معرفی خودرو های مناسب آفرود

آرمین حسن زاده
۱۲ آبان ۱۳۹۸
معرفی خودرو های مناسب آفرود
در این مقاله قصد داریم مناسب ترین خودرو ها برای آفرود در ایران را معرفی کنیم. آفرود یک تفریح و طبیعت گردی هیجان انگیز است. خودرو های آفرودی انواع گوناگونی دارند و هر فرد معیار متفاوتی برای انتخاب ماشین آفرودی دارد...
در این مقاله قصد داریم مناسب ترین خودرو ها برای آفرود در ایران را معرفی کنیم. آفرود یک تفریح و طبیعت گردی هیجان انگیز است. خودرو های آفرودی انواع گوناگونی دارند و هر فرد معیار متفاوتی برای انتخاب ماشین آفرودی دارد. بعضی از افراد علاقه دارند تا از هر مانعی در طبیعت عبور کنند و برخی دیگر مایلند تا علاوه بر آفرود، از ماشین خود در روزمره هم استفاده کنند. برخی از خودرو هایی که معرفی می کنیم تمام ویژگی ها برای راضی نگه داشتن یک آفرودر دارد اما قیمت آنها نسبت به بقیه بالاتر است. در میان خودرو های آفرود پیدا کردن بهترین، کار سختی است زیرا تعریف جامع و معیار اساسی برای انتخاب خودرو آفرودی وجود ندارد.
تویوتا لندکروز
تویوتا لندکروز یکی از پرفروش ترین محصولات تویوتا در ایران است که در شاسی های مختلف عرضه شده است و که همه ی نسل های این مدل بسیار سر سخت و مناسب برای آفرود می باشد. مدل های قدیمی این خودرو قیمت 50 تا 600 میلیونی دارد و اما تویوتا لندکروز GXR با موتور 6 سیلندر و حجم موتور 3956 سی سی، قدرت 240 اسب بخار را تولید میکند.
 این خودرو به آپشن های روز دنیا مجهز است از جمله استارت از راه دور، آینه های ضد انعکاس و چندین قابلیت آفرودی که در رانندگی سخت به شما کمک می کند تا کنترل خودرو برای شما آسان تر شود. 
قیمت این خودرو بین یک تا دو میلیارد با توجه به شرایط بازار متغیر است.

تویوتا اف جی کروز
اف جی کروز مجهز به موتور 6 سیلندر خورجینی که با حجم موتور 4000 سی سی، قدرت 270 اسب بخار را تولید می کند. این خودروجانشین تویوتا اف 40 است که در جنگ ایران عراق هم استفاده می شد. این تویوتای بااصالت برخلاف باور عموم سواری بسیار نرمی دارد و در جاده های سنگ لاخی سواری راحتی را برای سرنشینان فراهم می کند.

تویوتا پرادو
این خودرو با موتور 6 سیلندر، قدرت 271 اسب بخار را تولید می کند و از لحاظ کیفیت و قدرت بهترین گزینه برای آفرود است. ضعف پرادو در هندلینگ آن است و قیمت آن بین 300 تا 2.5 میلیارد تومان، بسته به مدل و وضعیت خودرو متفاوت است.

نیسان رونیز
رونیز در اصل نیسان پالادین نام دارد که با موتور 4 سیلندرخود قدرت 160 اسب بخاری را تولید می کند و بعد ازتوقف تولید نیسان پاترول، رونیز به عنوان خودرویی مقرون به صرفه و پیشرفته تر جایگزین آن شد.پاژن
پاژن در ظاهر شبیه به لندرور دیفندر است.این خودرو موتوری 6 سیلندر دارد که قادر به تولید 161 اسب بخار است. در حال حاضر قیمت پاژن بین 20 تا 145 میلیون تومان است و دلیل این اختلاف قیمت مدل های جدید این خودرو است که وارد بازار شده است. نیسان پاترول
نسل سوم پاترول که معروف به سری 160 و 260 هستند از سال 1364 در ایران مونتاژ می شد و در سال 1372 تجهیزات بیشتری مانند فرمان هیدرولیک، کولر، رینگ پهن، گارد محافظ سپر جلو و زاپاس بند عقب به آن اضافه شد و در سال 1382 به دلیل عدم برخورداری از سامانه انژکتور و نبود استاندارد های آلایندگی، تولید آن متوقف شد. پاترول در دو مدل 2 در و 4 در با موتور های 4 و 6 سیلندر عرضه شد که قیمت خرید و فروش آن بین 20 تا 60 میلیون است.
این خودرو جایگاه ویژه ای بین دوستداران آفرود دارد.بسیاری از ایراداتی که به نیسان پاترول نسل سوم گرفته می‌شود ناشی از قدیمی بودن فناوری آن است، با این حال امکان رفع تعدادی از این ایرادات وجود دارد. بعضی از این ایرادات عبارتند از:
•مصرف بالای سوخت در برابر خودروهای چهارچرخ متحرک دیگر، مانند رنجرور. رونیز. جیپ صحرا و…. امروزه مصرف بالای پاترول با نصب دلکوی مگنتی و شمع ایریدیوم سوزنی و همچنین فیلتر هوای اسپرت در جاده به ۹ الی ۱۲ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر کاهش خواهد یافت که در مقایسه با سایر خودروهای شاسی بلند رقم بالایی نیست.
•خشک بودن: با نصب کمک فنرهای گازی و همچنین فنر پارابولیک و نیز افزایش ارتفاع حداکثر شش سانتیمتر با نصب سرقامه‌های بلندتر تا حد قابل توجهی (حتی در حد خودروهای سواری مانند پراید) می‌توان پاترول را نرم کرد.
•غیر فنی بودن ساخت آن و تبدیل کردن وانت به سواری- مدل‌های ۵ در بسیار راحت و نرم هستند و مدل‌های دو در در مقایسه با سایر شاسی بلندهای هم رده (و البته نه شاسی بلندهای جدیدتر) شاید راحت‌تر هم هستند.موتور پاترول با توجه به فناوری قدیمی و سادگی و "دیجیتال نبودن" به ندرت خراب می‌شود چه موتور ایرانی ساخت مگاموتور چه موتورهای ژاپنی. هزینه تعمیر و نگهداری موتور پاترول نسبت به سایر خودروهای چهارچرخ متحرک مخصوصاً مدل‌های جدیدتر این خودروها که پیچیده‌تر هستند، بسیار پایین‌تر است. کیفیت موتور ژاپنی پاترول تا حدودی بهتر از موتور مگاموتور ساخت ایران است. گرچه موتور مگاموتور، صدای کمتری ایجاد می‌کند.
جیپ
جیپ مدل های متفاوت خودرو های خود را از سال 1330 تا 1368 در بسیار از کشورها از جمله ایران مونتاژ میکرد. این خودرو های دارای پیشرانه ای با موتور 4 و 6 و 8 سیلندری خود توانایی عبور از ناهموارترین مسیرها را دارند و به دلیل قیمت معقول و کارایی بالا بسیار محبوب هستند.
قیمت جیپ بین 15 تا 60 میلیون است.