بررسی و مقایسه عملکرد رایانه‌ رومیزی با لپ تاپ در گیمینگ

علی عباس نژاد
۹ آذر ۱۴۰۰
بررسی و مقایسه عملکرد رایانه‌ رومیزی با لپ تاپ در گیمینگ
قبل از هر چیز باید گفت که این یک تصمیم مهم است، چرا که حد و مرز فعالیت شما در گیمینگ (بازی‌های رایانه ای) را مشخص می‌کند. در این مقاله سعی شده است تا با بررسی هر دو مورد، به شما در خرید سیستم مورد نظرتان کمک کنیم. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که در انتخاب یک سیستم گیمینگ به مشکل برخورده‌اید، حتما این مقاله را مطالعه فرمایید.

در این مواقع باید چند نکته را مد نظر داشت. اندازه یک لپ تاپ، کوچک‌تر است و قابلیت حمل و جابجایی دارد ولی یک رایانه رومیزی فضای بیشتری را اشغال می‌کند اما از طرفی دیگر یک رایانه رومیزی قابلیت ارتقاء و شخصی سازی دارد. می‌توان گفت هر دو نوع سیستم انتخاب مناسبی هستند ولی هر کدام نقاط قوت و ضعف منحصر به خود را دارند. حال به بررسی چند فاکتور مانند: اجرا، حمل، ارتقاء و شخصی سازی می‌پردازیم.

1- اجرا

کمی قبل‌تر، لپ تاپ‌ها  دچار ضعف در اجرا بودند. البته امروزه لپ تاپ‌های قدرتمندی طراحی شده است که دیگر این مشکل را مرتفع ساختند. لپ تاپ‌های مدرن امروزی، در زمینه اجرا بشدت قدرتمند ظاهر شده‌اند اما همچنان می‌توان گفت که PC هنوز در این زمینه اندکی برتری دارد.

2- حمل و جابجایی

هنگام بررسی این مورد باید از خود بپرسید که آیا ترجیح می‌دهید سیستمی داشته باشید که همیشه در دسترس باشد یا یک سیستم سنگین و بزرگ اما زیبا و قابل ارتقاء.

1-2- لپ تاپ

همانطور که می‌دانید قدرت مانور لپ تاپ در قابل حمل بودن آن است. با داشتن یک لپ تاپ مناسب قادر هستید در هر جایی و مکانی کاری را انجام دهید که یک شخص در خانه یا اداره با PC انجام می‌دهد.

اگر مرتب در حال سفر و رفت و آمد هستید، پس قابلیت جابجایی سیستم برایتان یک فاکتور مهم است. لپ تاپ‌های جدید بسیار کوچکتر و باریکتر از قبل طراحی شده‌اند و شما می‌توانید آنها را تقریبا در هر مکانی استفاده کنید. لپ تاپ‌های گیمینگ، دارای سخت افزار قدرتمندی هستند که به شما امکان اجرای تمامی بازی‌ها و نرم افزارها را می‌دهد.

لپ تاپ‌ها دارای باتری، صفحه نمایش،کیبورد و پد لمسی مخصوص خود هستند. اما با این حال شما می‌توانید موس، کیبورد و صفحه نمایش‌های جانبی موجود در بازار را برای سیستم خود خریداری کنید تا با این کار لپ تاپ خود را شبیه به یک رایانه رومیزی کنید. البته تمامی این لوازم هزینه‌هایی اضافی و مازاد بر خود لپ تاپ هستند.

 

 

2-2- PC (رایانه رومیزی)

این مدل رایانه‌ها، قابل حمل هستند ولی مشخصا حمل یک کیس بزرگ و سنگین، مانیتور بزرگ، بلندگو، موس و کیبورد کار دشواری است. معمولا این مدل رایانه‌ها کمتر جابجا می‌شوند و برای اداره‌ها و خانه‌ها مناسب هستند.

PC قابلیت اتصال لوازم جانبی زیادی را دارد و همچنین قابلیت ارتقاء تمامی قطعات آن نیز یک نعمت است. این یعنی شما می‌توانید انواع مانیتور، کارت صدا و... را بدون محدودیت به سیستم خود متصل کنید.

3- ارتقاء سخت افزاری

بدون شک رایانه‌های شخصی در این زمینه برتر هستند. با این حال هر دو آنها را بررسی می‌کنیم.

1-3- لپ تاپ

به دلیل ساختار فشرده لپ تاپ، ارتقای آن سخت و تا حدی ناممکن است اما در بعضی ازآنها می‌توان میزان RAM را تا اندازه‌ای افزایش داد. هر چند که این موضوع برای CPU (پردازنده مرکزی) و GPU (کارت گرافیک) صدق نمی‌کند. بنابراین در نظر داشته باشید زمانی که لپ تاپی را خریداری می‌کنید، دیگر نمی‌توانید سیستم خود را ارتقاء دهید.

2-3- رایانه رومیزی

از طرف دیگر این نوع رایانه‌ها بسیار منعطف هستند و قابلیت ارتقاء دارند. ساختار قطعات این سیستم به گونه‌ای است که می توانید آنها را تعویض و ارتقاء دهید. البته باید توجه داشته باشید که این عمل اصولی انجام شود تا آسیبی به دیگر قطعات نرسد. اگر قصد ارتقاء سیستم خود را دارید کافیست تا با کارشناسان مجموعه RVC ارتباط برقرار کنید. همکاران ما شما عزیزان را در این امر راهنمایی می کنند.

4- شخصی سازی

1-4- لپ تاپ

لپ تاپ‌ها در رنگ‌های مختلفی تولید شده‌اند اما همچنان محدود به چند رنگ مشخص شده هستند. از جمله امکانات ظاهری یک لپ تاپ، می‌توان نور پس زمینه کیبورد و برچسب‌های آماده برای تزیین قاب لپ تاپ را نام برد. از لحاظ سخت افزاری هم باید اشاره کرد که شاید در چندین مدل محدود این قابلیت فراهم باشد اما در مجموع پس از خرید یک لپ تاپ باید قید ارتقای سیستم را بزنید.

2-4- رایانه رومیزی

 نقطه قوت این مدل، انتخاب‌های متنوع و گسترده‌ در زمینه تعویض و ارتقاء قطعات می‌باشد.

فرض کنید می‌خواهید CPU خود را OVERCLOCK کنید، همانطور که می‌دانید این کار دمای CPU را بیش از حد بالا می‌برد. بنابراین به دنبال خنک کننده‌هایی می‌گردید تا دمای آن را کنترل کنند. حال کلی انتخاب شیرین و دلچسب پیش روی شماست. خنک کننده‌هایی با انواع رنگ‌ها، توانایی‌ها و ظواهر گوناگون.

همچنین قدرت انتخاب بالا در قطعات سیستم‌های رومیزی به شما این امکان را می‌دهد تا هرگونه نرم افزار و... را به بهترین شکل اجرا کنید. تصور کنید انواع خنک کننده‌های بادی و آبی می‌توانند بخوبی CPU و GPU را خنک کنند. این امر باعث می‌شود دما کاهش یافته و در نتیجه قدرت اجرایی سیستم افزایش ثابت بماند. انواع قطعات سخت افزاری با قیمت و اشکال گوناگون دست خریدار را در این زمینه باز می‌گذارد.

ظاهر سازی بحث دیگری است که PC را در جایگاه بالاتری قرار می‌دهد. حتما شما نیز تصاویر یا ویدیو‌های موجود از سیستم‌های گیمینگ قدرتمند را مشاهده کرده‌اید. اکثر آنها ظاهر فوق العاده جذابی دارند. رنگ‌ها و نورپردازی‌های این سیستم‌ها به گونه‌ای است که قند را در دل هر گیمری آب می‌کند. باید گفت که این امکان فقط در pc وجود دارد و در لپ تاپ‌ها بسیار محدود است، مگر آنکه از لپ تاپ خود تنها به عنوان یک کیس استفاده نمایید و بقیه لوازم مربوطه مانند صفحه نمایش را جداگاه خریداری کنید.

شما با انتخاب PC نه تنها می‌توانید قطعات دلخواه خود را نصب کنید بلکه می‌توانید ظاهر آن را هم به دلخواه تغییر دهید.

 

 

مقایسه نکات مثبت میان لپ تاپ گیمینگ و pc

Pc

Laptop

اجرای بازی با حداکثر قدرت

اجرای بازی با حداکثر قدرت

قابلیت اتصال لوازم جانبی گوناگون

قابلیت حمل و جابجایی سریع

قابلیت ارتقاء و شخصی سازی

مناسب و کار راه انداز

 

مقایسه نکات منفی میان لپ تاپ گیمینگ و pc

Pc

Laptop

قابلیت جابجایی محدود

عدم قابلیت ارتقاء سیستمی یا شخصی سازی ظاهری

 

سخن پایانی

در نهایت باید گفت که هم لپ تاپ و هم رایانه رومیزی گزینه‌های مناسبی هستند. تنها مسئله، بودجه و ترجیح خودتان است.

آیا حمل آسان و دسترسی سریع مد نظرتان است؟ 

یا ظاهری جذاب و سیستمی قابل ارتقاء؟

RVC