درباره دوربین های مداربسته چه میدانید؟

ویدا باقری
۲۳ فروردین ۱۴۰۰
درباره دوربین های مداربسته چه میدانید؟
cctv مخفف تلویزیون مدار بسته (closet circuit television) است و معمولاً تحت عنوان نظارت تصویری شناخته می شود. شبکه های دوربین مدار بسته معمولاً برای شناسایی و جلوگیری از فعالیت های مجرمانه و ثبت تخلفات ترافیکی مورد استفاده قرار می گیرند، اما کاربردهای دیگری نیز دارند.

دوربین های مداربسته

cctv مخفف تلویزیون مدار بسته (closet circuit television) است و معمولاً تحت عنوان نظارت تصویری شناخته می شود. "مدار بسته" به این معنی است که برخلاف تلویزیون "عادی" که به طور گسترده برای عموم پخش می شود، پخش معمولاً به تعداد محدودی از نمایشگرها (بسته) منتقل می شود. شبکه های دوربین مدار بسته معمولاً برای شناسایی و جلوگیری از فعالیت های مجرمانه و ثبت تخلفات ترافیکی مورد استفاده قرار می گیرند، اما کاربردهای دیگری نیز دارند.

 

 

 دوربین مدار بسته چگونه کار می کند؟

دوربین های مداربسته درست مانند دوربین های ویدئویی عادی هستند، یک سیستم دوربین مدار بسته از یک دوربین، لنز، مانیتور و ضبط کننده تشکیل شده است. دوربین ها تصاویر را می گیرند، سپس به دستگاه ضبط و سپس مانیتور منتقل می کنند و سپس در نوار فیلم یا DVR ضبط می کنند، توانایی دوربین برای بزرگنمایی و بیرون زدن، بر اساس نوع لنز آن متغیر است. سیستم دوربین مداربسته می تواند از چندین دوربین تشکیل شده باشد که امکان مشاهده چندین مکان را در صورت لزوم همزمان فراهم کند.

 

 

کاربردهای دوربین مدار بسته

1. مدیریت جرم: زندانها ممکن است از نظارت ویدئویی برای جلوگیری از انتقال مواد مخدر و سایر کالاهای قاچاق به زندانیان توسط هواپیماهای بدون سرنشین استفاده کنند. دوربین های امنیتی قادر به کنترل مناطقی هستند که به راحتی قابل دسترسی نیستند، به عنوان مثال پشت بام ها.

2. نظارت بر خیابان و شهر و جامعه: دوربین های موجود در چراغ راهنمایی و شهرهای دیگر مردم را برای جمع آوری آمار ترافیک و همچنین تصاویر اثبات کننده برای سرعت غیرمجاز کنترل می کنند.

3. تحقیقات رفتاری: محققان از شبکه های نظارتی برای ثبت فعالیت های جمعیت در مکان های عمومی و جلوگیری از رفتارهای ضد اجتماعی استفاده می کنند. به عنوان مثال، دوربین ها در مدارس برای امنیت، و ضبط آزار و اذیت و یا حوادث زمین بازی بر روی فیلم استفاده شده اند.

4. هوش خرده فروشی: از اطلاعات بازار حاصل از نظارت تصویری مشتریان برای تجزیه و تحلیل روند خرید و امکان استراتژی سازی بیشتر استفاده می شود ، به عنوان مثال مردم چگونه خرید می کنند، از کدام راهروها بیشتر عبور می کنند، چقدر احتمال دارد که در چیدمان های مختلف فروشگاه به درخواستها پاسخ دهند.

 

انواع دوربین های مدار بسته کدامند؟

دوربین های مدار بسته بر اساس نوع حسگر به 2 دسته تقسیم میشوند:

 

 

1- حسگر سی سی دی (CCD)

اصطلاح Charged Coupled Device CCD در واقع به چیپ یا حسگر تصویر دوربین مداربسته اشاره می کند. حسگرهای CCD در اندازه های مختلفی ساخته میشوند که معمولا با اینچ نمایش داده می شود. کیفیت دوربین های با سنسور های CCD بسیار بالاست و معمولاً برای مصارف حرفه ای استفاده می شود.

 

 

2 - حسگر پیکسل-فعال (CMOS)

اکثر دوربین مدار بسته ارزان قیمت ( قیمت دوربین مدار بسته ) خانگی سنسور های CMOS دارند، سنسور های CMOS بسیار کم مصرف تر از سنسور های CCD هستند، اجزا و قطعات دوربین CMOS ساده و کوچکتر از CCD است و نسبت سیگنال به نویز در دوربین مدار بسته CMOS به مراتب بالاتر و در نتیجه کیفیت تصویر بهتر است.

 

دوربین های مداربسته بر اساس نوع سیگنال به 3 دسته تقسیم میشوند:

 

 

1-آنالوگ ( Analog)

دوربین مدار بسته ای که تصویر را از طریق سیگنال ویدئویی منتقل میکند اصطلاحا آنالوگ نامیده می شود. رزولوشن تصویر پایین یکی از معایب این نوع دور بین است.

 

 

2- دیجیتال یا دوربین های ip آی پی تحت شبکه

دوربین دیجیتال از امواج کاملا دیجیتالی برای تحلیل و ارسال داده های تصویر و صدا استفاده می کند. قیمت دوربین دیجیتال بالاتر از آنالوگ است، در دوربین مدار بسته دیجیتال کیفیت بسیار بالاتر است. برخلاف دوربین‌های مداربسته آنالوگ از پروتکل‌های شبکه برای ارسال اطلاعات استفاده می‌کند. دوربین‌های شبکه انعطاف‌پذیری بالایی دارندو میتوان آنها را به راحتی در هر کجا از شبکه جابه‌جا کرد.

 

 

3- دوربین های دو منظوره

اين دوربين ها در واقع دوربين هاي آنالوگي هستند که پرت خروجي شبکه نيز در آنها تعبيه شده است. استفاده از این دوربین ها تنها زمانی توصیه می شود که سیستم مداربسته از نوع آنالوگ بوده اما اتصال یک یا چند دوربین بصورت مستقیم به شبکه مورد نیاز است.

 

دوربین های مداربسته در نحوه انتقال تصاویربه دو دسته تقسیم میشوند:

 

 

1- دوربین بی سیم

نوعی از دوربین‌های مداربسته هستند که اطلاعات تصویر و صدا را از طریق یک ارسال‌کننده بی سیم برای نقطه‌ای دیگر ارسال می‌کنند. بسیاری از دوربین‌های بی سیم از یک یا دو کابل برای تأمین برق استفاده می‌کنند و اصطلاح بی سیم بیشتر به طریقه ارسال اطلاعات آن‌ها اشاره می‌کند.

 

 

2- دوربین دارای سیم

سیستم های با سیم بسیار سنتی هستند و اولویت استفاده از آن ها برای کارهای بزرگ است. سیستم های امنیتی سیمی به دلیل ارتباطات فیزیکی بین دوربین، ضبط کننده و روتر، به تداخل سیگنال های بی سیم حساس نیستند.

 

 

دوربین مداربسته بر اساس محل نصب نیز به 2 دسته تقسیم میشود:

1- محیط داخلی (سقف دار)
2- محیط بیرونی (فضای باز)

 

دوربین های مداربسته از نظر قاب و پوشش به دو دسته تقسم میشوند:

 

 

1- دوربین‌های Out-door:  این نوع دوربین ها با طراحی خاص و عایق مناسب برای فضای باز آماده شده است.

 

 

2- دوربین‌های In-door :Indoor به دوربین مداربسته هایی اطلاق می شود که مناسب فضای داخلی ساختمان، پارکینگ، فروشگاه، پاساژها، مراکز خدماتی و ... طراحی شده‌اند.

 

 

و بر اساس شکل ظاهری و نوع کاربرد نیزبه انواع مختلفی تقسیم می شوند:

  • دوربین مداربسته گنبدی که معمولا زیر سقف نصب میشوند.
  • دوربین مداربسته گلوله ای که این دوربین‌ها معمولاً بدنه ای استوانه‌ای شکل داشته و عموماً فلزی هستند.
  • دوربین مدار بسته مادون قرمز / دید در شب که این دوربین‌ها دارای قابلیت دید در شب است.
  • دوربین های مدار بسته تشخیص حرارت تصاویر خروجی در این دوربین‌ها بر اساس دما و حرارت اجسام تهیه شده و به کاربر نمایش داده می‌شوند.
  • دوربین‌های گردان کاربر این دوربین‌ها می‌تواند دوربین را به جهات مورد نظر خود بچرخاند.
  • دوربین‌های مینیاتوری دوربین‌های کوچکی هستند که بیشتر به عنوان دوربین‌های مخفی استفاده می‌شوند.