معرفی آبشارهای دیدنی استان گیلان

آرمین حسن زاده
۵ آبان ۱۳۹۸
معرفی آبشارهای دیدنی استان گیلان
گیلان، سرسبز ترین استان کشور، مکان های بکر و طبیعی بسیاری دارد که شما را به وجد میاورد. اگر قصد دارید که به سفر بروید حتما با ما همراه باشید تا آبشار های استان گیلان را بهتر بشناسیم...
گیلان، سرسبز ترین استان کشور، مکان های بکر و طبیعی بسیاری دارد که شما را به وجد میاورد. اگر قصد دارید که به سفر بروید حتما با ما همراه باشید تا آبشار های استان گیلان را بهتر بشناسیم.
 
 
آبشار زمرد 
آبشار زمرد در دل جنگل حویق واقع شده است و به نام آبشار دوقلو نیز معروف است در تمام طول سال میزبان گردشگران است.
شهر حویق ۴ هزار نفر جمعیت دارد و یکی از بخش‌های شهرستان تالش محسوب می‌شود. به همین دلیل مردم آن تالشی صحبت می‌کنند از ویژگیهای این منطقه به دامنه کوهستانی انبوه و سرسبز می توان اشاره کرد.


قدم زدن در جنگل تا رسیدن به آبشار ، یک تفریح فوق العاده است. وقتی به آبشار نزدیک می شویم محوطه‌ای بزرگ دارای دو آبشار که در زاویه‌های مختلف از هم قرار گرفته‌اند را مشاهده میکنید و به همین دلیل است که به آبشار زمرد، آبشار دوقلو نیز گفته می‌شود.


آبشار بلندتر و پر آب‌تر در کناره سمت چپ قرار گرفته است. این آبشار از ارتفاع بالاتری فرود می‌آید و قسمتی از آن به خاطر وجود سنگ‌های زیرش به صورت پلکانی درآمده است. زیر آبشار یک حوضچه بزرگ قرار دارد که می‌توانید در آن کمی آب‌تنی کنید. رفتن به کنار آبشار سخت است. اما اگر توان جسمی و مهارتش را دارید، بازهم باید مراقب لغزندگی شدید سنگ‌های زیر پایتان باشید تا مشکلی پیش نیاید.


اما آبشار کوچک‌تر در دسترس‌تر است. آب آن ابتدا به یک حوض کوچک ریخته و سپس توسط یک مسیر چند متری وارد حوضچه اصلی و بزرگ‌تر می‌شود. تمام صخره‌ها و سنگ‌های اطراف را پوشش گیاهی و جلبک‌های سبز پوشانده است. بهتر است فصل بهار یا اوایل پاییز را برای سفر به آبشار زمرد انتخاب کنید که هوا مناسب باشد. در زمستان این منطقه بسیار سرد است و در تابستان هم هوای شرجی، سفر شما را سخت‌تر خواهد کرد.
برای رفتن به آبشار زیبای زمرد باید مسیری را در داخل جنگل طی کنید و باید لباس و کفش مناسب همراهتان باشد، چون پیاده‌روی سختی  خواهید داشت.


بیشتر مسیر خاکی است، و حدود ۲ کیلومتر آن کوهستانی و دارای شیب‌های تند و سخت است و همین دشوار بودن مسیر باعث شده تا این منطقه دست نخورده و بکر باقی بماند. 
آبشار لونک
این آبشار پس از شهر سیاهکل ، در منطقه جنگلی کنار جاده سیاهکل به دیلمان قرار دارد و فاصله آن تا سیاهکل حدود ۲۵ کیلومتر است رودخانه بسیار زیبا با آب بسیار خنک در تابستان که فاصله دسترسی آن از سطح مسیر به علت قرار گرفتن در دره، به بالای ۱۰۰ متر می رسد. در کنار این آبشار، جاده زیبا سیاهکل به دیلمان واقع شده که یکی از زیباترین مسیرهای سیاحتی ایران است. 

 
آبشار لونک در ارتفاعات دیلمان
 
 
آبشار لونک در ارتفاعات دیلمان
 

آبشار لاتون

آبشار لاتون در انتهای غربی استان گیلان، در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی آستارا به سمت اردبیل، کنار کوه اسپیناس، شهر لَوَندِویل، روستای کوته کومه واقع شده است. فاصله آبشار تا روستای کوته کومه ۶۰ کیلومتر است و نیاز به پیاده روی ۴ساعته دارد.

 
 
 
زیبایی منحصر به فرد آبشار لاتون 
 
 
زیبایی منحصر به فرد آبشار لاتون 
 


لاتون یکی از زیباترین آبشارهای ایران است و باید آن را از نزدیک ببینید. برای رسیدن به آبشار لاتون باید چند ساعتی کوه پیمایی کنید و خوشبختانه نزدیک این آبشار سرویس بهداشتی و بوفه و اتاق برای گردشگران تعبیه شده.

ارتفاع آبشار لاتون ۱۰۵ متر است ، آبشار دیگری هم در ۱۰ متری آن قرار دارد که ۶۵ متر ارتفاع دارد و سرریز آب آن نسبت به آبشار اصلی بیشتر و پر عرض‌تر است. در بالا دست آبشار بزرگ لاتون، سه حوض بزرگ طبیعی با سه آبشار ۱۰ متری وجود دارد که از زیبایی‌های منحصربه‌فرد منطقه لاتون است.
در همه فصل ها امکان بازدید از آبشار لاتون امکان پذیر است اما رفتن به لاتون در زمستان توصیه نمیشود. 
پیشنهاد ما برای رفتن به این منطقه بکر، اوایل بهار تا ابتدای تابستان است.

زیبایی منحصر به فرد آبشار لاتون 
 
 

زیبایی منحصر به فرد آبشار لاتون 
 
 
 
 
زیبایی منحصر به فرد آبشار لاتون 
 
 
 
 
زیبایی منحصر به فرد آبشار لاتون 
 

 


آبشار ویسادار

آبشار ویسادار در منطقه رضوانشهر قرار گرفته و به دلیل ارتفاعی که دارد سومین آبشار مرتفع گیلان است شکل دیواره ی صخره ای این آبشار ویژگی منحصر به فرد آن است که در کمتر آبشاری دیده می شود، فضای اطراف آبشار و دسترسی به آن راحت است. به زبان تالشی ویسادار به معنای سایه درخت بید است ، برای رسیدن به آبشار ویسادار باید از جنگلی عبور کنید که پر از درخت است.

 
 حدود ۲۰ دقیقه باید در این جنگل راهپیمایی کنید تا به آبشار ویسادار برسید. پیشنهاد می کنیم بین ماه های فروردین تا آبان برنامه سفرتان را به آبشار ویسادار در گیلان تنظیم کنید. البته در پاییز و زمستان هم اگر سختی‌های راه تحمل کنید ، قشنگی‌های خاص خودش را دارد، توجه داشته باشید که در فصل ‌های پرباران، لباس و کفش مناسب همراه داشته باشید.

 
 
آبشار ویسادار 

آبشار ویسادار

 


آبشار میلاش

آبشار میلاش واقع در منطقه رحیم آباد رودسر که در مسیر رودخانه میلاش قرار دارد و از کوه بندبن سرچشمه میگیرد. این آبشار به ارتفاع 25 متر ، عرض 8 متر و مساحت 150 متر با شیب 85 درجه سرازیر میشود. درجه حرارت آب بین 15 تا 20 درجه متغیر است.


آبشار دودوزن
آبشار دودوزن در ۲۴ کیلومتری از شهرستان شفت و منطقه ی خرم کش شفت قرار گرفته است. این آبشار درون یک جنگل واقع شده است. در مسیر این روستا مغازه های زیادی جهت خریدهای روزانه وجود دارد. چندین رستوران محلی و قهوه خانه وجود دارد که اگر خواستید کنار این آبشار بمانید همه چیز محیا است و در ایام تعطیل و آخر هفته این منطقه پر از مسافر است.


بهار و تابستان بهترین زمانی است که می توانید زیبایی های این منطقه را به طور کامل ببنید. این منطقه به دلیل کوهستانی بودن همیشه آب و هوای خنک و تقریبا سردی دارد. در پاییز هم این منطقه زیبایی های خودش را دارد. اما در فصل زمستان یخ زدگی و پوشش سپید برف نیز در زمستان مهمان منطقه می شود.
 
آبشار چالدشت لنگرود
آبشار چالدشت در حوالی روستایی به همین نام واقع شده است. این آبشار پلکانی است و ارتفاعی حدود 20 متر دارد و در ارتفاع 600 متری از سطح دریا قرار گرفته چالدشت، روستایی از توابع بخش اطاقور شهرستان لنگرود است. دسترسی به چالدشت از طریق شهرستان املش، جاده ارتباطی کهلستان، بلور دکان و سپس جاده خاکی چالدشت امکانپذیر است.
آبشار آسیاب رود
این آبشار در روستای نوده فاراب واقع در شهرستان رودبار ، منطقه جیرنده بعد از روستای انبوه قرار دارد. روستای نوده از توابع دهستان کلیشم در نیمه شرقی شهرستان رودبار در بخش عمارلو، ۴۵ کیلومتری جهت شرقی جیرنده، در ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح دریای آزاد در جنوب استان گیلان واقع شده است. روستا دارای ۶۰ خانوار و جمعیتی در حدود ۲۴۰ نفر است. گویش روستا تاتی بوده و پوشاک زنانه محلی شامل مندیل، جلیقه، تومان و پیراهن بلند است.