معروف‌ترین صداپیشگان زن در صنعت گیمینگ (قسمت اول)

علی عباس نژاد
۸ دی ۱۴۰۰
معروف‌ترین صداپیشگان زن در صنعت گیمینگ (قسمت اول)
چهره آن‌ها را نمی‌بینیم اما صدای مخملی و گرم این هنرمندان به شخصیت‌های زاده دست انسان و تکنولوژی جان می‌بخشد. مسلما این کار آسانی نخواهد بود و توانایی بسیار بالایی را می‌طلبد. در طول دهه‌های اخیر این حرفه راه پیشرفت و تعالی خود را بخوبی یافته است. در مقاله پیش روی شما، به معرفی زنان توانمند در این عرصه می‌پردازیم. امید است با مطالعه این مقاله دو قسمتی، با این افراد و آثار معروفشان بیشتر آشنا شوید.

20- الن مک لین (Ellen Mclaine)

صداپیشه 69 ساله اهل تنسی آمریکا، یکی از معروف‌ترین هنرمندان زن در زمینه صداپیشگی انیمیشن و بازی است. صدای ربات گلادوس در بازی پورتال یکی از شناخته شده‌ترین آثار او است. جالب است بدانید که این شخصیت در بازی سایبرپانک2077 نیز حضور داشته است! شخصیت اور واچ (Overwatch) در سری بازی‌های (Half Life) نیز از دیگر آثار اوست.

 

 

19- سوزان بلیکسلی (Susanne Blakeslee)

هنرمند دیگر لیست ما، سوزان بلیکسلی نام دارد. او متولد لس آنجلس آمریکا و 65 ساله است. شخصیت‌های جولی لنگفورد در بازی بایوشاک، ملفیسنت در بازی  )(Kingdom Harts، اوراکل در بازی خدای جنگ همگی از آثار او می‌باشند. اگر شما هم یک بار صدای با صلابت و پر قدرت او را بشنوید، برای همیشه آن را به خاطر خواهید داشت.

 

 

18- جنی الیاس (Jeannie Elias)

نفر بعدی این لیست پر ستاره، متولد 1954 در مونترال کانادا است. جنی الیاس در سری بازی‌های مَس اِفکت (Mass Effect) نقش‌های متعددی مانند دشمنان، کشاورزان و گاردهای مونث را برعهده داشته است. وی همچنین در انیمیشن‌های داستان اسباب بازی 2 و در جست و جوی نمو نیز حضور داشته است.

 

 

17- الیزابت دِیلی (Elizabeth Daily)

این بازیگر، صداپیشه و نویسنده آمریکایی متولد سال 1961 است و در کارنامه خود آثار متعددی (شامل انیمیشن و بازی) را دارد. بیبی مامبل (Baby umble) در انیمیشن محبوب و پر طرفدار (Happy Feet)، تامی پیکلز در انیمیشن (RugRats)، رابات تشکیلات (UAC) در بازی (Doom Eternal) از آثار مهم او هستند. او همچنین خواننده محبوبی نیز می‌باشد. آهنگ معروف (Shake  It Up) در فیلم صورت زخمی را به یاد دارید؟ این آهنگ اثر همین هنرمند است.

 

 

16- سوزان سیلو (Susan Silo)

او که متولد 1942 در نیویورک است، کارنامه قدرتمندی در زمینه صداپیشگی دارد. شخصیت کلوتو (Clotho) در بازی خدای جنگ 2، صدای هیولاهای بازی دیابلو3، ملکه سفید در بازی مردان ایکس، شخصیت لیندزی هریس در بازی ددرایزینگ  (Dead Rising) از جمله آثار او در زمینه گیم هستند. این زن همه فن حریف در زمینه بازیگری و البته صداپیشگی نیز فعالیت‌های بسیاری داشته است. آثاری نظیر (Food Fight)، (Once Upon A Forest)، (Beauty And The Beast)، (The Ant Bully #4) و (Batman) در کارنامه او قرار دارند.

 

 

15-وندی لی (Wendee Lee)

صداپیشه معروف آمریکایی، وندی لی در سال 1960 (آمریکا) متولد شد. صدای او گرم و پر قدرت است و همچنین رنج بسیار بالایی دارد. شخصیت ایوا در بازی (DMC5)، شخصیت چیهیرو فوشیمی (Chihiro Fushimi) در انیمیشن (Persona4)، شخصیت کِی (Kei) در انیمیشن  آکیرا، الکس استراسزا (AlexStrasza) در بازی (World Of Warcraft) و صداهای گوناگون شخصیت‌های مختلف در بازی (Final Fantasy VII) از جمله آثار او هستند.

 

 

14- جنیفر دارلینگ (Jennifer Darling)

او زاده  اوکلاهومای آمریکا در سال 1946 می‌باشد. شخصیت کایشانس (Kaishans) در بازی (Baldurs Gate)، کمیسر در سری بازی‌های (Final Fantasy)، شخصیت گانر دارکلینگ در بازی (The Darkness) و بسیاری دیگر در کارنامه این هنرمند قرار دارند.

 

 

13- ماری کی  برگمن (Mary Kay Bergman)

این صداپیشه معروف متولد سال 1961 در لس آنجلس آمریکا بوده و در کارنامه او آثاری مانند: شخصیت بیمبتس (Bimbetts) در انیمیشن دیو و دلبر سال 1991 و جسی در انیمیشن داستان اسباب بازی‌ها مشاهده می‌شود. متاسفانه او در سال 1999 در اوج دوران حرفه‌ای خود از دنیا رفت.

 

 

12-کری سامر (Cree Sumer)

او که متولد سال 1969 آمریکا است یک رگ کانادایی نیز دارد. در واقع پدر او کانادایی است. شخصیت تاندی در بازی (Fall Out) و جوئان لینت (Joanne Lynette) در قسمت دوم همین بازی و دکتر پنلوپه یانگ در بازی بتمن از جمله آثار او می‌باشند.

 

 

11- دِبی دریبری (debi deryberry)

این هنرمند 61 ساله، زاده آمریکا بوده و آثاری مانند: کوکو در بازی (Crash)، کالیو پی (Caliopee) در بازی خدای جنگ، ایام جوانی ویلیام بلاسکوویچ در بازی ولفنشتاین و جیمی نیوترون در انیمیشن ماجراهای جیمی نیوترون در کارنامه او قرار دارند.

 

 

10-تارا استرانگ (Tara Strong)

این صداپیشه کانادایی که در رتبه دهم از لیست بیست نفره ما قرار دارد، متولد 1973 می‌باشد . آثاری مانند: هارلی کویین در بازی بتمن، تیمی در انیمیشن والدین نسبتا عجیب و غریب در لیست پر بار این هنرمند قرار دارند. جالب است بدانید شخصیت گربه دوستداشتنی و بامزه (Hello Kitty) نیز توسط همین هنرمند دوبله شده است. او اغلب در نقش شخصیت‌های پسر جوان حاضر می‌شود و الحق و و الانصاف  بخوبی از عهده آن‌ها بر می‌آید.

 


 

RVC