معرفی سریال فانتزی WHEEL OF TIME

علی عباس نژاد
۱۳ آذر ۱۴۰۰
معرفی سریال فانتزی WHEEL OF TIME
امروزه فیلم و سریال یکی از اساسی‌ ترین تفریحات جوانان و حتی افراد مسن‌تر می‌باشد. همین امر باعث شده است تا جامعه آماری کثیری را به خود جلب کند. زمانی فقط هنر بود و بس، اما اکنون به یک صنعت تبدیل شده است. افراد ثروتمند از اقصی نقاط جهان به دنبال سرمایه گذاری در این زمینه هستند. این بار نوبت به آمازون رسید تا سرمایه هنگفتی را برای محصول جدیدش پرداخت کند.

سریال جدید (WHEEL OF TIME)  اقتباسی تلویزیونی از مجموعه کتاب‌هایی با همین نام می‌باشد. این مجموعه توسط سونی پیکچرز و آمازون تهیه شده است و با توجه به روند بسیار خوبش،  برای فصل‌های آینده تمدید شد.

 استارت ساخت این سریال در ۲ اکتبر ۲۰۱۸ زده شد، ولی به دلیل همه گیری ویروس کرونا تا مارس 2020 متوقف شده بود.  قسمت اول آن در ۱۹ نوامبر روی آنتن رفت. طبق نظرسنجی‌ها و گفته‌های مدیران آمازون چرخ زمان جزء چند سریال‌ برتر تاریخ پرایم ویدئو قرار گرفته است. انتظار می‌رود که این سریال به عنوان پر بیننده‌ ترین سریال آمازون انتخاب شود.

رُزماند پایک، دنیل هنری، آلوارو مورته، مادلین مدن، زوئی رابینز، جاشوا استرادووسکی، ماکروس راثرفورد، بارنی هریس از جمله بازیگران این سریال هستند.

همانطور که گفته شد منبع این سریال، مجموعه کتاب‌های چرخ زمان (WHEEL OF TIME) می‌باشد و در 14 جلد نوشته شده که ۳ کتاب پایانی آن، به‌ وسیله‌ی براندون ساندرسون نوشته شده است. جیمز اولیور ریگنی (ملقب به رابرت جردن) در سال ۲۰۰۷ درگذشت و یک دسته نوشته‌ی نهایی و ناتمام از خود به‌ جای گذاشت که ساندرسون آن‌ها را تکمیل کرد. آخرین رمان این مجموعه، کتاب (یک خاطره از نور) است که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد. موضوع کتاب حول و محور داستان‌های حماسی و فانتزی می‌چرخد. قصه‌هایی برگرفته از تاریخ آسیا و اروپا به ویژه دوران رنسانس که با افسانه‌های ملل و روایات مذاهب گوناگون درهم تنیده شده است. در اولین نگاه متوجه می‌شوید که این سریال شباهت‌های زیادی با مجموعه ارباب حلقه‌ها دارد. باید گفت این موضوع در کتاب‌های چرخ زمان نیز به چشم می‌خورد. برای مثال بعضی از شخصیت‌ها، مکان‌ها و اتفاقات از کتاب ارباب حلقه‌ها وام گرفته‌ شده است.

 

 

فضای کلی مجموعه، فانتزی و تخیلی است. از زبان‌های کهن گرفته تا طلسم‌ها، جادوها، علوم و قدرت‌های ماورایی، همه و همه در سریال‌ ماجراجویانه  (WHEEL OF TIME) حضور پر رنگ دارند. در این دنیا زمان ماهیتی دوّار دارد. زمان حال، قلمرو رهبری خونخوار و سرابازانی بنام ترالاک است که تصمیم به تسخیر جهان دارند.

فصل اول این سریال، به وقایع کتاب اول مجموعه‌ی چرخ زمان یعنی (چشم دنیا) می‌پردازد. نقش اصلی این سریال را رزماند پایک بازی می‌کند (گریم او بسیار شبیه به الف‌های زن در مجموعه ارباب حلقه‌ها می‌باشد) که دارای قدرت‌های ماورایی است. داستان سریال از آن جایی شروع می‌شود که چهار جوان روحانی در همان روستایی عجیب، از سوی یک غریبه استخدام می‌شوند تا در سفری طولانی با وی همراه شوند. سفری که نه‌ تنها سرنوشت بشریت و انسان‌ها، بلکه سرنوشت چندین گونه دیگر که در این سریال با آن‌ها آشنا می‌شویم را نیز رقم می‌زند.

موارین یکی از اعضای گروهی از زنان ابر قدرت به نام «آیس سدای» است. آن‌ها می‌خواهند با خنثی کردن چیزی که اصطلاحا اژدها نام دارد، دنیا را نجات دهند. اژدها نیز در این سریال، موجودی جادویی است که در کالبد انسان‌های مختلفی متولد می‌شود که ممکن است به سوی خوبی یا نابودی سوق داده شوند. داشتن داستانی هیجان‌انگیز، یکی از نکات مثبت معرفی سریال The Wheel of Time به‌ شمار می‌رود که منتقدان بسیاری نیز به آن اشاره کرده‌اند.

 

 

روند داستان قسمت به قسمت بهتر شده  و شخصیت پردازی نیز تا حد چشمگیری پیشرفت داشته است. همچنین رفته رفته کشمکش‌ها و شگفتی‌هایی نمایان می‌شود که بیننده را به خود جذب می‌کند. پس از قسمت 4، روند مجموعه تغییر می‌کند و داستان اولیت بیشتری پیدا می‌کند. زنان آیس سدای، فرزانه‌ها، محافظین، لباس سفیدان، زنان آیس سدای لباس قرمز، گرگ‌ها، موجودات غیرانسانی و خون‌ریز مانند ترالاک‌ها (ترول‌ها)، مینوتورها، فید، اژدهای دروغین و غیره کاراکترهایی بودند که تا به اینجا وارد سریال شده‌اند. سیاهپوستان، زردپوستان، آیس سدای محجبه و فرقه‌های دیگر نیز در این اثر به چشم می‌خورند. در این سریال  زن‌ها قدرتمند هستند و می‌توانند از قدرت واحد استفاده کنند. این زن‌ها که به آیس سدای معروف‌اند می‌توانند از قدرت جادوی چرخ زمان بهره ببرند اما مردها اگر به این جادو دسترسی پیدا کنند، دست به خودکشی می‌زنند.

 

 

از آنجایی که ما علاقه‌ای به ناراحت کردن شما عزیزان نداریم، پس اطلاعات بیشتری درباره روند داستانی و اتفاقاتی که خواهد افتاد منتشر نمی‌کنیم. ((به قول دوستان اسپویل تو کار ما نیست)).

منتقدان در مورد سریال چرخ زمان نظرات متفاوتی داشته‌اند. این سریال در وب سایت راتن تومیتو، از ۳۳ نقد منتشر شده برای آن، امتیاز ۶۴ درصد را گرفته است. همچنین منتقدان در وب سایت متاکریتیک، امتیاز ۵۴ درصد را به این سریال داده‌اند.

برای مثال کارلی لین می‌گوید:

((سریال چرخ زمان برای تداعی هیجان و تنش، به جای تکیه بر صحنه‌های اکشن بزرگ یا مخلوقات افسانه‌ای کامپیوتری، بیشتر سعی داشته تا بر لحظات خودمانی و صمیمی تمرکز داشته باشد. مانند هر سریال فانتزی خوب، سریال چرخ زمان نیز بیننده‌ها را درگیر خود می‌کند و امیدوار است تا برای مدتی طولانی، بیننده‌ها را پای خود بنشاند.))

در پایان باید گفت این سریال هنوز در ابتدای مسیر قرار دارد و هنوز نمی‌توان آن را با نمونه‌های مشابه مقایسه کرد اما اگر شما هم از طرفداران مجموعه فیلم‌های ارباب حلقه‌ها و  بازی تاج و تخت هستید، به هیچ وجه این مجموعه را از دست ندهید چرا که حال و هوای مجوعه کاملا شبیه این دو اثر خارق العاده است و می‌تواند علاوه بر حس نوستالژیکی که برای شما به ارمغان می‌آورد، شما را سرگرم کند.

RVC