ذخیره شده در هارد دیسک را محدود کنید.

 

 

7- هارد مناسب ایکس باکس و پلی استیشن باشد.

برای این منظور هاردهای SSD را برای خرید انتخاب کنید. هارد‌های SSD دارای سرعت بیشتری هستند و کاملا از هاردهای مکانیکی پیشی گرفته‌اند و تجربه بازی لذت بخشی را ارائه می‌دهند.