معرفی بازی‌های محلی گیلان

معرفی بازی‌های محلی گیلان
امروزه بسیاری از گردشگران به دنبال آشنایی با مهم‌ ترین و اصلی ترین بازی‌های محلی گیلان هستند تا بتوانند از نزدیک با فرهنگ مردم استان مذکور، آشنا شوند. از مهم ترین بازی‌های محلی مربوط به استان گیلان می‌توان به بازی‌های لافند، مرغنه جنگی و کشتی گیله مردی اشاره نمود.

می دانید که جالب ترین و قدیمی ترین بازی‌های محلی گیلان کدامند؟ شما نیز به دنبال آشنایی با آداب و رسوم کهن استان گیلان هستید؟ 

آداب و رسوم گیلان، از خرده فرهنگ‌های بسیار متعددی تشکیل شده است که شما می توانید حدود 140 بازی محلی را، در فرهنگ کهن استان مذکور، مشاهده کنید. همچنین لازم به ذکر می‌باشد که چهار بازی محلی گیلان نیز، توانسته است در لیست میراث فرهنگی ملی کشورمان به ثبت برسند. مهمترین و معروف ترین بازی‌های محلی گیلان عبارتند از:

-     بازی محلی مرغانه جنگ

-     بازی محلی کشتی گیله مردی

-     بازی محلی لافند بازی

-     بازی محلی عروس بازی

-     بازی محلی آهو چره

 

بازی محلی مرغنه جنگ از بهترین بازی‌های محلی گیلان

همانطور که در قسمت قبلی نیز به این موضوع اشاره شد، برخی از بازی‌های محلی گیلان، در میراث فرهنگی ملی ایران به ثبت رسیده اند که یکی از این بازی‌ها، بازی محلی مرغنه جنگ است. مرغانه جنگ یا تخم مرغ جنگی، یکی از بازی‌هایی می‌باشد که بسیاری از سالمندان و نوجوانان در روزهای تعطیل عید نوروز،انجام می‌دهند و لحظات خوشی را برای خود به ارمغان می‌آورند. در این بازی فردی یک عدد تخم مرغ را، در مشت خود گرفته و فرد دوم، تخم مرغ خود را با ضربه ی محکم به تخم مرغ واقع در مشت نفر اول، می زند و اگر تخم مرغ فرد اول بشکند، برنده نفر دوم بوده و تخم مرغ شکسته فرد اولی را به عنوان جایزه، دریافت می‌کند.

 

 

بازی محلی کشتی گیله مردی از قدیمی ترین بازی‌های محلی گیلان

از بهترین و معروف‌ترین بازی‌های محلی گیلان، می‌توان به بازی محلی کشتی گیله مردی اشاره کرد که امروزه بسیاری از پهلوان‌ها، در شهرهای مختلف استان گیلان، بازی مذکور را در مراسم‌های مختلف، اجرا می‌‌کنند.  اصول بازی به این شکل می‌باشد که پهلوان‌ها بایستی بدون استفاده از لگد، حریف خود را به زمین بزنند. همچنین در نظر داشته باشید که بازی یاد شده، محبوبیت بسیار بالایی در نزد مردم محلی استان گیلان دارد. پهلوانی که در آخر بازی کشتی گیله مردی برنده می‌شود، می تواند شال ابریشم، اسب و گاوی را به عنوان هدیه دریافت نماید. اگر شما هم به دنبال آشنایی با معروف ترین بازی‌های محلی استان گیلان هستید، می‌توانید از نزدیک بازی کشتی گیله مردی را تماشا کنید.

 

 

بازی محلی لافند از دوست داشتنی ترین بازی‌های محلی گیلان

بازی محلی لافند، یکی از دوست داشتنی ترین و قدیمی ترین بازی‌های محلی گیلان می‌باشد که پیشینه آن به سال‌های بسیار دور باز می‌گردد. در این بازی از یک ریسمان یا طناب محکمی استفاده می‌شود که همین امر سبب شده تا برخی از مردم محلی گیلان، بازی لافند را با اسم‌های طناب بازی و رسن بازی نیز بشناسند. بازی لافند به شکل خانوادگی قابل اجرا بوده و فردی که بر روی طناب قرار می‌گیرد، با اجرای حرکات نمایشی، می‌خواهد توجه سایر شرکت کنندگان و رقبا را، به سوی خود معطوف سازد. لافند بازی معمولا در فصل‌های تابستان و پاییز قابل اجرا است. همچنین پهلوان‌ها در کنار اجرای بازی لافند از موسیقی‌های سنتی و محلی استان گیلان نیز استفاده می‌نمایند که موسیقی‌های پخش شده، شور و هیجان بازی مذکور را، دوچندان میکند.

 

 

بازی محلی عروس بازی

در لیست مربوط به بازی‌های محلی گیلان، می‌توان بازی محلی عروس بازی را  مشاهده کرد که در این بازی پسران و دختران زیر ده سال شرکت می‌کنند. اصلی ترین لوازم مورد نیاز بازی محلی یاد شده را، قلوه سنگ های کوچک شکل داده است. لازم به ذکر می‌باشد که بازی محلی مذکور، یکی از سرگرم کننده ترین بازی‌های کودکانه در استان گیلان بوده و شما می‌توانید کودکانی را، در استان گیلان مشاهده نمایید که ساعت‌های طولانی بدون خستگی، بازی محلی عروسی بازی را دنبال می‌کنند. همچنین در برخی از موارد، بزرگسالان نیز در بازی یاد شده شرکت می‌نمایند تا به یاد دوران کودکی شان، لحظات خوشی را در کنار فرزندان خود سپری کنند.

 

 

بازی محلی آهو چره

بازی آهوچره یکی از معروف ترین بازی‌های محلی گیلان می‌باشد که در این بازی سه نفر نقش اول را بازی می‌کنند و با اسم‌های شعر خوان، توبره کش و آهو شناخته می‌شوند. همچنین شما می‌توانید یک ماکتی شبیه آهو را، بر سر یک تکه چوب مشاهده کنید که آهوی تراشیده شده از چوب، به وسیله نقش و نگارهای محلی و بافت‌های رنگی، تزیین شده است. عید نوروز اصلی ترین زمان برگزاری بازی یاد شده می‌باشد. همچنین به یاد داشته باشید که در حین اجرای بازی آهو چره، از آهنگ‌های محلی و قدیمی نیز استفاده می‌شود. مردمان محلی با تماشای بازی آهو چره، به فرارسیدن فصل بهار پی می‌برند. افرادی که در این بازی شرکت می‌کنند، دم منزل برخی از مردم محلی روستاها توقف کرده و تا زمانی که شیرینی یا تخم مرغی را، از صاحب خانه دریافت نکنند، آن محل را ترک نمی‌کنند. بازی یاد شده از شیرین ترین بازی های محلی استان گیلان می‌باشد.

 

 

RVC