معرفی مواد غذایی مفید برای گیمرها

علی عباس نژاد
۱۶ آذر ۱۴۰۰
معرفی مواد غذایی مفید برای گیمرها
تغذیه در تمامی ورزش‌ها نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. این موضوع به قدری اهمیت دارد که همیشه در تیم‌های ورزشی، شخصی به عنوان متخصص تغذیه فعالیت دارد. وظیفۀ این فرد، تنظیم برنامۀ غذایی برای ورزشکاران است. همانطور که می‌دانید بازی‌های ویدیویی به تازگی بسیار محبوب شده‌اند و روز به روز به محبوبیت آن افزوده می‌شود. اگر می‌خواهید عمق این مسئله را درک کنید، فقط کافیست تا نگاهی به المپیک قبلی بیندازید. بازی‌های ویدیویی راه خود را به المپیک نیز باز کرده‌اند و در کنار ورزش‌هایی مانند شنا، فوتبال، وزنه برداری و... قرار گرفته‌اند. همچنین مسابقات متعدد استانی، کشوری و جهانی بازی‌های ویدیویی را از یاد نبرید. در این مقاله سعی شده است تا خواننده را با مواد غذایی مناسب جهت حفظ سلامت عمومی و ذهنی یک گیمر (بازی باز) آشنا کنیم.

تغذیه نامناسب علاوه بر ضعف جسمانی گیمر، باعث عدم ثبات در تصمیم گیری فرد نیز می‌شود. استفاده از مواد غذایی مناسب باعث بهبود سلامت روحی، سطح انرژی، یادگیری و تمرکز می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید بهترین عملکرد را در بازی کردن داشته باشید، باید در برنامه غذایی خود تجدید نظر کنید.

چه موادی برای گیمرها مناسب است؟

بلوبری: این میوه یکی از غنی‌ترین مواد موجود در جهان است. وجود جوهر مازو در آن باعث کاهش استرس می‌شود و همچنین به بهبود عملکرد ذهن و قدرت یادگیری کمک می‌کند.

 

 

آواکادو: این میوه منبع چربی‌های تک اشباعی (چربی‌های مفید) است. همچنین ویتامین‌هایی نظیر B و K که به بهبود عملکرد ذهن و تمرکز فرد کمک می‌کند، در این میوه به وفور یافت می‌شود.

 

 

گردو: گردوها سرشار از پروتئین و چربی‌های مفید هستند. این ماده غذایی نیز باعث بهبود عملکرد ذهن و تسریع عکس العمل فرد می‌شود. گردوها آنتی اکسیدان بسیار قوی‌ای هستند و ویتامین‌هایی شامل امگا 3 را در خود دارند که به بهبود عملکرد قلب کمک می‌کند.

 

 

سبزیجات: وقتی صحبت از قوّت ذهن می‌شود، سبزیجات حرف اول را می‌زنند. کلم بروکلی، اسفناج و کلم حاوی مقادیر زیادی از ویتامین K، لوتین، فولیک اسید و کاروتِن هستند. این موارد همگی به سلامت عمومی بدن و بهبود عملکرد ذهن کمک می‌کنند.

 

 

سالمون: ماهی سالمون منبع امگا 3 است. همانطور که توضیح دادیم امگا 3 برای بهبود عملکرد ذهن و سلامت روحی بسیار مفید است اما همچنین باعث کاهش افسردگی و اضطراب نیز می‌شود.

 

 

روغن زیتون: پلی فنل موجود در روغن زیتون باعث افزایش سلامت ذهن و قدرت یادگیری می‌شود. البته باید دقت کنید که آن را سرد مصرف نکنید و یا همراهش میوه میل نفرمایید، چرا که خاصیت خود را از دست می‌دهد.

 

 

از مصرف غذاهای آماده اجتناب کنید

این غذاها فاقد ویتامین ( کلسیم، منیزیم و...) هستند، بنابراین تا جایی که می‌توانید از مصرف آن‌ها اجتناب کنید. مواد به کار رفته در این غذاها نامرغوب و ناسالم هستند. توجه داشته باشید که به دلیل وجود شکر زیاد و فقدان ویتامین‌ها در این نوع غذاها، فرد دچار اضطراب و ضعف در تصمیم گیری می‌شود. این موضوع برای گیمرها از اهمیت بیشتری برخوردار است چراکه در مسابقات حرفه‌ای صدم ثانیه نتیجه را مشخص می‌کند.

 

 

مصرف کافی آب

آب را به اندازه کافی بنوشید. توصیه می‌شود که یک فرد عادی در طول روز 8 لیوان آب بنوشد. حال افرادی که فعالیت ذهنی بیشتری دارند باید آب بیشتری مصرف کنند. سعی کنید بطور مداوم آب بنوشید چرا که کمبود آب باعث پریشان حالی و ضعف در عملکرد ذهن می‌شود.

 

 

نتیجه گیری

1- اگر می‌خواهید حداکثر توان خود را در گیمینگ (بازی ویدیویی) نشان دهید باید یک رژیم غذایی مناسب شامل میوه‌ها و سبزیحات داشته باشید.

2- از غذاهای آماده دوری کنید، چون هیچ ماده مفیدی در آن‌ها یافت نمی‌شود. شکر زیادی و چربی‌های مضر، دشمن سلامت عمومی بدن است. سعی کنید بیشتر از غذاهای سالم که دارای میزان کربوهیدرات بالایی هستند استفاده کنید.

3- بطور مداوم آب بنوشید.

 

سخن پایانی:

مصرف مواد غذایی سالم در هر زمانی و بر هر شخصی ضروری است. در جهان پیش روی ما که مدام در حال تغییر است، داشتن یک ذهن و بدن سالم به ما در تصمیم گیری‌های مهم زندگی کمک می‌کند پس این موضوع را جدی بگیرید.

RVC