دمای مناسب برای CPU و GPU چقدر است؟

علی عباس نژاد
۱۹ آذر ۱۴۰۰
دمای مناسب برای CPU و GPU چقدر است؟
پردازنده مرکزی و کارت گرافیک از مهم ترین قسمت‌های یک سیستم کامپیوتری هستند. حال اگر هر کدام از آن‌ها دچار مشکل شوند، کل سیستم از کار می‌افتد. به همین جهت لازم است تا همیشه مراقب این دو قطعه باشیم. اما چگونه باید این کار را انجام دهیم؟ بررسی مداوم دمای CPU و GPU، یکی از مهم ترین روش‌های مراقبت از آن‌ها می‌باشد. افزایش دما در طولانی مدت، باعث وارد شدن آسیب‌های جدی به این قطغات می‌شود. در این مقاله سعی شده است تا با بررسی و معرفی راه کارهای کاربردی کنترل دمای پردازنده و کارت گرافیک، شما را در این امر راهنمایی کنیم

دمای مناسبCPU  چقدر است؟

در حالت معمول، دمای این قطعه بین 48 تا 60 درجه سانتی گراد است. اما هنگام بازی کردن یا اجرای نرم افزارهای تخصصی و سنگین، این دما تا 75 الی 80 درجه نیز بالا می‌رود. در بعضی موارد با انجام overclock که در واقع عملیاتی است جهت استفاده حداکثری از توان پردازنده، دمای آن تا 85 و یا بیشتر نیز بالا می‌رود. گفتنی است اگر که از این امکان استفاده می‌کنید، حتما خنک کننده‌های قوی و پر قدرت را در سیستم خود بکار گیرید و در نظر داشته باشید که ما انجام overclock را توصیه نمی‌کنیم. هر قطعه‌ای توان مشخصی دارد، بکارگیری چیزی بیش از آن در طولانی مدت خسارات شدیدی را به سیستم وارد می‌کند.

 

 

دمای مناسب GPU چقدر است؟

همانطور که می‌دانید اجرای بازی‌های سنگین و یا نرم افزارهای قدرتمند، طالب یک کارت گرافیک قدرتمند و پیشرفته است. امروزه دو شرکت NVIDIA و AMD در راس تولید این قطعات قرار دارند.

با مشاهدۀ طراحی‌های اخیر این شرکت‌ها، می‌توان دریافت که هر دوی آن‌ها تلاش زیادی را جهت بهبود وضعیت خنک کنندگی کارت گرافیک‌های خود انجام داده‌اند. دمای یک کارت گرافیک در حالت معمولی همانند CPU، تا 60 درجه است و هنگام استفاده از حداکثر توان آن باید چیزی بین 68 تا 85 درجه سانتی گراد باشد.

 

 

روش‌های بررسی دمای CPU و GPU

خوشبختانه امروزه برنامه‌های زیادی جهت اطلاع از دمای این قطعات وجود دارد. برنامه‌هایی نظیر CPUID HW MONITOR، SPEED FAN و  CORE TEMP از معروف‌ترین آن‌ها هستند. با این حال انتخاب‌های دیگری نیز وجود دارد که به همان اندازه کاربردی هستند. طراحی عامه پسند، کاربردی بودن و محیط کاربری ساده از ویژگی‌های این نرم افزارها است.

 

 

روش‌های کنترل دما چیست؟

ابتدا باید بدانید که انتخاب یک کیس مناسب در این باره بسیار حائز اهمیت است. وجود محفظه‌های زیاد جهت  ورود هوا مهم است. همچنین تعداد فن‌ها باید به اندازه باشد تا میزان هوای ورودی و خروجی کیس کنترل شود. از طرف دیگر استفاده از فن‌های خنک کننده مناسب برای CPU و همچنین خنک کننده‌های آبی و یا هوایی مخصوص می‌تواند نقش مهمی را در خنک کردن قطعات سیستم شما ایفا کند.

 

 

یکی دیگر از مواردی که باید چک شود، خمیر سیلیکون است. معمولا سالی یکبار زمان مناسبی برای بررسی این مورد است. این خمیر نقش مهمی را در خنک کردن دو قطعه مذکور بخصوص در لپ تاپ‌ها ایفا می‌کند.

سعی کنید همیشه کیس خود را تمیز و عاری از غبار نگه دارید. البته باید دقت داشت که حین انجام این عمل آسیبی به قطعات نرسانیم.

بروز رسانی سیستم عامل و همچنین درایورهای پردازنده و کارت گرافیک نیز در بهبود عملکرد و کنترل دمای آن‌ها بسیار موثر است.

 

 

نتیجه گیری

جهت استفاده بهینه و همچنین طولانی از  CPU و GPU، باید موارد ذکر شده را جدی بگیریم. عدم توجه به آن‌ها می‌تواند باعث آسیب جدی به قطعات و در نهایت خرابی دائم آن‌ها باشد. امید است تا شما عزیزان از مقاله فوق بهره برده باشید. در صورت بُروز هرگونه سوال و یا مشاوره، می‌توانید با مجموعه رایانه ولیعصر تماس حاصل نموده تا کارشناسان ما، بطور رایگان شما را راهنمایی کنند.

RVC