حقایقی جالب و شنیدنی در مورد فیلم ارباب حلقه‌ها!

ویدا باقری
۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
حقایقی جالب و شنیدنی در مورد فیلم ارباب حلقه‌ها!
مجموعه داستان ارباب حلقه ها ( The Lord of the Rings) با الهام از هابیت و در سال 1937 آغاز شد، این رمان به سبک خیال‌پردازی حماسی با قلم جی آر آر تالکین نویسنده و زبان شناس انگلیسی نوشته شد و مجموعه ارباب حلقه ها بر این اساس ساخته شد. سه‌گانه فیلم ارباب حلقه‌ها به کارگردانی پیتر جکسون تهیه شد و در استودیوی نیولاین سینما به عنوان پرفروش‌ترین فیلم در زمان اکران خود محبوبیت جهانی یافت.

حقایقی جالب فیلم ارباب حلقه‌ها

مجموعه داستان ارباب حلقه ها ( The Lord of the Rings) با الهام از هابیت و در سال 1937 آغاز شد، این رمان به سبک خیال‌پردازی حماسی با قلم جی آر آر تالکین نویسنده و زبان شناس انگلیسی نوشته شد و مجموعه ارباب حلقه ها بر این اساس ساخته شد. سه‌گانه فیلم ارباب حلقه‌ها به کارگردانی پیتر جکسون تهیه شد و در استودیوی نیولاین سینما به عنوان پرفروش‌ترین فیلم در زمان اکران خود محبوبیت جهانی یافت.

 

 

یاران حلقه بخش نخست سه‌گانه ی سینمایی ارباب حلقه‌ها به‌شمار می‌رود، این فیلم در سه قسمت با نام‌های یاران حلقه، دو برج، بازگشت پادشاه مابین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳ تهیه و کارگردانی شد. ارباب حلقه از قدرت سرنوشت ساز یک حلقه می گوید. قسمت سوم آن نیز در سال ۲۰۰۳ بیشترین جوایز اسکار که شامل یازده جایزه بود را از آن خود کرد. این داستان با شکوه از ماجراجویی آغاز می شود که اعضای یاران حلقه را به یک تلاش خطرناک فرو می برد و زمینه را برای درگیری نهایی بین قدرت های خوب و بد فراهم می کند.

 

 

چندین واقعیت حماسی درباره سه گانه ارباب حلقه ها

1-SEAN CONNERY متن را درک نکرده بود: شان کانری برای نقش گند الف فیلمنامه را خواند و مطالعه کرد اما اعتراف کرد که من هرگز آن را درک نکردم و پس از خواندن فیلمنامه آن را نفهمید و رد کرد.

 

 

2 -– به آراگورن یک نقش بسیار دشوارداده شده بود: به نیکلاس کیج، نقش آراگورن پیشنهاد شد، که وی به دلیل " تعهدات خانوادگی " آن را رد کرد. به طور واضح این نقش به استوارت تاونسند بازیگر آینده دار ایرلندی رسید، جکسون که به یک بازیگر مسن احتیاج داشت، نزد ویگو مورتنسن رفت که وی به اصرار پسرش هنری، که از طرفداران کتاب بود، این نقش را بازی کرد.

 

 

3-راسل کرو یک پشتیبان بالقوه برای ARAGORN بود: اگر مورتنسن نقش آراگورن را رد می کرد، دو بازیگر دیگر وجود داشت که جکسون به عنوان جانشین در ذهن داشت، جیسون پاتریک و راسل کرو.

 

 

4- VIGGO MORTENSEN دچار صدمات مختلف شد: در حین تولید این فیلم، صدمات مختلف گریبانگیر بازیگران شده است، در صحنه ای که ویگو مورتنسن کلاه ایمنی را در نزدیکی انبوهی از جمعیت لگد می زند، در واقع او به شدت جیغ می کشد، زیرا دو انگشت پای او شکسته شده بود. آنها در واقع از این صحنه در فیلم استفاده کردند. او در طی یک مسابقه نیمی از دندانش را از دست داده بود و اصرار داشت با استفاده از چسب ادامه کار آن را انجام دهد.

5- تبدیل شدن دو فیلم به یک فیلم: وقتی ارباب حلقه ها شروع به کار کرد، در اصل قرار بود دو فیلم باشد. بعداً، تهیه کنندگان با نگرانی در مورد بودجه بالون، سعی کردند جکسون را متقاعد کنند تا فیلم را به یک فیلم متراکم تبدیل کند.

 

 

6-پیاده روی شان بین،  در کوه: شان بین که شخصیت برومیر را در این فیلم بازی کرده بود، به دلیل ترس از سوار شدن در هلیکوپتر برای ضبط قسمتی از فیلم که در کوه های نیوزلند باید فیلم برداری میشد مجبور بود هر بار به جای سوار شدن در هلیکوپتر در حالی که لباس و زره مخصوص را نیز به تن داشت از آن کوه بالا برود.

7- تخریب شدن صحنه توسط سیل: صحنه‌ای که قهرمانان در رودخانه آندوین ازطریق راپیدز عبور می کردند و در کمین گروهی قرار گرفته بودند اتفاقات طبیعت حالت اضطراری ایجاد کرد و کل صحنه توسط سیل تخریب شد.

 

 

8-از زنانی که دارای ریش هستنددر فیلم استفاده شد: سواران روهان در دو برج و بازگشت پادشاه در واقع زنانی بودند که ریش های تقلبی داشتند.

9-یکی از صحنه های احساسی در طول یک سال عکسبرداری شده است: معروف است که هر سه فیلم ارباب حلقه ها در یک کشش طولانی فیلمبرداری شده اند.

10- صرف غذا در زمان واقعی بود: وعده های غذایی که پیپین در ارباب حلقه ها ذکر کرده است (صبحانه،میان وعده،ناهار،شام) زمان واقعی وعده های غذایی محسوب می شدند.

 

 

11- ضربه خوردن سر گندالف به سقف در متن اصلی نبود: پس از اینکه گندالف به خانه بیلبو می‌رسد، سرش به لوستر شمعی آویزان ازسقف می‌خورد بنابراین به اجرایش ادامه داد و آن برداشت را به پایان رساند. پیتر جکسون تصمیم گرفت این صحنه را حفظ کند، زیرا مک کلن به خوبی این صحنه را اجرا کرده بود.

12- ویگو مورتنسن فیلم بدلکاری‌های خود را به تنهایی انجام می‌داد: او اصرار داشت خودش نقش بدلکار را بازی کند و ترجیح میداد که از شمشیر‌های فولادی واقعی به جای شمشیر‌های نمایشی استفاده کند. او همچنین اسبی را که در آن فیلم در اختیار داشت به دلیل وابستگی به آن اسب بعداز فیلم آن را از صاحب اسب خرید.

 

 

13- سطح خانه بیلیو به نیروی آهنربا مجهز شده بود: عوامل این فیلم برای نشان دادن سنگینی این حلقه و قدرت آن و القای این حس به مخاطب، کف خانه را با آهن ربا پوشانده بودند. تا زمانی که حلقه به زمین برخورد میکند مستقیم به زمین بچسبد.