بررسی بهترین پاورهای کامپیوتر

ویدا باقری
۱ دی ۱۳۹۹
بررسی بهترین پاورهای کامپیوتر
منبع تغذیه یکی دیگر از قطعات اصلی در رایانه یا سرورمی باشد زیرا وظیفه ی تامین انرژی الکتریکی سخت افزارهای موجود در رایانه و سایر قطعات مانند: CPU، RAM، حافظه‌های جانبی و غیره را بر عهده دارد. اما باید بگوییم که این قطعه نسبت به قطعات دیگر موجود در رایانه، عمر کمتری دارد.
همانطور که درمقالات قبل خواندید، کامپیوتر قطعات مختلف و پیچیده ای دارد که هر کدام از آن ها وظیفه ی خاصی را برعهده دارند. امروز می خواهیم درباره ی منبع تغذیه یا پاور صحبت کنیم که برخلاف ظاهر ساده‌ای که دارد دارای ساختاری پیچیده است که کارکرد بیشتر قطعات وابسته به آن می باشد. 


منبع تغذیه یکی دیگر از قطعات اصلی در رایانه یا سرورمی باشد زیرا وظیفه ی تامین انرژی الکتریکی سخت افزارهای موجود در رایانه و سایر قطعات مانند: CPU، RAM، حافظه‌های جانبی و غیره را بر عهده دارد. اما باید بگوییم که این قطعه نسبت به قطعات دیگر موجود در رایانه، عمر کمتری دارد. زیرا جریان برق شهری را به عنوان ورودی دریافت می کند و به جریان مستقیم DC برای استفاده در قطعات کامپیوتر تبدیل می‌کند. به همین خاطر در این راستا ممکن است نوسانات برق بر آن تاثیرگذار باشد.


همچنین باید گفت کارکرد زیاد این قطعه باعث داغی می شود و همین امر نیز بر خرابی آن موثر است. البته درمنابع تغذیه، از فن‌ ها و گرماگیرهایی استفاده شده تا گرمای حاصل را به بیرون منتقل کند. وبه همین خاطر صداهایی که ما از یک سرور یا رایانه می شنویم، بیشتر به خاطر تلاش فن برای خنک کردن پاور می باشد.

نشانه های خرابی پاور

1.یکی از نشانه های خرابی منبع تغذیه یا همان پاور، هنگ کردن و یا افت سرعت و تاخیر کامپیوتر در حین کارمی باشد. زیرا یک پاور خراب به مرور زمان باعث خرابی قطعات دیگر هم می شود.
2.خراب بود پاور باعث افزایش دمای سی پی یو و کند شدن سیستم و همچنین ریست شدن ناگهانی کامپیوترمی شود.
3.باعث می شود دستگاه‌‌هایی که با کابل USB به سیستم متصل می‌‌شوند، مانند اتصال موس و یا صفحه کلید شناسایی نشوند.
4.باعث تاخیر و کند شدن عملکرد صفحه کلید در زمان تایپ می شود.
5.باعث می شود سیستم روشن نشود و یا بلافاصله بعد از روشن شدن مجددا خاموش شود.
6.باعث ایجاد تغییر در صدای فن CPU و یا تغییر صدای کارت گرافیک می شود.
7.باعث کرش‌‌‌های عجیب و غریب کامپیوترمی شود.
8.باعث کار کردن فن در زمان روشن شدن سیستم می شود در حالی که سیستم خاموش مانده است.
9.باعث می شود در حین انجام بازی و یا هر کار سنگین دیگر، سیستم ری استارت شود.
10. در صفحه رنگ آبی مشاهده می شود که همان صفحه ی مرگ نام دارد.


نام های دیگرمنبع تغذیه

این دستگاه با کلمه ی PSU شناخته می شود که مخفف عبارت Power Supply Unit است. اما در کل با اصطلاحات دیگری نیز مانند Power Supply منبع تغذیه، Powerپاور، Power Converter مبدل برق، Power Packو PSشناخته می شود.
راهنمای خرید یک منبع تغذیه ی خوب
منابع تغذیه کامپیوتر بر حسب نحوه ی اتصال به برد اصلی و شکل ظاهری به دو گروه عمده AT و ATX تقسیم می شوند و انواع مختلفی هم دارند که هر کدام از آن ها دارای ویژگی های متفاوتی از قبیل اندازه و کانکتور و … هستند.


خرید پاور مناسب بسیار مهم است. زیرا یک پاور با توان پایین‌تر از انرژی مورد نیاز قطعات، می تواند بر روی عملکرد آن ها تاثیر منفی گذاشته و باعث کم‌ شدن عمر مفیدشان شود. شما حتما باید در هنگام خرید پاور، میزان وات تمام قطعاتی که استفاده می‌کنید را بررسی کنید تا به مرور دچارمشکل نشوید. برای مثال اگر قصد دارید کارت گرافیک مجزایی بر روی مادربردتان نصب کنید حتما روی مشخصات کارت گرافیک را ببینید تا بتوانید یک منبع تغذیه ی مناسب با آن را خریداری کنید.


یک منبع تغذیه ی خوب جدا از این که تبدیل ولتاژ انجام می دهد، سدی برای اضافه ولتاژ های برق نیز می شود تا به اجزای دیگر سیستم مانند مادربرد آسیبی وارد نشود. پس انتخاب یک پاور مناسب بسیار حائز اهمیت می باشد زیرا باعث می شود قطعات حساس دیگر در برابر اضافه ولتاژها محافظت شوند و سیستم آسیب جدی تری نبیند. اگر قصد دارید یک منبع تغذیه ی مناسب و با کیفیت خریداری کنید با ما همراه باشید. دراین مقاله قصد داریم چند نمونه از بهترین و پرفروش ترین پاورهای موجود در بازار را به شما معرفی کنیم.


برندهای ایسوس و گرین از برندهای شناخته شده در بازار هستند که درصد رضایت بیشتری از کاربران را دارند. در ادامه چند نمونه ازپرکاربردترین پاورهای این دو برند و برندهای پرفروش دیگر را معرفی خواهیم کرد.
منبع تغذیه کامپیوتر گرین مدل GREEN GP330A-ESD
منبع تغذیه کامپیوتر گرین مدل GREEN GP380A-HED
منبع تغذیه کامپیوتر گرین مدل GREEN GP430A-EUD
منبع تغذیه کامپیوتر گرین مدل GREEN GP480A-EUD
منبع تغذیه کامپیوتر گرین مدل Green GP530A-EUD
منبع تغذیه کامپیوتر تسکو مدل TSCO TP 570W
منبع تغذیه کامپیوتر گرین مدل GREEN GP550A-UK
منبع تغذیه کامپیوتر گرین مدل Green GP580A-EUD
منبع تغذیه سادیتا مدل SADATA SP330
منبع تغذیه کامپیوتر انتک مدل Antec VP500PC
منبع تغذیه کامپیوتر ایسوس مدل ASUS DTS-1000W
منبع تغذیه کامپیوتر رد مدل RAIDER
منبع تغذیه کامپیوتر ایسوس مدل PS-2000W
منبع تغذیه ایسوس مدل230