معرفی و راهنمای خرید cpu

ویدا باقری
۳ خرداد ۱۴۰۰
معرفی و راهنمای خرید cpu
CPU (واحد پردازش مرکزی) جزئی از سیستم اساسی کامپیوتر است که عموماً به عنوان "مغز" دستگاه شناخته می شود.توجه به نکاتی درباره پردازنده، چه در حال ارتقا سیستم خود باشید و چه در حال ساخت رایانه شخصی مهم است و درک اینکه چه اجزایی برای شما بهتر کار می کنند اولین و مهمترین قدم در ساخت رایانه شخصی است.

CPU (واحد پردازش مرکزی) جزئی از سیستم اساسی کامپیوتر است که عموماً به عنوان "مغز" دستگاه شناخته می شود.توجه به نکاتی درباره پردازنده، چه در حال ارتقا سیستم خود باشید و چه در حال ساخت رایانه شخصی مهم است و درک اینکه چه اجزایی برای شما بهتر کار می کنند اولین و مهمترین قدم در ساخت رایانه شخصی است. بسیار مهم است که تصمیم بگیرید که آیا شما یک کاربر میان رده هستید، کاربر سطح بالایی هستید یا سطح بالایی دارید و برای چه هدفی می خواهید بیشتر از رایانه شخصی خود استفاده کنید.

 

معرفی پردازنده ها

 

 

پردازنده‌های اینتل

پردازنده‌های Core i با نام‌های Core i3، Core i5، Core i7 و Core i9 شناخته می‌شوند. Core i یک نام تجاری است و در اصل به چیز خاصی اشاره نمی‌کند. عددیکه بعد از این نام می‌آید نمایانگر سطح پردازنده است و همچنین به نسل و قدرت پردازنده اشاره دارند. آخرین نسل پردازنده های اینتل، نسل ۱۱ است، تفاوت پردازنده‌های سری core i3،core i5 و core i7 در این است که i3 دو هسته‌ای و پردازنده‌‌های دیگر دو یا چهار هسته‌ای هستند.

سری i5 پردازنده های اینتل مناسب استفاده روزانه برای موارد غیر از گرافیکی، مهندسی و بازی است. i5 و i7 از تکنولوژی turbo boost و hyper- threading پشتیبانی می‌کند. سری i3 کم ترین سرعت و i7 بیشترین سرعت را دارد.


نامگذاری سی پی یو های اینتل Core

 

 

۱ - پسوند G بیانگر کاربری گرافیکی بهینه شده است و عدد بعد از G نشانگر سطح این قابلیت و بین ۱ تا ۷ متغیر است.برای مثال: Intel Core i7-1065 G7.
۲- بدون پسوند G: پسوندهایی مانند U و Y و H و K و … را می‌بینید که بیانگر مصرف برق یا انواع دستگاه‌هایی است که در آنها استفاده می‌شوند. برای مثال Core i9-10900K.پردازنده‌های AMD

 

 

پردازنده‌های AMD با نام Ryzen عرضه میشوند. رایزن‌ها نیز همچون Core iها در سری‌های متوعی عرضه می‌شوند که شامل Ryzen 3، Ryzen 5، Ryzen 7، Ryzen 9 و Ryzen Threadripper می‌شوند. AMD فقط با استفاده از چند شماره مدل و همچنین پسوند "X" همه چیز را ساده نگه می دارد.

 

 

 

 انواع پردازنده AMD شامل: AMD Ryzen Threadripper Processorsاست که یکی از قوی ترین پردازنده ها است که ۳۲ هسته و کش ۱۴۰ مگ دارد و برای حرفه ای ها بسیار مناسب است.پردازنده بعدی: AMD Ryzen 9 Desktop Processorsاست که ۱۶ هسته و ۲ اسلات رم DDR4 برای گیمرها و محتواکارها است.

 

 

 

 پردازنده دیگرمانند: Athlon and A-Series Processors for Desktopاست که برای مصارف معمولی استفاده می‌شود و دارای 4 هسته است. AMD Ryzen Processors with Radeon Graphics یکی دیگر از پردازنده هاست که دارای ۸ هسته است و برای رندر و ادیت تصویر و ویدئو، گیمینگ HD، استریمینگ ویدئو و HDR بسیار مناسب است.

 

نکات خرید پردازنده کامپیوتر (CPU)

در زیر چندین نکته قابل توجه و اطلاعات اضافی در مورد این موضوع قرار داده ایم:

نوع و انتخاب مارک مناسب

 

 

پردازنده می تواند برای کاربرانی که در حال ساخت کامپیوتر هستند، مورد توجه قرار گیرد. امروزه سه تولید کننده اصلی پردازنده وجود دارد: AMD ، Cyrix و Intel. هر یک از این شرکت ها دارای ویژگی های خوب و بد هستند و واقعاً هر یک از نظر سازگاری و قابلیت اطمینان بسیار نزدیک هستند. هنگام بررسی هر یک از این پردازنده ها، سازگاری مادربرد را تأیید کنید. به عنوان مثال، اگر مادربرد اینتل خریداری یا در حال حاضر روی رایانه نصب شده است، پردازنده Intel را خریداری کنید، پردازنده AMD فقط در مادربردی که برای AMD طراحی شده کار می کند.


بودجه

اولین چیزی که باید قبل از انتخاب پردازنده تصمیم بگیرید، بودجه و استفاده روزانه شماست. پردازنده ها از 100 دلار تا 1000 دلار به بالا در دسترس هستند. بنابراین، بسیار مهم است که ابتدا در مورد بودجه خود تصمیم بگیرید.


انتخاب جدیدترین نسل پردازنده ها

 

 

فقط آخرین و جدید ترین نسل ها را خریداری کنید، جدیدترین نسل نه تنها با هسته های تصفیه شده، معماری عرضه می شوند بلکه از نرم افزارهای مدرن، بازی ها پشتیبانی می کنند و همچنین سرعت کلاک بیشتری دارند. همچنین، قیمت نسل پردازنده های جدید تر نیز در مقایسه با پردازنده های قدیم آن قدرها بالا نیستند. بنابراین، خرید یک پردازنده بودجه اما آخرین نسل می تواند عملکرد بهتری ایجاد کند.


آیا مادربرد از سوکت پردازنده شما پشتیبانی می کند؟

 

 

نکته مهم دیگری که باید قبل از خرید CPU به آن توجه کنید این است که از کدام سوکت پشتیبانی می کند. انواع مختلف پردازنده ها از سوکت های پردازنده مختلف پشتیبانی می کنند. برای اینکه متوجه شویدکه پردازنده مرکزی شما از سوکت مادربرد پشتیبانی می کندیا خیر، فقط می توانید با شماره گیری از نام پردازنده خاص و در صورت پشتیبانی از آن، با خدمات مشتری مادربردهای خود تماس بگیرید. یا اینکه می توانید آن را خودتان در وب سایت سازنده بررسی کنید.
در اینجا برخی از شرایط فنی برای هر خریدار پردازنده وجود دارد:


هسته ها

 

 

میتوانید هسته ها را به عنوان مغز خود پردازنده در نظر بگیرید، دهه ها پیش پردازنده ها با یک هسته واحد تولید می شدند. اما امروزه پردازنده هایی با 24 هسته نیز در دسترس هستند یک هسته واحد می تواند همزمان فقط یک کار را انجام دهد. به عنوان مثال، اگر شما در حال بازی و ویرایش فیلم خود هستیدهمزمان، هر دو کار با کمک یک هسته انجام نمی شود.

به همین دلیل است که همیشه انتخاب پردازنده هایی با هسته های بیشتر (حداقل 4 مورد توصیه می شود) مفید است و آنها زندگی شما را به خصوص برای چند وظیفه ای آسان و روان می کنند، به طور کلی، همیشه انتخاب پردازنده هایی با چندین هسته مفید است و بنابراین یک کامپیوتر می تواند عملکرد کلی آن را افزایش دهد.سرعت

 

 

حداکثر تعداد سوئیچینگ توسط یک پردازنده در ثانیه انجام می شود که سرعت کلاک نامیده می شود، یک نکته مهم برای بررسی پردازنده سرعت کلاک آن است. سرعت کلاک هر پردازنده چیزی بیشتر از تعداد سوئیچینگ (سیکل) انجام شده توسط ساعت پردازنده در ثانیه نیست.

مگا هرتز (مگاهرتز) اساساً به معنای زمانی است که ساعت می تواند در یک ثانیه حداکثر 1 میلیون سوئیچینگ (روشن یا خاموش یا پایین رفتن روند) را انجام دهد . به همین ترتیب، 1 گیگاهرتز به این معنی است که پردازنده می تواند در یک ثانیه سوئیچینگ 1 میلیارد دلاری را انجام دهد در هنگام خرید باید قدرت کلی پردازنده را نیز ببینیم.رشته‌های پردازشی (Threads)

 

 

جریان فرآیندهای مستقل است که یک تراشه می تواند همزمان کنترل کند، که از نظر تئوری همان تعداد هسته است. با این حال ، بسیاری از پردازنده ها دارای قابلیت چند رشته ای هستند که به یک هسته اجازه میدهند دو رشته‌ی پردازشی را به‌طور هم‌زمان اجرا کند، AMD این تکنیک را در پردازنده‌های خود Simultaneous Threading یا به اختصار SMT می‌نامد و اینتل نام‌هایپرتردینگ (Hyper Threading) را بر آن گذارده است.

توان طراحی حرارتی (TDP)

 

 

دانستن عدد TDP پردازنده در هنگام خرید، سبب می‌شود که سیستم خنک‌کننده و تجهیزات تأمین توان مناسب آن را نیز به‌راحتی شناسایی کرده و خریداری کنیدبه طور مثال یک پردازنده‌ی اورکلاک‌شده میزان حرارت بسیار بیشتری تولید می‌کند و نیاز به خنک‌کننده‌ی مناسب‌تر و گاهی خنک‌کننده‌ای آبی خواهید داشت.