درایوهای نوری و مزایا و معایب آنها

ویدا باقری
۲۹ مهر ۱۳۹۹
درایوهای نوری و مزایا و معایب آنها
استفاده از سی دی ها یا همان دیسک ها از سال های پیش رواج داشته اما برای این که بتوان اطلاعات را بر روی دیسک ها ذخیره کرد و یا از روی آن‌ها خواند باید رایانه ها را به دستگاه هایی به نام درایو نوری یا Optical drive مجهز کرد. درایور نوری دستگاهی است که برای خواندن و یا نوشتن اطلاعات بر روی دیسک های CD و DVD استفاده می شود. برخی از این دستگاه ها همچنین قادر هستند که اطلاعات را بر روی CD ها و DVD های خاص را پاک کرده و مجدداً بر روی آن‌ها اطلاعات جدید را قرار دهند.

درایو نوری

استفاده از سی دی ها یا همان دیسک ها از سال های پیش رواج داشته اما برای این که بتوان اطلاعات را بر روی دیسک ها ذخیره کرد و یا از روی آن‌ها خواند باید رایانه ها را به دستگاه هایی به نام درایو نوری یا Optical drive مجهز کرد. درایور نوری دستگاهی است که برای خواندن و یا نوشتن اطلاعات بر روی دیسک های CD و DVD استفاده می شود. برخی از این دستگاه ها همچنین قادر هستند که اطلاعات را بر روی CD ها و DVD های خاص را پاک کرده و مجدداً بر روی آن‌ها اطلاعات جدید را قرار دهند. 


در گذشته درایوهایی که به بازار آمده بودند فقط قابلیت خواندن اطلاعات را از روی CD ها داشتند. اما بعد از گذشت چند سال نوع جدیدی از درایو به بازار آمد که توانایی خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی CD ها را داشت که اکنون نیز درایو استفاده شده در رایانه ها قابلیت خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی CD ها و DVD ها را داراست.


انواع دیسک گردان‌های نوری

• دیسک گردان‌های فقط خواندنی (DVD-ROM Drive و CD-ROM Drive) : این دیسک گردان‌ها فقط می‌توانند اطلاعات روی دیسک را بخوانند و نمی‌توانند روی آن بنویسند.
• دیسک گردان‌های با قابلیت ضبط اطلاعات (CD-Recorder و DVD-Recorder): این نوع دیسک گردان‌ها هم می توانند اطلاعات را بخوانند و هم می‌توانند روی نوع خاصی از دیسک (CD-R و DVD-R) فقط یک بار، اطلاعات را ضبط کنند.
• دیسک گردان‌های با قابلیت نوشتن مجدد (CD-ReWriter و DVD-ReWriter): این دیسک گردان‌ها علاوه برخواندن اطلاعات، می نوانند روی نوع خاصی از دیسک (CD-RW، DVD-RW و DVD-RAM)، به دفعات اطلاعات را پاک کرده و مجدداً ضبط کنند.
• دیسک گردان‌های HD DVD: این دیسک گردان‌ها علاوه براین که از سی دی و دی وی دی پشتیبانی می کنند، از دیسک‌های اچ‌دی دی‌وی‌دی هم پشتیبانی می‌کنند.
• دیسک گردان‌های بلو-ری: این دیسک گردان‌ها علاوه بر پشتیبانی از سی دی و دی وی دی، از دیسک‌های بلو-ری نیز پشتیبانی می‌کنند.بخش متحرک درایو که شامل بخش های ورود و خروج CD و بخش های متحرک اپتیک است، بخش موتور گرداننده دیسک که شامل یک موتور در وسط درایو که وظیفه چرخش دیسک را بر عهده دارد. بخش اپتیک درایو که شامل بخش اپتیک و بازی حرکت دهنده اپتیک می باشد و برای خواندن اطلاعات از روی CD بر روی CD در حال چرخش حرکت می کند. و بخش برد مرکزی که وظیفه اش مین برد کنترل دور موتور و تنظیم حرکت اپتیک روی دیسک است. پردازش اطلاعات خوانده شده از روی دیسک توسط این بخش انجام خواهد شد. تمامی این اجزا در همه ی درایو های نوری وجود داشته و کارایی یکسانی دارند.


درباره ی مزایا و معایب درایو نوری اکسترنال 

این نوع درایو ها در داخل کیس و یا لپ تاپ قرار نمی گیرند. و می توان از آن‌ها در خارج از این سیستم ها استفاده کرد. به همین خاطر می توان به لپ تاپ و یا هر کیس دیگری متصل کرد. اتصال درایو اکسترنال به وسیله کابل USB انجام می شود. در حقیقت کابل USB در درایو اکسترنال وظیفه ی ارسال اطلاعات و همچنین تأمین برق درایو اکسترنال را بر عهده دارد.


این نوع درایو ها زمانی که به رایانه ای متصل شود به سرعت شناسایی می شوند نیازی به نصب درایور ها و نرم افزار جانبی برای شناسایی ندارند. اتصال Optical drive اکسترنال آسان است و توسط تمامی سیستم عامل ها راحت شناسایی می شوند. از درایو اکسترنال می توان برای رایت کردن CD و DVD نیز استفاده کنید. اما باید بدانید که این درایو ها به دلیل استفاده از کابل USB کند تر بوده و فرآیند خواندن اطلاعات از آن‌ها زمان بیشتری می خواهد.


مزایا و معایب Optical drive اینترنال

درایو اینترنال در داخل کیس ها و لپ تاپ ها قرار می گیرند و با پیچ های خاصی به بدن متصل می شود.و به همین دلیل قابلیت جا به جایی ندارند و وجود درایو اینترنال در داخل لپ تاپ باعث افزایش ضخامت لپ تاپ شده و وزن آن را افزایش می دهد. این درایو ها به دلیل اتصال مستقیم به مادربورد سیستم سرعت بالاتری را پشتیبانی می کنند. قدرت لنز و موتور استفاده شده در درایو نوری اینترنال و سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات در آن بسیار بالاست. برق اینترنال مستقیم از پاور سیستم تهیه می‌شود و به همین خاطر برق مطمئن تری نسبت به کابل USB دارد.


در پایان به چند نکته اشاره می کنیم.
1_قیمت درایو اینترنال نسبت به نمونه مشابه اکسترنال کمتر می باشد
2_ طول عمر درایو اینترنال نسبت به نمونه اکسترنال بالا تر می باشد.
3_ درایو اینترنال دارای دور موتور بالاتری است و امکان شکستن دیسک های قدیمی و خش دار در آن‌ها بالاتر است.
4_شما می توانید همزمان درایو اکسترنال و درایو اینترنال را بر روی سیستم یا لپ تاپ خود داشته باشد و هر دو هم به راحتی کار کنند.
5_درایو های نوری بسته به نوع آنها (BD Drive ، CD Drive ، DVD Drive) میتوانند از فرمت های زیادی از دیسک ها را پشتیبانی کنند. فرمت های رایج درایو های نوری عبارتند از : CD-ROM , CD-R , CD-RW , DVD, DVD-RAM , DVD-R , DVD+R , DVD-RW , DVD+RW , DVD-R DL , DVD+R DL , BD-R , BD-R DL & TL , BD-RE و BDXL. حرف R در این فرمت ها به معنای Recordable (قابل ضبط) است و RW نیز به معنای Writable (قابل نوشتن) میباشد.
6_ دیسک های Recordable زمانی میتوانند مفید واقع شوند که مثلا شما تعدادی فایل روی دیسک DVD-R یا CD-R ذخیره کرده اید و دیسک را به دوستتان امانت میدهید و نیمخواهید فایل ها از روی دیسک حذف شوند و یا تغییر داده شوند. اما دیسک های Writable نیز زمانی میتوانند مفید واقع شوند که میخواهید اطلاعات شخصی خود را روی آنها ذخیره کنید و آنهایی که دوست ندارید در دیسک باشند حذف کنید و از این قبیل کارها. از دیسک های Writable مانند DVD-RW ها میتوانید به چشم یک دیسک برای Backup گیری از اطلاعات تان نگاه کنید.