راهنمای خرید مانیتورهای مناسب

ویدا باقری
۱۲ آذر ۱۳۹۹
راهنمای خرید مانیتورهای مناسب
چندی پیش درباره ی انواع سی پی یو، خنک کننده های سی پی یو و... صحبت کردیم. امروز قصد داریم درباره ی نمایشگر رایانه یا همان مانیتور صحبت کنیم. مانیتور کامپیوتر یکی از تجهیزات مهم هر کامپیوتر در دنیای پردازش است که متاسفانه مانند قطعات دیگر کامپیوتر جدی گرفته نمی شود. اما باید گفت که تقریبا تمامی دستگاه‌های پردازشی برای کارکرد نهایی خود به مانیتور نیاز دارند.
چندی پیش درباره ی انواع سی پی یو، خنک کننده های سی پی یو و... صحبت کردیم. امروز قصد داریم درباره ی نمایشگر رایانه یا همان مانیتور صحبت کنیم. مانیتور کامپیوتر (به انگلیسی: Computer monitor) یکی از تجهیزات مهم هر کامپیوتر در دنیای پردازش است که متاسفانه مانند قطعات دیگر کامپیوتر جدی گرفته نمی شود. اما باید گفت که تقریبا تمامی دستگاه‌های پردازشی برای کارکرد نهایی خود به مانیتور نیاز دارند.


خرید مانیتور مناسب یکی از مهم ترین کارها برای کاربران کامپیوتر می باشد زیرا ممکن است در دراز مدت به چشمتان آسیب بزند و یا باعث پشیمانیتان شود. با ما همراه باشید تا در ادامه به کارایی صفحه نمایشگرها بپردازیم و چند مدل از صفحه نمایشگرهای محبوب و پرفروش را برایتان معرفی کنیم.


نمایشگرها چند نمونه هستند که هر کدام از آن ها قابلیت های متفاوتی دارند. این نمایشگرها برحسب کارایی شان، نمایشگر سی‌آرتی (CRT)، نمایشگر ال‌سی‌دی (LCD)، نمایشگر ال‌ای‌دی (LED) و نمایشگر(OLED) نام دارند. البته متداول ترین صفحه نمایش ها که تقریبا تمامی مانیتورهای کامپیوتر شخصی دارند، صفحه نمایشگر ال‌سی‌دی می باشد.


اندازه ی صفحه نمایش کامپیوتر

معمولا اندازه ی استاندارد برای صفحه نمایش های رومیزی،19 و 21 اینچ می باشد. و اندازه های بزرگ مانیتور برای مصارف عمومی نه تنها می تواند جاگیر باشد، بلکه هزینه ی گران تری را در بر دارد. اما شاید برایتان سوال پیش بیاید که سطح صفحه ی نمایش چگونه اندازه گیری می شود؟
اندازه گیری سطح صفحه نمایش نمایشگر را بر حسب اینچ می سنجند. (یعنی فاصله از گوشه سمت راست و بالا تا گوشه سمت چپ و پایین صفحه نمایش).نکاتی که برای خرید صفحه نمایش یا مانیتور باید توجه داشته باشید!

هنگام خرید مانیتور باید معیارهایتان را بسنجید و با مشورت با کسانی که اطلاعات در این خصوص دارند، با دقت و برطبق نیازتان مانیتور را خریداری کنید. در ادامه به برخی نکاتی که باید هنگام خرید مانیتور توجه کنید اشاره می کنیم:


• بخش اتصالات یکی از مهم ترین بخشهایی است که هنگام خرید باید در نظر بگیرید. البته می توان گفت اکثر مدل های جدید هر گونه اتصالی را که بخواهید در اختیارتان قرار می‌دهند.
• هنگام خرید مانیتور به سایز و ابعاد آن بر اساس فضای موجود در میز توجه کنید.
• برای خرید مانیتور به پایه ی آن توجه کنید. پایه ها امکان تنظیم شیب،گردش به جهات مختلف و تنظیم ارتفاع را فراهم می کنند و باعث می شوند میزان راحتی تان در هنگام استفاده بیشتر شود.
• وضوح تصویر یا همان رزولوشن نمایشگر در خرید مانیتور حائز اهمیت است زیرا در کیفیت تصویر تاثیرگذار می باشد.

• تعداد رنگ ها در مانیتور بسیار در زیبایی بصری نمایش تاثیر گذار است پس هنگام خرید به طیف رنگی که یک نمایشگر می تواند نشان دهد، توجه کنید.
• مانیتورهای منحنی می تواند به شما کمک کند تا در فاصله کم بتوانید دامنه ی دید کامل داشته باشید. پس اگر می خواهید صفحه نمایشگر بزرگ بخرید پیشنهاد می کنیم تا از مانیتورهای منحنی استفاده کنید تا برای دیدن کل صفحه سرتان را نچرخانید.
• حتما سازنده ای را انتخاب کنید که ضمانت خوبی برای محصولاتش داشته باشد تا اگر به مشکلی برخوردید بدانید که جایی هست بتواند مشکل شما را حل کند.


در آخر پیشنهاد ما به شما:

مارکهای ال جی و ایسوس یکی از شناخته شده ترین برندها می باشند که در مانیتورهایشان ویژگی های دقت نمایش بالا، رنگ‌های واقعی و زمان پاسخگویی کوتاه ، تجربه‌ای متفاوت را به شما ارائه می‌دهند. در ادامه چند نمونه از پر فروش ترین محصولات ال جی، ایسوس و... را معرفی خواهیم کرد.
1.مانیتور LG 20M47A LED Monitor
2. مانیتور LG 20MP38AB LED Monitor
3. مانیتور LG 20M38A LED Monitor
4. مانیتور LG 19M38A LED Monitor
5. مانیتور 22" Class Full HD IPS LED Monitor
6. مانیتور ASUS VP228H 22INCH HDMI SPEAKER
7. مانیتور ایسوس مدل VS197DE
8. مانیتور X.VISION XL 1610S
9. مانیتور "BenQ DL2020 Monitor 19.5