آشنایی با معروف‌ترین ترانه‌های گیلکی (به همراه لینک دانلود)

آشنایی با معروف‌ترین ترانه‌های گیلکی (به همراه لینک دانلود)
شما نیز به دنبال شنیدن ترانه‌های معروف گیلکی هستید؟ می‌دانید که در نواختن و تنظیم معروف ترین ترانه‌های استان گیلان، از چه سازهایی استفاده می‌کنند؟ از شما می‌خواهیم که جهت آشنایی بیشتر با نغمه‌های گیلکی، مطالب پیش روی خود را تا آخر دنبال کنید.

موسیقی و ترانه‌ها از مهم‌ترین شناسه‌های مربوط به فرهنگ هر جامعه‌ای می‌باشد. انسان‌ها از زمان‌های دور، بر اساس خرده فرهنگ‌هایی که در زندگی روزمره خود داشتند، ترانه‌ها و آهنگ‌های مختلفی را خلق کرده‌اند و همین امر نیز سبب شده است تا امروزه شاهد تنوع گسترده‌ای از ترانه‌ها و موسیقی، در سراسر مناطق کشورمان باشیم. بدون شک یکی از معروف‌ترین ترانه‌های مربوط به کشور ایران، ترانه‌های گیلکی هستند. ترانه‌ها در طول تاریخ از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار بودند. بطوری که مردم گذشته، در شادی‌ها، عزاداری‌ها و جنگ‌های خود، از ترانه‌های متعددی استفاده می‌کردند. موسیقی گیلکی از قدمت بسیار دیرینه‌ای برخوردار است و این امر نیز نشان از اصالت و شکوه ترانه‌های محلی استان مذکور دارد. شما می‌توانید در متن ترانه‌های گیلکی، تصویری از زندگی محلی و روزمرگی مردمان استان گیلان را مشاهده کنید. موسیقیدان‌های گیلکی برای نواختن و خواندن ترانه‌های خود، از سازهای محلی استفاده می‌کنند. در حال حاضر برخی از ترانه‌های گیلکی، در شهرهای دیگر کشورمان نیز از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. برای مثال همه مردم ایران با متن آهنگ گیلکی رعنا آشنا هستند و در طول عمرشان، حداقل یک بار این ترانه را از زبان خواننده اصیل گیلکی گوش داده‌اند.

 

 

سازهای مورد استفاده در ترانه‌های معروف گیلکی

شما می‌توانید ترانه‌های شاد و پرمعنی گیلکی را دانلود نموده و در طول مسافرت خود به استان گیلان، از شنیدن آهنگ‌های گیلکی، نهایت لذت را ببرید. اگر شما هم به دنبال آشنایی با ترانه‌های معروف گیلکی هستید، می‌توانید در گام اول با برخی از اصلی‌ترین ساز‌های مورد نیاز در تولید موسیقی گیلکی آشنا شوید. معروف‌ترین سازهای مورد استفاده در ترانه های گیلکی، عبارتند از:

- نی: ساز نی یکی ازمهم ترین سازهای مورد استفاده درموسیقی گیلکی می‌باشد و اکثر مردم استان گیلان در منزل خود این ساز را دارند. همچنین ساز یادشده ازقدیمی‌ترین آلات موسیقی در استان مذکور می‌باشد.

 

 

- کمانچه: کمانچه یکی از دوستداشتنی و قدیمی‌‌ترین سازهای مورد استفاده در سرودن ترانه ‌های گیلکی می‌باشد که به همراه سورنا، صدای گوشنوازی را از خود تولید می‌کند. در نظر داشته باشید که کمانچه، یکی ازمهمترین سازهای مورد استفاده در موسیقی اصیل ایرانی نیز می باشد.

 

 

- نقاره: جنس مربوط به نقاره از مس بوده وشباهت زیادی به طبل دارد.

 

 

- کرنا: یکی از معروف‌ترین سازهای مورد استفاده در ساخت ترانه‌های گیلکی،کرنا است. در زمان‌های دور، مردم محلی از ساز یاد شده جهت دور کردن حیوانات وحشی از مزارع، استفاده می‌کردند.

 

 

مضمون ترانه های گیلکی

ترانه‌های معروف گیلکی مضمون‌های متعددی را به خود اختصاص داده‌اند. اصلی‌ترین مضمون مربوط به ترانه‌های استان گیلان، برگرفته از عرفان، جنگل و طبیعت می‌باشد. با این حال معروف‌ترین مضامین مورد توجه در ساخت ترانه های معروف گیلکی، عبارتند از:

-  شرف شاهی: ترانه‌های شرف شاهی دارای مضامین عرفانی هستند و جملات حکیمانه ای را، در دل خود جای داده اند.

-  غریبی: ترانه‌هایی که دارای مضامین غریبی هستند و از ناکامی‌ها و غم‌ها سرچشمه گرفته‌اند.

-  گالش: گالش در زبان محلی به معنای دامدار می‌باشد و از آن‌جایی که بسیاری ازمردم محلی استان گیلان به شغل دامداری مشغول هستند، به ترانه‌هایی که در حین دامداری سروده شده‌اند، ترانه‌های گالشی می‌گویند.

ترانه های معروف گیلکی برگرفته از طبیعت بکر و زیبای استان گیلان می‌باشند و همین امر نیز باعث شده است تا ترانه‌های گیلکی، از زیبایی و رسای منحصر به فردی برخوردار باشند. استان گیلان طبیعت سرسبز و دلنشینی را به خود اختصاص داده است و شما می‌توانید انعکاس این همه زیبایی خارق العاده را، در ترانه‌های معروف گیلکی لمس کنید.

 

 

معروف‌ترین ترانه‌های گیلکی

اگر شما هم قصد دارید تا تعدادی از ترانه های معروف گیلکی را دانلود نموده و سپس در طول سفر تان به استان گیلان، آن‌ها را گوشی دهید، می توانید آهنگ‌های گیلکی ذیل را، در اولویت‌های خود قرار دهید:

-     ترانه سیا کور از آیدین دخانی

دانلود

-     ترانه ایتا گیلانی‌ام از مجتبی نجفی

دانلود

-     ترانه گیلکی دراز تومانه جان از آقای بیژن لرد

دانلود

-     ترانه بشوبشو از نوید راستی

دانلود

-     ترانه کو کوره کو از بهرام کریمی

دانلود

-      ترانه رعنا از گروه رستاک

دانلود

-     ترانه آها بوگو ازناصر وحدانی

دانلود

-     ترانه کیجا پایین ملی ازپیمان حاجیزاده

دانلود

-     ترانه لاکوجان از امیرعظیمی

دانلود

RVC