معرفی و آشنایی با ماهی‌های خوراکی دریای خزر

معرفی و آشنایی با ماهی‌های خوراکی دریای خزر
همواره یکی از لذیذترین و معروف ترین غذاهای شمال کشور ماهی بوده است. به دلیل شرایط جوی و واقع شدن دریای خزر در شمال ایران، استان‌هایی مانند گیلان و مازندران از این نعمت الهی بهره مند بوده‌اند. ماهی یکی از غداهای بسیار خوشمزه و مغذی برای بدن انسان است که در ادامه با شناخته شده ترین آن‌ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

می دانید که لذیذترین ماهی‌های خوراکی دریای خزر کدامند؟ شما هم قصد دارید تا خوشمزه ترین غذای دریایی را به همراه خانواده خود میل کنید؟

شهرهای شمالی کشورمان به داشتن ماهی‌های تازه و خوشمزه معروف می‌باشد و همین امر سبب شده تا بسیاری از گردشگران به قصد خرید ماهی تازه و خوردن غذاهای دریایی، راهی شهرهای شمالی شوند. دریای خزر توانسته است متنوع ترین و لذیذترین ماهی‌ها را در دل خود جای دهد. معروف ترین ماهی های دریای خزر، عبارتند از:

-     ماهی آزاد

-     ماهی سفید

-     اردک ماهی

-     ازونبرون

-     قزل آلا

-     کیلکا

-     شگ ماهی

-     کولی ماهی

شما می توانید ماهی های یاد شده در قسمت فوق را، به شکل کبابی یا سرخ شده آماده نموده و میل کنید. همچنین برای خریدن ماهی تازه به بازارهای متعدد ماهی فروشی در سراسر استان سر بزنید.

ماهی آزاد

همانطور که در قسمت قبلی نیز به این موضوع اشاره شد، امروزه بسیاری از گردشگران و مسافرانی که قصد بازدید از استان گیلان را در سر دارند، به دنبال راهنمای خرید خوشمزه ترین و لذیذترین ماهی‌های خوراکی دریای خزر هستند تا بتوانند به همراه دوستان یا خانواده‌ی خود، یک غذای دریایی خوشمزه را میل کنند. ماهی آزاد از پرفروش ترین و محبوب ترین ماهی های شمال کشورمان می‌باشد. برخی از مردم ماهی یاد شده را با اسم ماهی سالمون می‌شناسند. شکل مربوط به ماهی یاد شده دوکی بوده و دارای خال های سیاه رنگ است. قیمت مربوط به ماهی یاد شده گران بوده چرا که صید ماهی آزاد در بسیاری از مناطق دریای خزر، ممنوع می باشد.

 

 

ماهی سفید

ماهی سفید یکی از معروف ترین انواع ماهی‌های خوراکی دریای خزر می‌باشد که ساختار بدنی مربوط به ماهی یاد شده به شکل دوکی بوده و از فلس‌هایی به رنگ روشن برخوردار است. شما می‌توانید ماهی سفید را به شکل پرورشی و دریایی در بازارهای ماهی فروشی، مشاهده کنید. همچنین از اصلی ترین مشخصه‌های مربوط به ماهی سفید، می توان به خال‌های درشت، دم دو فاق و فلس‌های سربی و نقره ای رنگ آن اشاره نمود. استخوان‌های مربوط به ماهی سفید بسیار ریز بوده و طعم بسیار بی نظیری دارد. اگر شما هم به دنبال راهنمای خرید بهترین ماهی دریای شمال هستید، می‌توانید ماهی سفید را در سبد خرید خود قرار دهید.

 

 

اردک ماهی

افرادی که به دنبال بررسی فهرست مربوط به لذیذترین ماهی‌های خوراکی دریای خزر هستند، می‌توانند خرید اردک ماهی را در اولویت  خود قرار دهند. فلس مربوط به اردک ماهی به رنگ زیتونی خاکستری می‌باشد. از مهمترین مشخصه‌های مربوط به اردک ماهی می‌توان به دندان‌های قوی و دهان گشاد آن اشاره کرد. توجه داشته باشید که اردک ماهی سرشار از انواع ویتامین‌ها بوده و همین امر سبب شده تا بسیاری از مردم محلی، با علاقه مندی بالایی اقدام به خرید ماهی یاد شده نمایند. طعم مربوط به اردک ماهی بسیار متفاوت است.

 

 

ازون برون

ازون برون از لذیذترین و مشهورترین ماهی‌های خوراکی دریای خزر می‌باشد که دارای خاویار بوده و از شهرت بالایی در میان انواع ماهی‌های شمال برخوردار است. در نظر داشته باشید که امروزه حجم بالایی از ماهی یاد شده، به کشو‌های مختلف، در جهان صادر می شود. صید بی رویه ماهی ازون برون ممنوع می‌باشد و همین امر نیز سبب شده تا قیمت تمام شده ماهی ازون برون، بالاتر از سایر ماهی‌های دریای خزر باشد. اگر شما هم قصد دارید تا یکی از لذیذترین و خوشمزه ترین انواع ماهی‌های دریای خزر را تهیه و خریداری کنید، می توانید ماهی ازون برون را در اولویت خرید خود قرار دهید.

 

 

قزل آلا

در لیست مربوط به معروف ترین و خوشمزه ترین ماهی‌های خوراکی دریای خزر، می توان ماهی قزل آلا را  مشاهده کرد. ابعاد مربوط به ماهی قزل آلا متوسط بوده و اصلی ترین ویژگی مربوط به ماهی یاد شده، خال های قرمز رنگ آن می باشد. صید ماهی قزل آلا، در آب‌های آزاد امکان پذیر خواهد بود. طعم و عطر مربوط به ماهی قزل آلا، واقعا بی نظیر بوده و شما می توانید ماهی یاد شده را به شکل کبابی یا سرخ شده، آماده و میل نمایید.

 

 

کیلکا

یکی از معروف ترین و محبوب ترین انواع ماهی‌های خوراکی دریای خزر، کیلکا است. ماهی یاد شده از خانواده ماهی‌های هرنیگ بوده و از شکل دوکی برخوردار است. ماهی کیلکا  به شکل منجمد، دودی و کنسرو شده یافت می شود. مردم محلی استان‌های شمالی بدلیل طعم بسیار خوشمزه این ماهی رغبت زیادی به خرید و مصرف آن نشان می‌دهند.

 

 

شگ ماهی

افرادی که به دنبال راهنمای خرید بهترین ماهی‌های خوراکی دریای خزر هستند، می‌توانند شگ ماهی را در اولویت‌های خریدشان قرار دهند. همچنین در نظر داشته باشید که ماهی یاد شده از ماهی‌های سرگردان در دریاها و اقیانوس ها می‌باشد که به شکل دسته جمعی و گله‌ای در آب شناور هستند. قیمت مربوط به شک ماهی، بسیار ارزان بوده و فلس‌های ماهی مذکور، به راحتی جدا می شوند. همچنین مردم محلی شگ ماهی را با اسم ماهی سیلوتکا می‌شناسند.

 

 

کولی ماهی

کولی ماهی از کوچکترین و لذیذترین ماهی‌های خوراکی دریای خزر می‌باشد که دارای فلس‌های بسیار ریز بوده و رنگ مربوط به آن‌ها نیز کبود پر طاووسی است. اگر شما هم قصد دارید تا یکی از متفاوت ترین انواع ماهی‌های دریای خزر را خریداری کنید، بهتر است که کولی ماهی را، در اولویت‌ خرید خود قرار دهید. تنه مربوط به کولی ماهی پهن بوده و این امر، از مهمترین ویژگی‌های مربوط به ماهی یاد شده می‌باشد. قیمت این ماهی نیز مناسب بوده و شما می‌توانید آن را با قیمتی مناسب تهیه کنید.

 

 

 

RVC