راهنمای خرید مادربرد

ویدا باقری
۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
راهنمای خرید مادربرد
اولین چیزی که باید به آن توجه کنید سوکت است، جایی که CPU به طور فیزیکی به مادربرد متصل می شود. پردازنده ها در انواع مختلفی از اشکال و اندازه ها موجود هستند.

در تعریف مادر برد میتوان این چنین توضیح داد که، اگر پردازنده خود را مغزرایانه شخصی خود در نظر بگیریدکه مسئول تمام محاسبات در زمان واقعی مورد نیاز برای اجرای برنامه ها و بازی ها است، مادربرد قلب و سیستم عصبی مرکزی رایانه شماست. مادربرد شما جایی است که تمام قسمتهای دیگر رایانه شما مانند کارت گرافیک، حافظه و درایوها را به یکدیگر متصل کرده و آنها را قادر می سازد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

 

 

با نگاهی به مادربرد، مجموعه ای از مدارها، ترانزیستورها، خازن ها، اسلات ها، اتصالات، و موارد دیگر را مشاهده خواهید کرد که همه با هم ترکیب می شوند تا سیگنال ها و توان را در سراسر کامپیوتر هدایت کنند و به شما امکان می دهند همه موارد را وصل کنید. مادربردها اجزای رایانه ای پیچیده ای برای خرید هستندو برای خرید آنها باید اطلاعات کاملی کسب کنید و به نکاتی توجه کنید که به چند مورد از آن اشاره میکنیم:


 

سوکت مادربرد

 

 

اولین چیزی که باید به آن توجه کنید سوکت است، جایی که CPU به طور فیزیکی به مادربرد متصل می شود. پردازنده ها در انواع مختلفی از اشکال و اندازه ها موجود هستند، هرکدام سوکت های مخصوص به خود را دارند، بنابراین اطمینان از یکسان بودن سوکت پردازنده و مادربرد بسیار مهم است. در حالی که AMD در هنگام طراحی پردازنده های جدید هر از چند گاهی طراحی سوکت را تغییر می دهد، بیشتر پردازنده های AMD فعلی در سه سوکت اصلی قرار می گیرند: Socket AM4 ، Socket TRX4 و Socket sWRX8.

 

تراشه های مادربرد

 

 

پس از بررسی نوع سوکت، باید چیپست را نیز در نظر بگیرید. این چیپست بسیاری از قابلیت های مادربرد مانند تعداد کارت های الحاقی، تعداد اسلات های حافظه و پورت های USB را تعیین می کند. بعضی از پردازنده ها فقط توسط یک چیپست ارائه می شوند در حالی که در مواقع دیگر شما انتخاب چیپست هایی دارید، بنابراین می توانید تعادل مناسبی بین ویژگی ها و بودجه برقرار کنید.

 

اندازه مادربرد

 

 

آخرین چیزی که باید هنگام انتخاب مادربرد جدید در نظر بگیرید، اندازه آن است. اندازه مهم است، زیرا شما باید اطمینان حاصل کنید که مادربردی که خریداری می کنید در کیف شما جای می گیرد. صنعت کامپیوتر از نام رمز برای اشاره به اندازه مادربرد استفاده می کند، مادربردهای بزرگتر سودمند هستند زیرا از کارتهای اضافی و حافظه پشتیبانی می کنند، اما شما هنوز هم می توانید با مادربردهای کوچکتر سیستم های بسیار توانمند و با عملکرد بالا بسازید.

 

فاکتور فرم

 

 

جنبه اول فاکتور شکل، یعنی اندازه فیزیکی کارت است. کیف های رایانه دارای اندازه و شکل متفاوتی هستند، بنابراین باید مطمئن شوید که مادربرد به راحتی درون آن قرار می گیرد. در حال حاضر، محبوب ترین فاکتورهای شکل به شرح زیر است:

ATX –مادربردی با ابعاد 305 × 244 میلی متراست که این مدل ها همچنان در جزء محبوب ترین ها هستند، زیرا فضای کافی برای قرار دادن تمام اسلات ها و پورت های لازم را دارند.

 

 

Micro-ATX ابعاد این مادربردها 244 × 244 میلی متر است. ارتفاع آنها هرچند کمی کوچکتر از موارد قبلی است ، اما به شما امکان می دهد بدون از بین بردن درگاه ها و اسلات های مهم، یک کامپیوتر جمع و جورتر بسازید.
Mini-ITX- این مادربردهای کوچک به ابعاد 170 × 170 میلی متر هستند. آنها بیشتر برای ساخت مینی کامپیوتر استفاده می شوند ، به عنوان کامپیوترهای کوچک اداری، HTPC ها و جایگزین های کنسول استفاده می شوند. کارت های Mini-ITX حداقل تعداد اسلات ها و پورت ها را دارند )معمولاً فقط دو اسلات RAM و فقط یک اسلات (PCI-Eساخته شده اند.

 

اسلات و پورت

 

 

یک مادربرد خوب همیشه به تعداد زیادی پورت و اسلات برای اتصال به قطعات داخلی و خارجی مجهز است.

 

محصول کمپانی اینتل یا AMD

 

 

انتخاب بستگی به خود شمادارد که کدام کمپانی را برای خرید برمیگزینید، این دو کمپانی CPU هایی مناسب با نیاز های مختلف ارائه میدهنداز ساده ترین تا پیشرفته ترین ها را و همچنین هردو کمپانی ربه طور مدام محصولات خود را ارتقا میدهند و بروز میکنند.

 

RAM رم

 

 

تعداد DIMMبر روی مادر برد نشان دهنده این است که تا چند عدد رم میتوانید به سیستم اضافه کنید، رم ها توسط اسلات های مستطیل شکل (DIMM ) به مادربرد متصل میشوند. تعداد و نوع اسلات هاي رم را مي توان يکي از مهمترين ويژگي هاي مادربرد اگر می خواهید در آینده به راحتی حافظه سیستم خود را ارتقا دهید بهتر است مادربردی با چهار اسلات انتخاب کنید، رم هایی ازنوع DDR4 دارای سرعت بالاتر و مصرف انرژی کمتری هستند.پس به این موضوع نیز توجه کنید.

 

انواع مادربرد کامپیوتر از لحاظ کارکرد:

1- مادربرد گیمینگ


مادربردهای گیمینگ زیبایی چشم نواز و چیدمان زیبای قطعات و رنگبندی جذابی دارندو دارای حرارت گیر چیپ ست هستندتا فرآیند خنک سازی را انجام دهدو دارای ارتفاع کم ، به منظور عدم تداخل با کارت های گرافیک هستند.

2- مادربرد کامپیوتر خانگی و اداری

در مادربردهای معمولی غالباً از خازن های جامد معمولی استفاده می شود و از لحاظ برخی ویژگی ها نسبت به مادر برد گیمینگ در حد پایین تر هستند.