راهنمای خرید لپ تاپ

ویدا باقری
۱۹ خرداد ۱۳۹۹
راهنمای خرید لپ تاپ
اگر قصد خرید نوت بوک را دارید ولی نمیدانید چگونه نوت بوک مورد نظر خود را انتخاب کنید حتما مقاله زیر را مطالعه بفرمایید: شاید بعضی از کاربران برای خرید لپ تاپ فقط با انتخاب یک مدل با مشخصات بالا و برند معروف ( با توجه به میزان بودجه ) به مرحله خرید و تهیه نوت بوک برسند. اگرچه با این روش شاید بتوانند نیازهای کاربردی خود را مرتفع کنند ولی در اکثر موارد هزینه بسیار بالایی را بیهوده هدر می دهند.
اگر قصد خرید نوت بوک را دارید ولی نمیدانید چگونه نوت بوک مورد نظر خود را انتخاب کنید حتما مقاله زیر را مطالعه بفرمایید:


شاید بعضی از کاربران برای خرید لپ تاپ فقط با انتخاب یک مدل با مشخصات بالا و برند معروف ( با توجه به میزان بودجه ) به مرحله خرید و تهیه نوت بوک برسند. اگرچه با این روش شاید بتوانند نیازهای کاربردی خود را مرتفع کنند ولی در اکثر موارد هزینه بسیار بالایی را بیهوده هدر می دهند در اینجا ما برای بهبود فرآیند انتخاب نوت بوک آنها را از لحاظ نوع کاربری به سه دسته تقسیم میکنیم:
• نوت بوک با کاربری عمومی 
• نوت بوک با کاربری مهندسی
• نوت بوک با کاربری گیمینگنوت بوک با کاربری عمومی

این نوت بوکها بیشتر برای مصارف تحقیقاتی و علمی مانند کار با نرم افزارهای office و طراحی های ساده با فتوشاپ و دیدن فیلم و جستجو در اینترنت ، حسابداری و .... کاربرد دارند ، این لپ تاپها اکثرا دارای 4 گیگابایت حافظه اصلی ( رم ) و پردازنده های سبک از نوع سلرون تا i3 را شامل میشود و نیازی به پردازنده گرافیکی مجزا نیستند ، وزن پایین ، مات بودن صفحه نمایش ، تعداد پورت USB و دارا بودن دی وی دی رایتر ( وجود دی دی دی رایتر اگرچه یک مزیت است ولی وزن و قطر نوت بوک را زیادتر میکند ) داشتن پورت خروجی تصویر با توجه به نیاز ( اگر با ویدیو پروژکتورهای و یا مونیتورهای قدیمی سر و کار دارید بهتر است نوت بوک شما پورت خروجی تصویر VGA را دارا باشد ) این نوع از نوت بوکها خوشبختانه ، جزو ارزانترین مدلهای بازار می باشند.
برای دیدن نوت بوک با مصارف عمومی اینجا کلیک کنید.


نوت بوک با کاربری مهندسی

نوت بوکهایی که در این گروه قرار میگیرند شامل موارد تخصصی مختلفی میشوند ، برخی برای طراحی نقشه های ساختمانی و خلق تصاویر سه بعدی و انیمیشن سازی که توسط نرم افزارهایی مانند اتوکد ، 3D MAX و .... انجام میشوند برخی برای ادیت فیلم و پردازشهای سینمایی و یا برای ساخت و تولید موزیک و یا صدا گذاری استفاده میشوند.در این نوت بوکها داشتن یک پردازشگر مرکزی ( سی پی یو ) به همراه حافظه اصلی (رم) بالا باید دارای بالاترین الویت باشد. حداقل سی پی یو مورد نیاز در این سیستم ها I5 بوده و حداقل رم مورد نیاز 8 گیگابایت می باشد، برای کاربرانی که جهت ساخت و تولید موزیک میخواهند نوت بوک انتخاب کنند داشتن گرافیک قوی توصیه نمیگردد آنها میتوانند یک نوت بوک با گرافیک ON BOARD ولی با سی پی یو و رم قوی تر انتخاب نمایند، اما برای کاربری برای طراحی و خلق تصاویر با دقت تفکیک بالا نیاز به پردازنده گرافیک مجزا ضروری می باشد.
برای دیدن نوت بوک ها با کاربری مهندسی اینجا کلیک کنید.


نوت بوک با کاربری گیمینگ

کاربران این نوع نوت بوکها به دنبال مشخصاتی هستند که به قول عامیانه به هیچ بازی " نه " نگه ، این گروه از نوت بوکها که حریف کلیه کاربری های ذکر شده فوق نیز هستند از سی پی یو و رم و پردازنده گرافیکی بسیار قوی برخوردارند ، سی پی یو I7 و رم بالای 16 گیگ و دارا بودن حافظه SSD از مشخصه های عمومی این گروه می باشد اما انچه در این گروه باید مورد ارزیابی بسیار دقیق تری قرار گیرد پردازنده گرافیک (GPU) می باشد ، برخی به اشتباه میزان حافظه گرافیکی را نشان دهنده قدرت آن میدانند ولی مهمترین مورد نوع و مدل و قدرت پردازنده گرافیک است نه میزان حافظه آن ، دو پردازنده گرافیکی NVIDIA و ATI هم اکنون در بازار با هم رقابت میکنند که با توجه به مدل پردازنده از طریق جداول مقایسه ای موجود در اینترنت میتوان میزان مزیت آنها را در مدلهای مختلف مورد ارزیابی قرار داد.برای دیدن نوت بوک ها با کاربری گیمینگ اینجا کلیک کنید.