جدیدترین ویندوز مایکروسافت در راه است

ویدا باقری
۳۱ خرداد ۱۴۰۰
جدیدترین ویندوز مایکروسافت در راه است
سیستم عامل ویندوز توسط شرکت مایکروسافت ساخته شده است، از زمان معرفی Windows 10 ۶ سال میگذرد و حالا شواهدی وجود دارد که نشان میدهد که سال ۲۰۲۵ به عنوان زمان پایان پشتیبانی از ویندوز ۱۰ می باشد، یکی از مهم‌ترین به‌روزرسانی‌های ویندوز توسط شرکت آمریکایی مایکروسافت در دهه گذشته، مربوط به ویندوز11 می‌باشد.

با ایجاد و به کارگیری تکنولوژی و افزایش مرز‌های علم و دانش و به روز کردن محصولات توسط دانشمندان و فناوران، شیوه زندگی افراد در دنیای کنونی دچار تغییرات و تحولات فراوانی شده است و همیشه در حال تغییر است و بشر در قرن کنونی ، با تنوع ابزار و تجهیزات در عرصه های مختلف، رو به رو  شده است و در گذران زندگی ماشینی بدون بهره گرفتن از این فناوری زندگی بسیار دشوار خواهد شد

 


 

بلاخره بعداز گذشت زمان نسبتا طولانی از وجود اخبار و شایعاتی پیرامون معرفی ویندوز 11 در اینترنت و انتشار کلیپ‌های تبلیغاتی از این ویندوز توسط شرکت مایکروسافت در حساب‌های رسمی این شرکت،  شرکت مایکروسافت در هفته گذشته در جریان کنفرانسی در تاریخ (۳ تیر) ۲۴ ژوئن‌ ساعت ۱۹:۳۰ به وقت تهران، و در جریان جریان رویداد آنلاین (What’s Next for Windows) از نسل جدید ویندوز با قابلیت‌های جدید ، که عامل ایجاد تغییرات بزرگی در سیستم عامل قبلی است رونمایی کرد.

 

 

ویندوز 11 واقعاً یک تغییر بزرگ است سایت  Review Geek ویندوز 11 را با نام (ویندوز 10 با آرایش لایت) معرفی کرده است، ویندوز ۱۱ به المان‌های مشابه ویندوز ۱۰X مجهز شده است، اخیرا نسخه یک نسخه‌ی پیش‌نمایش غیررسمی‌ از ویندوز ۱۱ دراینترنت در دسترس قرار گرفته و علاقه‌مندان می‌توانند این نسخه را روی سیستم خود نصب کنندکه البته نصب آن به کاربران توصیه نمی‌شود، سه شنبه 25 خردادماه نسخه نزدیک به نهایی ویندوز 11 با شماره ساخت 21996.1 در سایت فروم چین به بیرون درز کرد.

 

تصاویر رابط کاربری ویندوز ۱۱

 

 

ویندوز 11 به نظر میرسد از نظر طراحی تفاوت چندانی با نسخه قبلی خود ندارد اما تجربه کاربری در ویندوز۱۱ نسبت به ویندوز 10 با کمی تغییرات عرضه شده است که یک تجربه جذاب تر برای کاربر فراهم میکند، از جمله این تغییرات، شامل کیبورد لمسی مدرن‌شده با اندازه متناسب با کلیدها، وضعیت بهبودیافته تایپ صوتی، ایجاد فونت‌ها و آیکون‌های جدید، صداها، رنگ‌ها، انیمیشن‌ها است.

 


 

 تغییر در نحوه جستجو کردن، تفاوت در نحوه خرید و نصب نرم‌افزاریکی دیگر از تفاوت بین ویندوز 10 و ویندوز 11است و بیشترین تغییرات در مورد نوار ابزار این ویندوز است که در ویندوز 11 آیکون‌های اپلیکیشن‌ها در نوار ابزار متمرکز شده است، ناحیه اعلانات مرتب تر شده است و دکمه استارت جدیدی برای ویندوز 11 طراحی شده است.

 

 

آیکون های اخبار و پیش‌بینی آب‌و‌هوا درمنو استارت وجود ندارد، هنگام باز کردن منو استارت یک صدای جدیدپخش میشود ، و از دیگر تغییراتی که در ویندوز 11 ایجاد شده است این است که  اپلیکیشن Xbox در داخل خود سیستم عامل ادغام شده است و همچنین اپلیکیشن‌های پین شده، قابلیت خاموش کردن و ری‌استارت کردن دستگاه در منو ویندوز 11 قرار داده شده است.

 

 

آیکون‌های File Explorer نیز در ویندوز 11کاملا تغییر کرده‌اند، حالت تاریک به سیستم عامل، ویندوز ۱۱ اضافه شده است، اپلیکیشن‌ها و گوشه منوهای استارت مرکزی، جستجوگر فایل، به شکل گرد طراحی شده اند، Widgets آیکون جدیدی است که به نوار ابزار ویندوز ۱۱ اضافه شده است. عناصر بصری مبتنی بر زبان طراحی Fluen در ویندوز11 ایجاد شده است.

از ویژگی های جدید ویندوز11 قابلیت اسنپ یا مدیریت پنجره ها میباشد، در پایین منو ویندوز11 شاهد قسمت recommended هستیم که به شکل میانبر، به برنامه ها فایل هایی که به تازگی استفاده شده اند دسترسی پیدا خواهیم کرد،  نکته جالب توجه این است که المان های قدیمی ویندوز مثل کنترل پنل و Task Manager همچنان در نسخه 11 نیز وجود خواهند داشت و اینکه در ویندوز11 محیط مایکروسافت استور هم مانند سابق است، برخلاف انتظارات هیچ محدودیتی برای برنامه های ۳۲ بیتی اعمال نشده است.

 

آپگرید از ویندوز10 به ویندوز 11

 

 

در جدیدترین تصاویری که از ویندوز 11 منتشر شده این امکان که کاربران بتوانند ویندوز 10 را به راحتی به ویندوز 11 آپگرید کنند مهیا شده است، درست مانند فرآیند به‌روزرسانی از ویندوز 8 به ویندوز 10.

 

شکل ظاهری لوگوی ویندوز11

 

 

شکل ظاهری لوگوی ویندوز11 شبیه به پنجره‌ای با دو میله افقی و عمودی است که یکدیگر را به شکل علامت به‌علاوه قطع می‌کنند و از میان آن، نور به داخل می‌تابد، و سایه‌ای در آن ایجادشده که این سایه  فقط از میله عمودی تابیده میشود و مایکروسافت میله افقی را در آن نمایان نکرده است،  این نور تابیده‌شده با سایه میله عمودی از هم جدا شده که تداعی کننده عدد ۱۱ است.

سیستم عامل ویندوز در انواع نسخه ها شامل موارد زیر است:

 ویندوز1.0 (1985)

ویندوز 2.0 (1987)

ویندوز (1990,1992)

ویندوز 98 (1995)

ویندوز 98 (1998)

ویندوزME (2000)

ویندوز XP (2001)

ویندوز Vista (2006)

ویندوز 7 (2009)

ویندوز 8 (2012)

ویندوز8.1 (2013)

ویندوز10 (2015)