محبوب ترین مناطق مناسب کوهنوردی در استان گیلان

محبوب ترین مناطق مناسب کوهنوردی در استان گیلان
امروزه بسیاری از گردشگران ماجراجو، به دنبال آشنایی با مناطق مناسب کوهنوردی در گیلان هستند. شما نیز می توانید بازدید از کوه های سرک و گدوک را در اولویت‌های خود قرار دهید.

معرفی و آشنایی با مناطق مناسب کوهنوردی در گیلان

می دانید که پربازدیدترین مناطق مناسب کوهنوردی در گیلان کدامند؟ شما هم دوست دارید تا به همراه خانواده و دوستان خود از زیباترین کوه‌های استان گیلان بازدید نمایید؟ پس با ما هراه باشید.

امروزه بسیاری از گردشگران و توریست‌های ماجراجو، به دنبال آشنایی با مناطق مناسب کوهنوردی در گیلان هستند تا بتوانند لحظات به یادماندنی را در تعطیلات آخر هفته، برای خود به ارمغان آورند. بدون شک استان گیلان پتانسیل‌های متعددی را برای جذب گردشگران و کوهنوردان دارد. معروف ترین مکان‌های کوهنوردی و کوه‌های مربوط به استان گیلان عبارتند از:

-     قله سرک

-     قله آسمان کوه

-     درفک

-     سماموس

-     قله گدوک

-     شاه معلم

-     قله گردسایه

 

قله سرک

قله سرک یکی از زیباترین و محبوب ترین مناطق مناسب کوهنوردی در گیلان می باشد که در نزدیکی رستم آباد واقع شده و ارتفاع آن نیز 1630 متر می‌باشد. یکی از مهمترین مشخصه‌های مربوط به قله سرک را، شیب‌های بسیار تند آن شکل داده است. شما همچنین می‌توانید با صعود به قله سرک، چشمه‌ها، روستاها و جنگل‌های متراکم مختلفی را در اطراف قله مشاهده نمایید.

 

 

قله آسمان کوه

از دیگر مناطق محبوب، می‌توان به قله آسمان کوه اشاره کرد که یکی از سرسخت ترین کوه‌های موجود در استان گیلان بوده و ارتفاع آن از دریا نیز در حدود 2850 متر می باشد. همچنین محل دقیق قرار گیری قله آسمان کوه در جنوب شرقی ماسوله بوده و می‌توان گفت که قله مذکور، از رشته کوه‌های البرز می‌باشد. در اطراف کوه یاد شده می‌توانید تنوع بالایی از جلگه‌ها و زمین‌های حاصلخیز را مشاهده کنید.

 

 

درفک

درفک یکی دیگر از مناطق مناسب کوهنوردی در گیلان  می‌باشد. همچنین یکی از مهمترین زیستگاه‌های جانوری و گیاهی در کشورمان نیز محسوب می‌شود. قله مذکور در 27 کیلومتری از شهر رودبار قرار گرفته است و با ارتفاع 2733 متر، یکی از دوست داشتنی ترین کوه‌های موجود در استان گیلان به شمار می‌رود. همچنین لازم به ذکر می‌باشد که کوه درفک، یکی از کوه‌های خاموش آتشفشانی بوده و با داشتن غار یخی طویل خود، آب آشامیدنی بسیاری از مردم را در منطقه رودبار، تامین می‌کند. همچنین بسیاری از دامداران برای سیراب نمودن دام و احشام خود، از آب زلال و همیشه خروشان غار یاد شده، استفاده می‌کنند.

 

 

سماموس

سماموس مرتفع ترین کوه در استان گیلان می باشد که ارتفاع آن از دریا در حدود 3689 متر است. برخی از گردشگران، قله سماموس را با اسم کوه سمام نیز می‌شناسند.

همچنین در نظر بگیرید که کوه یاد شده نزدیکترین قله به دریای کاسپین بوده و توانست در سال 1398 شمسی، اسم خود را در لیست آثار طبیعی گیلان به ثبت برساند. صعود به قله مذکور در فصل زمستان بسیار دشوار می‌باشد. با این حال بسیاری از کوهنوردان سختی صعود به قله سمام را به جان می‌خرند. طبیعت بکر و گونه‌های مختلف جانوری در قله یاد شده، واقعا بی نظیر بوده که شما می‌توانید با صعود به قله سمام، از نزدیک با گونه های مختلف جانوری آشنا شوید.

 

 

قله گدوک

اگر شما هم دوست دارید تا در تعطیلات آخر هفته خود، از مناطق مناسب کوهنوردی در گیلان بازدید نمایید، می توانید صعود به قله گدوک را در اولویت‌های خود قرار دهید. کوه مذکور از یک گردنه بسیار بزرگ و سنگی تشکیل شده است که کوهنوردان می‌توانند صعود متفاوتی را در قله گدوک، تجربه نمایند. بهترین و مناسب ترین فصل جهت صعود به قله گدوک را فصل پاییز و بهار شکل داده است چرا که قله مذکور در تابستان از هوای بسیار داغ و در زمستان نیز مملو از برف می باشد. همچنین شما می توانید چشمه‌های متعددی را در دل کوه مشاهده کنید که آبی بسیار زلال دارند. ارتفاع قله گدوک از سطح دریا نیز در حدود 2800 متر بوده و در خط الراس شهر ماسوله واقع شده است.

 

 

کوه شاه معلم

کوهنوردانی که به دنبال بازدید از مناطق مناسب کوهنوردی در گیلان هستند، می‌توانند ماسوله داغ یا قله شاه معلم را در اولویت‌های خود قرار دهند. ارتفاع قله شاه معلم در حدود 3050 متر بوده که شما قادرید تا طبیعت زیبای ماسوله را در سمت غرب قله مذکور، مشاهده کنید. همچنین در نظر داشته باشید که قله شاه معلم به شهرهای خلخال و زنجان نیز مشرف می‌باشد. صعود به قله یاد شده کمی دشوار و سخت تر می‌باشد چرا که دومین قله مرتفع در استان گیلان محسوب می‌شود اما طبیعت بکر و مثال زدنی آن ارزش هر گونه سختی را دارد.

 

قله گردسایه

در لیست بررسی مناطق مناسب کوهنوردی در گیلان، می‌توان به قله گردسایه اشاره کرد. ارتفاع قله مذکور از سطح دریا در حدود 2300 متر می‌باشد و گردشگران می‌توانند جهت صعود به قله سایه از جاده ماسوله، جاده خلخال و جاده آبشار دوقلو اقدام نمایند. کوهنوردان می‌توانند بعد از دو ساعت پیاده روی، به کلبه‌های چوبی برسند که جهت رفاه گردشگران ساخته شده است. قله گرد سایه یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین قله‌های استان گیلان می‌باشد که هر ساله صدها کوهنورد از شهرهای مختلف کشورمان را به سمت خود جلب می‌کند. شیب مربوط به قله گرد سایه تند بوده بنابراین توصیه می شود که با دقت و احتیاط کافی، اقدام به کوهنوردی در قله مذکور نمایید.

 

 

 

 

 

rvc